Windows Phone 8.1: doušek živé vody [recenze]

S recenzí novinek Windows Phone 8.1 jsme si počkali až na oficiální verzi systému. Co všechno je nové a jak se to Microsoftu povedlo?

Windows Phone 8.1 už jsou mezi skalními fanoušky značky rozšířeny více než měsíc. Jak vypadá nová verze systému na Lumii 1520, to jste mohli vidět v našem obrazovém preview ihned po uvolnění aktualizace v programu Preview for Developers. Finální soudy jsme si ale nechali až na dobu, kdy v ruce budeme mít finální (myslím tím verzi nasazenou na prodejním kusu) verzi systému. Té jsme se dočkali s příchodem Nokie Lumia 630 na český trh. A tak ještě před samotnou recenzí telefonu je zde místo pro recenzi systému. Co je nového a jak to funguje, to odhalí následující řádky.

Nový vzhled: domovská i zamykací obrazovka

Nejvýraznější novinky jsou vždy ty grafické. V nové verzi systému je takových novinek několik, avšak zpočátku si jich uživatel vlastně ani nevšimne, a nehledá-li je, ani o nich vědět nebude. Na mysli mám samozřejmě možnost, jak telefonu na domovské obrazovce vdechnout více osobitý vzhled. První možností je přidání třetího sloupce dlaždic, tuto novinku najdete v nastavení a u ní i názornou grafickou ilustraci, co se posunutím přepínače změní. I na malý displej Lumie 630 tak dostanete šest malých/tři střední dlaždice vedle sebe. Nejmenší dlaždice už jsou ale opravdu malé a někomu může dělat problém se do nich trefit. Proto doporučuji spíše tři střední dlaždice vedle sebe, střední dlaždice už totiž zobrazí detailnější informace a jsou v drtivé většině opravdu živé, zatímco ty nejmenší často nikoliv. A k dlaždicím ještě jedna novinka, nyní se informace na nich dokážou aktualizovat každou minutu, takže například digitální hodiny nejsou problémem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čtyři, nebo šest malých dlaždic vedle sebe? Šest je na Lumii 630 už docela hodně.

Druhou výraznou novinkou je možnost nastavení vlastní tapety pod dlaždice. Při posouvání po domovské obrazovce se pozadí posouvá pomaleji, než samotné dlaždice, a tzv. parallax efekt působí velmi hezky. Problémem je ale hned několik věcí. Ne všechny aplikace podporují průhlednou (rozuměj schopnou přizpůsobit se pozadí) dlaždici. Aplikace jako OneNote, Nokia Camera, OneDrive, HERE mapy atd. si stále drží svoji typickou barvu. I když se situace postupně lepší (nejdéle to bohužel trvá Microsoftu), dojem zatím není takový, jako by měl být. Druhým problémem je, že pokud si nastavíte hodně barevně členité pozadí, na dlaždicích nic nepřečtete. To už je ale volba každého jednotlivce. Naopak pozitivní efekt je v tom, že i když je zde stále pouze dvacítka systémových barev, přidáním jakkoliv jednobarevného pozadí si můžete vytvořit vlastní barvu dlaždic. Položky v menu a další ale respektují volbu jednoho z dvaceti barevných motivů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na domovské obrazovce se nyní ztvární každý. Je libo třeba černé dlaždice?

Notifikační centrum: chtěli jsme ho, máme ho

S velkou slávou, ale skousnutými zuby začlenil Microsoft do svého systému notifikační centrum. Jako takové odporuje filozofii systému, kdy veškeré notifikace se dějí prostřednictvím dlaždic, jenomže uživatelé jej chtěli, a tak jej Microsoft přidal. V notifikačním centru, které se stahuje od horní části obrazovky, tak naleznete jméno vašeho operátora, stav baterie v procentech, níže potom čtyři volitelně nastavitelné přepínače (na Lumiích 1320/1520 je přepínačů pět). Některé přepínače však potřebují doladit svoji funkčnost (např. Wi-Fi - tapnutím zapnete, ale dalším tapnutím se dostanete do nastavení a teprve tam vypnete) a jeden - mobilní data - uživatelům podle bouřlivých reakcí citelně chybí. Notifikační centrum lze stáhnout i na zamykací obrazovce, na dvakrát (zamezení nechtěnému) potom například ve hře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Notifikace se sdružují pod hlavičkou aplikace. Jedním prstem odsunete notifikace jedné aplikace, dvěma prsty notifikace všechny. Stejně ale poslouží i tlačítko v horní části.

