Windows Mobile 6.1: nová okna mezi námi

Microsoft představil novou verzi svého mobilního systému. Zapracovalo se hlavně na ergonomii a internetovém prohlížeči.
Windows Mobile 6.1: nová okna mezi námi

Původně byly zprávy ohledně uvedení nástupce současného systému Windows Mobile 6 právě začátkem dubna označované za aprílový žertík. Nakonec se staly skutečností a Microsoft na veletrhu CTIA 2008 představil vylepšenou softwarovou platformu pro mobilní zařízení.

Operační systém Windows Mobile 6.1 přinese vícero novinek. Inovované prostředí má přinést zlepšení z pohledu jednoduchosti ovládání, významnou novinkou je také zásadně vylepšený nativní prohlížeč.

Zabudovaný Internet Explorer Mobile v poslední verzi podle vyjádření Microsoftu zlepšuje současné možnosti prohlížení a práci s obsahem na mobilních zařízeních. Microsoft zmiňuje možnost prohlížení stránek v režimu Celá obrazovka, lepší bude také podpora multimediálního obsahu. Prohlížeč staví na technologii Internet Exploreru 6, přináší však podporu standardů jako H.264, Adobe Flash a Microsoft Silverlight (konkurence platformě Flash z dílen Microsoftu).

Další inovace nového systému zahrnují rychlejší setup/nastavení telefonu – k dispozici bude nové centrum „Getting Started Center“, řešící nastavení elektronické pošty, Wi-Fi či Bluetooth headsetů. Přichází i podpora pro System Center Mobile Device Manager 2008 (správa systému ve stylu Windows PC zařízení, nové prvky zabezpečení zařízení), lepší administrace zpráv (označení, přesouvání nebo mazání skupin zpráv). Též prvky šetřící čas – rychlé prohlížení a odpovídání na notifikace, jako jsou např. zmeškané hovory, z jednoho místa na Home screen, domácí „startovací“ obrazovce.

Windows Mobile 6.1 v akci (zdroj: I4U)

Je téměř jisté, že první zařízení s novou verzí systému Windows Mobile můžeme očekávat na trhu ještě do konce letošního roku. Zde je seznam dosud představených zařízení, u kterých výrobci ohlásili podporu Windows Mobile 6.1:

  • ASUS: nové telefony P320, ZX1, P560, M536 a aktualizace pro P527, P750, M930
  • HTC: nový Touch Dual pro americký trh a aktualizace pro AT&T Tilt, Touch od HTC, Mogul od HTC od Sprintu, TyTN II
  • i-mate: 8502, 9502, 8150, 6150
  • Intermec: CN3
  • Motorola: MOTO Q 9c, MOTO Q 9h global, MC70, MC9000
  • Pantech: Pantech duo
  • Samsung: BlackJack II
  • Toshiba: Portégé G810, Portégé G910

V samostatné tiskové zprávě společnost Sony Ericsson oznámila, že její připravovaný komunikátor nové generace, který je znám jako XPERIA X1, bude rovněž vybavený systémem Windows Mobile 6.1. Model XPERIA X1, představený na letošním veletrhu Mobile World Congress 2008 v Barceloně, bude k dispozici na vybraných trzích v druhé polovině roku 2008.

Diskuze (23) Další článek: Mobilem na teroristu

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily, HTC Touch Dual, HTC Tytn, HTC Tytn II, Mez, Celá obrazovka, Windows Mobile, Mobil

Určitě si přečtěte