WND Telecom: africká techno-divočina

Dvě tváře, dva dotykové displeje, handsfree v mobilu. To a více čekejme od inovativní nigerijské společnosti WND.

Nápady čtyř lidí

Společnost WND vznikla v roce 2004, kdy se setkaly čtyři osoby s různých oblastí, avšak se společnost myšlenkou - chtěli zaplnit mezery v trhu s mobilními telefony. Započala tím tak myšlenka vzniku revolučních telefonů, které budou od strojově chrlených mobilů renomovaných značek pokud možno co nejvíce odlišné. Společnost WND Telecom se tak může chlubit telefonem s obrovskou kapacitou baterie a současně s designem dvou tváří, s telefonem, který se změní pootočením o 180 stupňů nebo přístroj, který sám v sobě ukrývá Bluetooth handsfree. Je až s podivem, jaké praktické nápady a designové kousky dokáže vytvořit skupina mladých manažerů, kteří asi nepočítali s tím, že budou jejich přístroje v tak krátké době zpopularizovány.

Klepněte pro větší obrázek

Prvním vyrobeným mobilním telefonem byl model WND Wind DUO 2000, který je zajímavý tím, že podporuje užití dvou SIM karet, má dva displeje a dvě klávesnice přesně naproti sobě. Jeho design tak komukoliv může připadat jako dvě Motoroly SLVR slepené k sobě. S určitostí můžeme jen tvrdit, že má dvě čelní strany a dvě boční hrany, na nichž se nacházejí všechny ostatní prvky, které nemohly být umístěny na zadní část telefonu. Setkáme se zde například se slotem pro paměťovou kartu nebo s klávesami sloužícími k regulaci hlasitosti. Megapixelové fotoaparáty jsou umístěny vždy nad displejem a platí, že k focení vždy slouží ta z odvrácené strany (pro autoportréty naopak využijete čočku z vaší strany).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výrobce slibuje, že mezi těmito dvěmi existencemi je sdílení dat dílem okamžiku, takže můžete sdílet kupříkladu informace o hovorech nebo telefonní seznam. V praxi se tak může jednat o spojení soukromého a firemního mobilu, kdy o příchozím pracovním telefonátu informuje „soukromá“ strana a ta „firemní“ vyzvání a vibruje. Na prvotní úspěchy pak navázaly modely s označením Wind DUO 2100 a Wind DUO 2200, jenž přidávaly pouze kosmetické změny. Nyní se na internetu prodává poslední jmenovaný model za cenu 500 USD, což je v přepočtu 9 200 Kč. Přístroj lze zakoupit kupříkladu u společnosti TrueGSM a to v barevné variantě Black/Silver. Přístroj je na trhu dále nabízen v barvách Gold/Silver a Fuchsia/Silver.

WND Wind DUO 2200 ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 98 × 47,5 × 17,3 mm, 95 g
 • sítě a datové přenosy: GSM (900/1800/1900 MHz) / GPRS třídy 10
 • displej: aktivní TFT, rozlišení 240 × 320 bodů, 262 tisíc barev
 • fotoaparát: rozlišení 2MPix, natáčení videa (formát MPEG-4)
 • konektivita: Bluetooth verze 2.0 (i stereo A2DP), miniUSB (USB 2.0)
 • paměť: dva sloty pro paměťové karty microSD
 • výdrž: 180 hodin v pohotovostním režimu nebo 3 hodin hovoru (baterie Li-Pol 930 mAh)
 • další funkce: podpora Javy (6 přednastavených her) e-mailový klient, synchronizace s PC

Z klávesnice displej, z displeje klávesnice

Dalším produktem této společnosti je model WND DUO Atom. Přístroj svým vzezřením a designem míří do bohatších zákaznických skupin. Základ je postaven na klasické konstrukci telefonu, která nabízí dva dotykové displeje. Jeden displej je vždy aktivní jako zobrazovací jednotka, druhý plní úlohu dotykové klávesnice (a z dálky je od té skutečné k nerozeznání). Po otočení přístroje hlavou dolů si díky polohovému senzoru displeje své role vymění. Také DUO Atom podporuje 2 SIM karty najedou, na své si přijdou milovníci hudby díky podpoře souborů MP3 a slotu pro paměťové karty microSD. V balení se spolu s přístrojem nachází cestovní adaptér, dobíječ náhradní baterie, handsfree, USB kabel, který se bude hodit pro přenos souborů (alternativou je podpora Bluetooth i se stereo-profilem A2DP), manuál a volitelně také Bluetooth handsfree. Přístroj je zatím ve fázi „comming soon“, takže jej můžeme očekávat nejdříve v 1. pololetí roku 2008. Předběžná cena přístroje zatím není známa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

