Widgety pro S60: máme se na co těšit

Internet se již několik let stěhuje do našich kapes. Jak v tomto trendu hodlá pokračovat Nokia?

Základní myšlenkou, ze které Nokia vycházela při tvorbě Widgetů, je fakt, že je internetové surfování na mobilním telefonu daleko osobnější, než když tak činíme na PC doma či v kanceláři. Náš mobil je vždy při ruce, ale počítač stojí vždy na stejném místě a je jedno, jsme-li od něj vzdáleni 100 metrů, nebo kilometrů. Mobil používáme pouze a jen my, kdežto k počítači usedá celá rodina, nebo rovnou návštěvníci internetové kavárny.

Co je vlastně Widget? Je to malý program, prvek uživatelského rozhraní, který je navržen pro jednu jedinou specifickou funkci. Tu však zvládá bezkonkurenčně nejlépe a nejsnáze. Widgety jsou vždy po ruce. Na počítači je najdete na ploše, případně se zjeví na povel klávesové zkratky. V mobilu bude situace poněkud odlišná, ale stále půjde o jednoduše dosažitelné aplikace. Už žádné vyplňování adresy do prohlížeče, již žádné přihlašování ke stále stejným službám.

Co widgety umí? Dokáží informovat o počasí, zobrazují vybrané zprávy, e-maily, chat, aukce, nakupování, umí rezervovat jízdenky, letenky a vstupenky, slouží jako RSS čtečka a umí mnohé, mnohé další. Jestli jste někdy procházeli seznamy widgetů pro jakoukoliv platformu stolního počítače, jistě si dokážete představit, jak široký záběr widgety mají. Skutečně závisí pouze na fantazii a dovednosti tvůrce.

Klepněte pro větší obrázek 
Příklady widgetů byly ukazovány na horké novince, Nokii N95 

Skutečné praktické ukázky práce s widgety jsme se na tiskové konferenci nedočkali. Součástí prezentace bylo pouze pár screenshotů, byly zodpovězeny zvídavé otázky…

Jak chce ale Nokia dostat tyto aplikace do mobilů? Podpora pro Widgety bude součástí druhého „service packu“ pro platformu S60 (3rd Edition Feature Pack 2).

Kde se budou Widgety brát? Nokia uvolnila speciální vývojový nástroj, což by mělo zajistit široké možnosti výběru. Widgety bude možné stahovat (např. na adrese Widgets.com), vytvářet pomocí speciálních kompilátorů – složitější v počítači, jednodušší dokonce přímo v telefonu.

Bude možná konverze existujících widgetů z jiných platforem?
Ano. Widgety nekladou na platformu S60 žádné zvláštní nároky, jsou totiž založeny na standardních a dosud používaných webových technologiích. Konkrétně jsou to Ajax, JavaScript, CSS a samozřejmě HTML.

Bude možné používat i Widgety z jiných platforem? 
Plná kompatibilita zaručena nebude, ale vzhledem k výše vyjmenovaným univerzálním technologiím to půjde. Limitujícím faktorem budou fyzické, případně výkonové vlastnosti telefonů a ovládací prvky (chybí myš, nižší počet kláves).

Kdy a v jakých přístrojích se widgetů dočkáme? Zmíněný Feature Pack bude vydán ve druhé polovině roku 2007. Widgety by měly fungovat ve všech přístrojích S60 3dr Edition. Na tiskové konferenci se mluvilo nejen o přístrojích značky Nokia, zmíněno bylo také Lenovo, Samsung a LG.

Klepněte pro větší obrázek 
Vyhledávání je snad první funkcí, která mne v souvislosti s widgety napadla
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Jednodušší bude sdílení fotografií, chatování, nebo krátký překlad
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na vše bude stačit jediný pohled: co se děje ve světě, nebo přímo za vašimi okny?
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Snazší bude také procházení internetových obchodů
Diskuze (5) Další článek: Wayfinder bude předinstalován v mobilech. Sony Ericsson?

Témata článku: Nokia, Limitující faktor, Widget


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39