Wishlist: jaký by měl být nový komunikátor od Nokie

Podle zatím dostupných informací bude mít Nokia začátkem listopadu tiskovou konferenci, na které údajně představí tři nové mobily. Jeden už známe - model 6100. Další by měl být nový outdoorový model a poslední nový komunikátor. Jak by mohl vypadat?
Wishlist: jaký by měl být nový komunikátor od Nokie

Používám Nokii 9210i už dloho na to, abych přesně věděl, co mi u něj chybí a co mi na něm vadí. Právě tyto nedostatky, pokud budu vyslyšen, by mohly být napraveny v nové verzi komunikátoru, který by se měl objevit na tiskovce Nokie; ta se má konat údajně již příští týden. O tom, jaké by mohlo být jeho jméno, snad ani nemá smysl spekulovat - automaticky se mi nabízí 9310, pro americký kontinent 9390.

Klepněte pro větší obrázekAsi největším nedostatkem Nokie 9210i (o modelu 9210 již mluvit nebudu) je absence GPRS. Právě kvůli absenci těchto datových přenosů můžete využít rychlé připojení k internetu nebo e-mailu jen v síti Eurotelu přes HSCSD. Ale ani HSCSD není řešením, např. pro čtení e-mailů je GPRS podstatně lepší, protože stahujete malé datové objemy a hodně času strávíte čtením a odpovídáním. Čili první položka na wishlistu: GPRS.

Druhý velký nedostatek (z mého pohledu) není ani tak absence nějaké funkce či vlastnosti, ale jde ryze o fyzické provedení přístroje. Nokia 9210i je zkrátka příliš velká a těžká. Mnozí lidé si nedokáží představit, že by měli nosit u ucha takovou cihlu. Komunikátor však nemůže být o mnoho kratší, protože by tím trpělo pohodlí při psaní na již tak malé klávesnici, ale mohl by být lehčí a tenčí. Zejména polovina s displejem by měla zeštíhlit, protože v otevřeném stavu je komunikátor vratký a má tendenci na nerovném povrchu přepadávat dozadu. Druhá položka wishlistu: lehčí a tenčí.

Třetí nedostatek je opět fyzického rázu a souvisí opět s otvíráním komunikátoru. Kloub totiž není příliš kvalitní a zkrátka po pár dnech používání začne vrzat. U zařízení za několik desítek tisíc by se toto stávat nemělo. Třetí položka wishlistu: ať nevrže!

Každý, kdo někdy používal malé kapesní zařízení, ví, že základem pro pohodlné a rychlé psaní je dobrá klávesnice. Když jsem na Nokii 9210 přecházel z Psiona 5 MX, bylo to jako návrat do pravěku. Postupem času jsem si sice zvykl, ale i přesto nemohu považovat klávesnici 9210 a 9210i za kvalitní. Tlačítka jsou vratká a nemají jistý stisk, a kromě toho jsou umístěna ve sloupcích místo, jak je obvyklé, diagonálně. Wishlist: lepší klávesnice.

Další položka na wishlistu je už opět funkčního rázu. Poté, co jsem začal používat i Nokii 7650, mi v komunikátoru rázem chyběla možnost přehrávat soubory MIDI jako zvonění. Soubory WAV jsou chabou náhražkou, protože jsou zbytečně velké a aby nezabíraly tolik místa, je nutné je zkonvertovat, což přináší jejich velké zkreslení. Wishlist popáté: MIDI jako zvonění.

Ačkoliv chápu, že v otevřeném stavu mám v rukou plné možnosti systému, přesto bych uvítal malé vylepšení mobilní části v zavřeném stavu. Jde mi zejména o rychlé hledání v seznamu pomocí další písmen, což má dnes už snad každá lepší Nokia, a také možnost psát s českou T9 - ne vždy je možné psát textovky v pohodlí dvěma rukama s komunikátorem na stole. Wishlist: zlepšení práce jednou rukou.

Jinak jsem s komunikátorem spokojen a nemám k němu žádné další významné výhrady. Možná ještě něco - větší rychlost. Zejména při práci s Operou by si komunikátor zasloužil svižnější konfiguraci. Jsem tedy zvědav, čím nás Nokia překvapí, pokud vůbec.

Diskuze (17) Další článek: Panasonic GD67: barevný luxus pod devět tisíc (test)

Témata článku: Nokia, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Velké zkreslení, Wish, Komunikátor


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31