WiFi či Bluetooth? V PDA přece chceme obojí!

Moderní kapesní počítače se stále častěji honosí podporou bezdrátového přenosu dat, a to buď pomocí technologie Bluetooth či WiFi. Proč by byla nejlepší podpora obou technologií?
WiFi či Bluetooth? V PDA přece chceme obojí!

Bluetooth a WiFi: účelem obou technologií je přenést data mezi dvěma zařízeními bez přímé viditelnosti. Velmi často jsou srovnávány a stavěny do role soků. Vytlačí Bluetooth WiFi? Nebo to bude naopak? Věřím, že tato otázka nebude v blízké budoucnosti zodpovězena. Obě technologie mají svá specifika, které je nestaví proti, nýbrž vedle sebe. A nás, uživatele kapesních počítačů, by potěšila přítomnost obou těchto technologíí v kapesních počítačích blízké budoucnosti. Proč?

WiFi – na internet ve frontě

Hned z počátku si uveďme praktické využití WiFi v kapesním počítači. Jak známo, síť WiFi dokáže pokrýt relativně velký prostor. Již dnes jsou centra, atraktivní místa či celá města pokryta sítí WiFi a nabízí uživatelům placený či neplacený přístup na internet. Stačí mít jakékoli mobilní zařízení s podporou této technologie a můžete se připojit kdekoli. Rozbalovat notebook na náměstí však není nepraktičtější a ke kontrole pošty či nenáročnému surfování mnohem lépe poslouží kapesní počítač. Kdekoli si přečtete poštu, zkontrolujete novinky, zkrátka budete on-line. Ano – představa desítek lidí pobíhajících po městech s PDA v ruce je v dnešní době nereálná, uznejte však, že má možnost být neustále on-line něco do sebe. Navíc díky nízké pořizovací ceně hot-spotů se můžete na bezdrátovou síť těšit i v menších městech, případně se zasloužit o její vznik. Za ještě důležitější však považuji nasazení kapesních počítačů ve firemních bezdrátových sítích.

Technologie WiFi v kapesních počítačích umožňuje i vytvoření sítě peer to peer, bez přítomnosti access pointu či dalších zařízení. Tím WiFi přímo „fušuje“ do řemesla Bluetooth. Proč tedy modrozuba nezadupat a nevrhnout se na WiFi?

Modrozubá komunikace

Bluetooth má proti WiFi snad jedinou, o to podstatnější výhodu: nízkou spotřebu energie. Tato vlastnost předurčuje Bluetooth do mobilních zařízení s malou kapacitou baterie (typicky headset). Navíc se Bluetooth užívá tam, kde by WiFi působilo, díky svému velkému dosahu, jako „kulovnice na vrabce“. Ke komunikaci mezi mobilním telefonem a headsetem, notebookem či PDA si vystačíme s komunikací na několik metrů. Přítomnost Bluetooth je důležitá zejména v mobilních telefonech, a to v souvislosti s rozmachem datových přenosů GPRS. I GPRS nám umožní být neustále on-line – platíme přece za přenesená data, nikoli za čas. Mobilní telefon nám data jen zprostředkuje, logickým doplňkem je kapesní počítač. Tím pravým můstkem mezi mobilem a PDA je právě Bluetooth (infraport je opravdu nepraktický, kdo zkusil, dá mi zapravdu). GPRS nás připojí k internetu odkudkoli a dokonce i v zahraničí. Za tuto pravou mobilitu si však připlatíme.

Komunikace odkudkoli

Proč tedy chceme v kapesních počítačích WiFi a Bluetooth? WiFi využijeme v místech, kde je nabízeno připojení pomocí této technologie. Přístup na internet je podstatně levnější (popřípadě zdarma), než s využitím sítě mobilního operátora a GPRS. Druhá varianta má však ohromnou přednost v podobě absolutní volnosti pohybu. Na internet se připojíte odkudkoli a právě Bluetooth nám umožňuje pohodlné spojení mobilního telefonu a kapesního počítače.

Diskuze (12) Další článek: Gotive Q31 – Slovenský všeuměl

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Bluetooth, BLU, PDA

Určitě si přečtěte