Wi-Fi vs. 3G: souboj, který zatím nemá vítěze

Nejrozšířenější technologie pro bezdrátový přenos dat v mobilech jsou Wi-Fi a 3G. Která převálcuje tu druhou a proč?
Wi-Fi vs. 3G: souboj, který zatím nemá vítěze

Wi-Fi nebo 3G? Bezdrátová komunikace pořad nemá jasného vítěze. Několikaletý souboj mezi těmito technologiemi se zdá být značně vyrovnaný. Výzkum, který provedl jeden z největších světových poskytovatelů bezdrátových sítí iPass, jejich vyrovnanost jen potvrzuje. Příznivci obou táborů se nehodlají jen tak vzdát, proto i nadále lze očekávat, že klíčoví hráči na trhu budou prosazovat obě sítě.

Společnost iPass svému výzkumu (Mobile Broadband Index) podrobila více než 3 000 podnikových zákazníků. Výsledná čísla jsou zajímavá a hlavně značně vyrovnaná. Co se týče firemních zákazníků, technologie Wi-Fi ve druhém pololetí roku 2007 zaznamenala nárůst 89 %, příznivci sítí třetí generace se spokojili s 70% nárůstem.

„Výsledky našeho výzkumu vnucují myšlenku, že ani jedna technologie neodpovídá všem požadavkům našich klientů,“ říká viceprezident marketingu a strategie společnosti iPass Joel Wachter. „Zatímco širokopásmové sítě 3G zajišťují vysokou rychlost stahování dat, hlavně v městských podmínkách, nemohou zatím nabídnout kvalitní přístup k síťovým zdrojům. Pro rychlý obousměrný přístup uživatelé potřebují Wi-Fi hotspoty. Navíc mezinárodní 3G roaming je pořad ještě dosti drahý,“ dodává Wachter.

Podle údajů MBI podíl Wi-Fi se v evropských státech za poslední půlrok zvýšil z 31 na 41 %trhu bezdrátových komunikací. Ve stejné době ovšem technologie Wi-Fi přišla o několik procent na americkém trhu (propad z 59 na 51 %). Z výzkumu také vyplývá, že nejvíce je signál Wi-Fi dostupný na letištích (45%) a hotelích (29%). Společnost iPass v příštích měsících očekává značný nárůst v počtu přístupu k Wi-Fi technologii především v železniční a lodní přepravě. V městských sítích největší počet Wi-Fi přístupů připadá na kavárny (44%).

Za minulé pololetí průměrný zákazník, který ke své práci využívá síť 3G, přenesl přibližně 190 MB dat (v předchozím 152 MB). Aktivních stahovačů (přes 2 GB) mezi firemní klientelou bylo necelé procento. Rovným 32 % těchto zákazníků dokonce stačila kapacita pouhých 50 MB za měsíc. Dle slov Joela Wachtera počty uživatelů obou bezdrátových technologií budou i nadále stoupat. Tedy do doby než se objeví něco nového a lepšího.

Témata článku: Ostatní, Wi-Fi, 3G

Určitě si přečtěte

Zranitelnost Wi-Fi KRACK: Kdo by se měl bát nejvíce?

Zranitelnost Wi-Fi KRACK: Kdo by se měl bát nejvíce?

** Wi-Fi má problém ** Šifrování WPA trpí kritickou chybou ** Výrobci už naštěstí chystají záplaty

21.  10.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 12

Konektivita na cestách. Chceme spolehlivé LTE, ne Wi-Fi ostrůvky

Konektivita na cestách. Chceme spolehlivé LTE, ne Wi-Fi ostrůvky

** Operátoři připravují LTE pro metro včetně tunelů. ** Najednou nás dopravní podnik překvapí Wi-Fi sítí v 6 stanicích. ** Najdou se výjimky, ale jinak je to s konektivitou na cestách bída.

21.  10.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Wi-Fi ve vlaku: Odpovídají už služby 21. století, nebo jsme stále v devadesátkách?

Wi-Fi ve vlaku: Odpovídají už služby 21. století, nebo jsme stále v devadesátkách?

** Chcete ve vlaku Wi-Fi? ** Na dálkových spojích by to měla být samozřejmost * Ale mnohdy stále není

30.  9.  2017 | Čížek Jakub, Kluska Vladislav | 15