WND DUO Atom ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 109 × 48 × 14,5 mm, váha není známa
 • sítě a datové přenosy: GSM (900/1800/1900 MHz) / GPRS třídy 10
 • displej: 2x OLED, rozlišení 176 × 220 bodů, 262 tisíc barev
 • fotoaparát: rozlišení 3MPix, Autofocus, natáčení videa
 • konektivita: Bluetooth verze 1.2 (i stereo A2DP), miniUSB (USB 2.0)
 • paměť: slot pro paměťové karty microSD (interní paměť 128 MB)
 • výdrž: neznámá
 • další funkce: podpora Javy, wap 2.0, synchronizace s PC

Van Goghovo uříznuté ucho

Zatím posledním, a také nejnovějším produktem, je mobilní přístroj s netradičním označením WND Atom Van Gogh. Jedná se znovu o telefon klasické konstrukce, u něhož se na první pohled může zdát, že splývá s ostatními modely značky. Tohoto názoru se budete držet tak dlouho, dokud na zadní straně telefonu neobjevíte ikonu modrého sluchátka a nápis Bluetooth. Ano, tušíte správně, model Atom Van Gogh má ve svém těle vestavěno Bluetooth handsfree. Z uživatelského úhlu pohledu je to praktické v případech, kdy se vám nechce sluchátko nosit na krku a nebo víte, že jej vždy někde zapomenete. Zde stačí jen Bluetooth hansdfree vysunout v případě potřeby a můžete volat, navíc, je-li hansdfree připojeno k telefonu, vždy se automaticky dobíjí, takže se vám nemůže stát, že by jste si přes něj nezavolali.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Z dalších funkcí můžeme zmínit QVGA displej na čelní straně přístroje nebo dvojice čoček pro fotografování v rozlišení tří megapixelů a pro natáčení videa. Interní paměť je stejná jako u předešlého modelu: 128 MB je doplňováno paměťovými kartami microSD.

WND Atom Van Gogh ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 98 × 47,5 × 16,3 mm, 75 g
 • sítě a datové přenosy: GSM (900/1800/1900 MHz) / GPRS třídy 10
 • displej: aktivní TFT, rozlišení 240 × 320 bodů, 262 tisíc barev
 • fotoaparát: rozlišení 2MPix, natáčení videa
 • konektivita: Bluetooth verze 1.2 (i stereo A2DP), miniUSB (USB 1.1)
 • paměť: slot pro paměťové karty microSD (sdílená interní paměť 128 MB)
 • výdrž: 150 hodin v pohotovostním režimu nebo 3 hodin hovoru (baterie Li-Ion 820 mAh)
 • další funkce: podpora Javy, wap, e-mailový klient, FM rádio, synchronizace s PC

Závěrem

Společnost WND Telecom je jistě zajímavým výrobcem, jeho produkty jsou netradiční a zajímavé. Bohužel, tato nigerijská společnost nenabízí tiskové zprávy ani fotografie svých modelů v lepší kvalitě, takže se musíme spokojit pouze s fotografiemi „webového“ rozlišení. Co naopak chválím je přístup k zákazníkům: pokud se po koupi přístroje zaregistrujete na stránkách společnosti, dostanete přístup ke speciálním downloadům, e-mailovou schránku, možnost posílání několika SMS zpráv každý den zadarmo a mnoho dalšího. Pokud nemáte zájem se registrovat, můžete zadarmo stahovat melodie ve formátech mid a mp3, spořiče displeje a také tapety na oživení plochy telefonu. WND Telecom je zajímavý výrobce, který nám určitě ještě neukázal vše co umí a myslím, že se máme na co těšit.

Diskuze (19) Další článek: Úspěch Palmu se smartphonem Centro

Témata článku: Telecom


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15