Windows CE a jejich ambice

30. července 1997
Psion v terénu SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Windows CE tak mohou být skutečnou odpovědí Microsoftu na vysokou cenu za údržbu a správu osobního počítače, navíc ovšem bez sebemenších obětí a ústupků.
Microsoftu se velmi pravděpodobně opět podaří triumfovat v oblasti, do které přišel pozdě a kterou navíc dlouho bagatelizoval: u Network Computeru známého též jako thin client (hubený klient). Jeho mladý operační systém Windows CE (pro zajímavost: CE podle Microsoftu neznamená nic konkrétního, není to zkratka ničeho), který byl v prvotní fázi pozicován jako zjednodušená Windows pro palmtopy a další zjednodušeniny osobních počítačů, hodlá firma evidentně prosadit i jako operační systém pro "hubeného klienta".

Podle zpráv je Microsoft ve pokročilých jednáních s řadou výrobců osobních počítačů, kteří nehodlají tuto oblast ignorovat a chtějí vytvářet takzvané windowsové terminály, počítače přímo konkurující návrhu síťového počítače (Network Computer) prosazovaného nejvíce firmami Oracle a Sun. Typickým příkladem je terminál Vr4300 od firmy NEC, u kterého firma ohlásila podporu Windows CE; NEC je velmi významným hráčem na poli spotřební elektroniky, který hodlá vyrábět celou řadu nezařaditelných zařízení jako jsou set-top boxy, systémy digitlní televize atd. Je dokonce možné, že Windows CE se nakonec objeví i na běžných stolních počítačích zejména u těch firem, které prosazují vysoký stupeň kontroly a úzkou specializaci (například obsluhu terminálů na letištích, přepravních zařízeních, bankách atd.): určitá zúženost funkcí zde není naprosto podstatná, totální řiditelnost a kontrolovatelnost na dálku ze serveru naopak ano. Windows CE tak mohou být skutečnou odpovědí Microsoftu na vysokou cenu za údržbu a správu osobního počítače, navíc ovšem bez sebemenších obětí a ústupků Microsoftu, který má nadále své Windows 95 a NT - jak prosté. Zda se záměr splní, závisí hlavně na kvalitě a skutečné použitelnosti Windows CE jako operačního systémů do systémů s velice různými procesory a dalšími prvky architektury, a samozřejmě také to, jak kvalitní budou a kdy přijdou obdobné operační systémy od konkurence. První důležitou odpověď dají Windows CE 2.0, jejichž uvedení na trh již bylo posunuto na letošní říjen - systém by měl být modulární, široce upravovatelný a v minimální velikosti by jeho jádro mělo mít pouhých 70 kB (!). Největší počet vážných zájemců o tento systém je z asijsko-pacifické oblasti, zejména Taiwanu a Japonska, což je logické a typické pro výrobce z této oblasti, kteří jsou schopni enormně rychlého adoptování technologií výroby takovýchto zařízení. Důležitá je také cena těchto zařízení, obsahujících MIPS RISC procesor, softwarový modem a síťovou podporu - s operačním systémem by cena měla již od začátku mířit pod 1000 USD, což sice stále není oněch vysněných sub-500 USD, nicméně se opět jedná o první, nasazovací ceny.

Zkusme představu Microsoftu prodloužit do míst, odkud síťové počítače tahají své rozumy - na server. Ani zde není firma bez nabídky, byť je řada jejích serverových produktů velmi mladá. Z prvních představ o BackOffice se vyvíjí celá skupina profesně zaměřených serverových řešení - mezi nejvýznamnější lze dnes zařadit Internet Information Server (IIS) a samozřejmě Microsoft SQL Server 6.5 brzy k nim přibude nová verze Exchange Serveru, od kterého si Microsoft hodně slibuje. Pro oba tábory (Oracle-Sun-Java vs. Microsoft) hovoří silné argumenty: první má léty a na nejvyšších úrovních prokázanou serverovou a databázovou technologii a navíc univerzální Javu, druhý pak má "početní převahu" díky množství Windows a osobních počítačů běhajících po světě. Současný stav se jeví poměrně vyrovnaně, nicméně vzrůst výkonnosti PC a serverových programů od Microsoftu je nabíledni, na druhé straně aliance okolo "původního NC" s početní převahou osobních počítačů asi nic nenadělá. Budoucnost se tedy jeví být více nakloněna Microsoftu; pokud ovšem k věci připočteme pověstně agresívní a všepronikající marketing Microsoftu, může v zemích, kde Microsoft doslova hraje marketingovou přesilovku a kde není mainframe a UNIX tradiční a silný (to platí právě pro ČR/SR), toto řešení dominovat hned od začátku.

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Softwarový modem, Vysoký stupeň

Určitě si přečtěte

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

** Máte starší telefon který nepoužíváte? Nevyhazujte jej. ** S projekty UpCycling mu můžete dát nový smysl. ** Může z něj být třeba herní konzole, kamerový systém či stroj na těžbu Bitcoinu

5.  11.  2017 | Miksa Martin | 2

Co bychom chtěli od nového Microsoft Office?

Co bychom chtěli od nového Microsoft Office?

** Microsoft chystá novou verzi Office ** Co bychom od něj chtěli my? ** Jak by měly vypadat jeho součásti?

29.  10.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 4