Pod přepínači najdeme rychlý vstup do natavení spolu s tlačítkem pro vymazání všech notifikací najednou a ještě níže potom samotné notifikace. Ty lze odstraňovat i za pomocí gest: tažení jedním prstem na stranu odstraní notifikace jedné aplikace, tažení dvěma prsty odstraní notifikace kompletně. Rozdíl také je, jak notifikace otevřete. Pokud totiž tapnete na název aplikace, které se notifikace týkají, otevře se vám přehled, zatímco po tapnutí na konkrétní notifikaci se vám otevře pouze jedna (např. přijaté emaily vs. otevření konkrétního emailu). Bohužel, spolupráce aplikací s notifikačním centrem potřebuje sjednotit. Některé aplikace totiž po odsunutí notifikací stále zobrazují notifikaci na dlaždici, jiné naopak nikoliv a tak už o tom, že jste si například nechali zprávu na později, vůbec nemusíte vědět. Notifikační roletka má potom dvě polohy: krátké stažení pouze na přepínače, dlouhé stažení pro zobrazení všeho.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Notifikační centrum má dvě polohy stažení: celé, nebo pouze přepínače. Mezi možnými přepínači ale chybí mobilní data. 

Zvuk: konečně oddělená hlasitost i vlastní vyzvánění

S notifikačním centrem je úzce spjata i možnost uživatelsky nastavit si, jak budete kterou aplikací informováni. Každé aplikaci tak nastavíte nejenom vlastní zvuk či zda má vibrovat, ale také to, zda-li chcete být upozorňováni vyskakujícími notifikacemi při horním okraji obrazovky, zda se mají notifikace dané aplikace vůbec zobrazovat v notifikačním centru či zda se při zamčeném zařízení mají notifikace v jejich centru vůbec zobrazovat. V puritánském nastavení zvuku z minulé verze systému potom zůstaly zachovány možnosti pro zvuk tlačítek, uzamčení či závěrky fotoaparátu. Někoho zajisté potěší i možnost nastavit si ke každému kontaktu vlastní vyzvánění pro hovory i SMS zprávy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Každé aplikaci, dokonce každému kontaktu můžete nastavit zcela unikátní způsob oznámení

HURÁ! KONEČNĚ! TO TO TRVALO! Oddělená hlasitost je na světě. I když to Microsoft zpočátku zamýšlel jistě dobře, rozšiřování systému a fakt, že telefon používáme rozličnými způsoby, si nakonec vyžádal oddělenou úpravu ovládání hlasitosti. Při stisku tlačítka hlasitosti se dozvíte, máte-li nastaveny vibrace, nebo na jaké úrovni je hlasitost vyzvánění + oznámení (škála 0-10). Po stisknutí malé šipečky se vysune druhý posuvník hlasitosti, kterým na škále 0-30 nastavíte hlasitost pro média a aplikace. Odstraněn byl ale především ten hlavní problém, kvůli kterému se o rozdělení hlasitosti tolik lidí zasazovalo. Windows Phone 8.1 si totiž konečně pamatují oddělenou hlasitost v režimu sluchátek, navíc i oddělenou hlasitost v režimu Bluetooth, které ani jedna nejsou totožné s druhým posuvníkem pro média a aplikace. Ten posuvník platí pouze pro zvuky vyluzované telefonem. Ještě malá změna na závěr - hlasitost lze nastavit i tažením posuvníku na displeji, nikoliv pouze tlačítky na bocích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozdělená hlasitost je pecka! Sluchátka mají vlastní posuvník, stejně tak Bluetooth příslušenství.

Témata článku: Microsoft, Windows, Recenze, Smartphony, Nokia Lumia 630, Nokia Lumia 630 Dual SIM, Nepořádek, Nejvýraznější změna, Lokální obsah, Sekvenční snímání, Čtecí režim, Skvělá věc, První možnost, Konec dohadů, Rychlý přechod, Měsíční náhled, Levá strana, Systémová aplikace, Phone, Vyskakující notifikace, Notifikační roletka, Reálná využitelnost, Displej nikoli, Adresní řádek, Pozitivní efekt

Určitě si přečtěte