Windows CE 3.0 na světě: zopakují si úspěch Windows 3.x?

Microsoft má poměrně dobrou tradici v dodávání úspěšného produktu napotřetí.
I když je nyní Microsoft pod lupou celého světa kvůli plánovanému rozdělení, život jde dál a softwarový gigant chrlí nové produkty. V dosavadní historii se Microsoftu podařilo uvést úspěšný produkt, který vzápětí dobyl trh, tolikrát v jeho třetí verzi, že už to skoro přestává vypadat jako náhoda a proces přirozené softwarové evoluce – hledači ďábelskýh šestek ve jména Billa Gatese by se možná měli zaměřit na trojky. Už dávný DOS dosáhl největší popularity a dominance ve verzi 3.x; Windows, směšná ve verzích 1.0 a 2.0, dobyla svět ve verzi 3.0/3.1. Windows „NT“ jsou veleúspěšná také až svou současnou verzí 2000, která je rovněž v pořadí třetí, a zdá se, že i Windows Me, třetí verze přepsaných „xx“ Windows (W 95, W 98, W Me) budou konečně hladce chodivá – tak aspoň tvrdí současní nezávislí testéři.

Podobný osud stíhal Microsoft i u Windows CE: i když s jejich první a druhou verzí získal díky své silné pozici a marketingu jakýs takýs podíl na trhu, a i když vzniklo několik povedených produktů s těmito verzemi, Palm Pilot stále vládne a na Windows CE se snáší spíš kritika. Nyní Microsoft ohlašuje dostupnost verze 3.0 – možná budeme jednou vzpomínat, za jak okázalého nezájmu v době řezání Microsoftu na dva díly toto ohlášení proběhlo.

Windows CE 3.0 disponují především velikou skupinou vývojových nástrojů, díky nimž si je může uživatel – myšleno „budovatel“ zařízení, nikoli „koncák“ – široce přizpůsobit svému hardwarovému produktu. Součástí verze je Platform Builder 3.0 a eMbedded Visual Tools 3.0; firma tvrdí, že systém je ideální pro „modulární vestavěná (embedded) 32bitová zařízení“. O šíři záběru Windows CE 3.0 se pochvalně vyjadřují i zákazníci, např. firma Mitsubishi, která je hodlá nabízet v automobilech. Je otázkou, zda se Windows CE zbaví svých vysokých nároků na hardware a spotřebu energie – podle prvních zpráv to nevypadá, že zde došlo k jakémukoli zlepšení. Na druhé straně se ale všeobecně přijímá, že nová verze je dnes nejrozšiřitelnějším kapesním operačním systémem na světě, daleko před konkurenčním Palm OS. Rovněž cena Windows CE pro vývojářské firmy (tj. onen Platform Builder) je snesitelná – 3000 dolarů za jednorázovou licenci. Zatímco Palm OS jde cestou poměrně striktně, vertikálně budovaného kódu, kterému se spíše musí přizpůsobit výrobci hardware, prezentují se Windows CE 3.0 jako systém, který si může každý široce přizpůsobit svým potřebám. Microsoft tedy nezvolil čelní srážku s Palm OS, ale spíše se jej snaží obejít a najít tržní mezery – což není zrovna strategie obvyklá pro tohoto softwarového giganta, ale může být docela účinná.

Váš názor Další článek: Nové Palmy s výměnnými pamětmi

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Úspěšný produkt, Řezání, Vysoký nárok, Svět


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21