WinEPOC: z druhého břehu

Přestože je uživatelské rozhraní kapesních počítačů Psion poměrně propracované, má některé nedostatky. Protože je většina z nás zvyklá ze stolních počítačů na spodní lištu s přehledem spuštěných programů a tlačítko Start, není důvod, proč si jej nedopřát také na našich Psionech.

Oč se vlastně jedná? Jak jsem již naznačil – WinEPOC je alternativní pracovní prostředí pro kapesní počítače s operačním systémem Epoc32 R3 - R5. Program nabízí intuitivní ovládání v přehledném kabátku velmi se podobajícím pracovní ploše systému Windows ze stolních počítačů. Na ploše můžete mít tapetu, zástupce aplikací i dokumentů. Ve spodní stavovém řádku najdete známé tlačítko Start, přehled všech spuštěných programů a mnoho dalšího.

Přestože k systémům Windows lze mít jisté výhrady, musím však uznat, že jejich pracovní prostředí reprezentované právě plochou a taskbarem je skutečně dobře vymyšlené.

Kde co najdeme

Nejdůležitějším prvkem WinEPOCu je pracovní plocha, jejíž vzhled i vlastnosti jsou velmi dobře nastavitelné. Na plochu můžete umísťovat nejen zástupce programů, ale také dokumentů či internetových stránek – taková internetová stránka se pak otevře ve vámi zvoleném webovém prohlížeči.

Klepněte pro větší obrázek

Velmi užitečná je možnost tvorby poznámek přímo na ploše. Poznámky si lze představit jako malé lístečky s textem přilepené na pracovní plochu. Pokud je pro vás jedna plocha příliš limitující, není nic jednoduššího, než si vytvořit další – WinEPOC totiž podporuje až dvacet pracovních ploch, mezi kterými můžete jednoduše a rychle přepínat.

Ve spodní části obrazovky najdete přehled spuštěných úloh, které můžete rychle spouštět pouze jediným ťuknutím dotykového pera na obrazovku. V jeho pravé části jsou nejenom hodiny, ale také informace o bateriích, zvuku, obsazeném místě na disku i paměťové kartě nebo třeba o probíhající komunikaci se stolním počítačem.

Do morku kostí

WinEPOC je skutečně velmi provázán s operačním systémem – může se asociovat k ikoně Systém a tak se nastavit jako výchozí správce počítače. Provázání jde ale dál – v nabídce start najdete naposled spuštěné soubory a můžete odtud také vytvářet nové dokumenty, emailové zprávy, textovky….

Klepněte pro větší obrázek

Protože je WinEPOC náhradou současného Systemu (Shellu), najdete zde také funkce pro přepínání běžících úloh pomocí klávesové zkratky (volitelně Ctrl+Mezerník nebo Ctrl+Tabelátor), která je snadno přístupná i mimo WinEPOC.

Nejnovější verze 2.0 pracuje na všech Psionech – tedy i na malém Psionu Revo nebo na barevném Psionu netBook. Na stránkách programu je k dispozici česká i anglická jazyková lokalizace programu.

WinEPOC je shareware – můžete si jej vyzkoušet a poté se rozhodnout, zda do něj své peníze investujete. Myslím si však, že vzhledem ke schopnostem a možnostem tohoto programu není šesti set korunový registrační poplatek nijak vysoký – spíše naopak.

Váš názor Další článek: UMTS v Česku nakonec bude!

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Druh, Internetová stránka


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136