WP8.1 se dotahuje: notifikace a oddělená hlasitost

Microsoft o notifikačním centru v mobilních Windows mlží už nějaký ten pátek. Poslední úniky naznačují jeho konkrétní podobu a brzké uvolnění.

Notifikační centrum u Windows Phone je věc, která mobilní nadšence dělí na dva tábory. Jedni si stojí za názorem, že notifikační centrum není třeba, protože vhodně navolené Live Tiles vám jej plnohodnotně nahradí, zatímco druhý tábor argumentuje, že ne všechny aplikace mají tak dokonalé Live Tiles, aby plně zastoupily nějaký jednotný přehled zmeškaných událostí. Oběma tábory se potom prolíná názorový proud, že mobilním Windows chybí způsob, jak se bleskurychle dostat alespoň k základním přepínačům. Aniž bychom se přikláněli na kteroukoliv stranu, je třeba zdůraznit, že Windows Phone je od základů jiný systém a tak přání, aby vypadal jako systémy konkurenční a uměl něco, co je u nich požadováno za normální, jsou svým způsobem zcestné, protože je to prostě jiný systém. Jenomže Microsoft potřebuje rozšířit uživatelskou základnu svého systému a tak mu v podstatě nezbývá, než tato (mnohdy oprávněná) přání uživatelů plnit.

Notifikace budou, uniká z Microsoftu

I když Microsoft o notifikačním centru mlží už nějakou dobu, dočkáme se ho s největší pravděpodobností až ve WP 8.1 (spekulovalo se, že by notifikační centrum mělo být součástí už aktualizace GDR3). Tato verze systému by se světu měla představit na vývojářské konferenci Build 2. dubna a k uživatelům dostat v průběhu května, divočejší spekulace potom praví, že Windows Phone 8.1 jsou již skoro hotové a první zařízení (alespoň z dálky) uvidíme již na konci měsíce na MWC v Barceloně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pravděpodobná podoba notifikačního centra ve Windows Phone 8.1 (obr. 1: winphollowers.com; obr. 2: The Verge)

Zejména první obrázek je pro nás důvěryhodným zdrojem, jelikož se podle všeho jedná o únik z interní prezentace samotného Microsoftu. Vypadá to, že nakonec se nedočkáme souhrnu notifikací na ploše nalevo od homescreenu s Live Tiles, ale bude se jednat o výsuvnou lištu z horní části displeje. V tomto notifikačním centru vidíme jednak rozšířené informace ze stavové lišty (procenta baterie, datum, název operátora), dále potom přepínače rychlého nastavení, které by se měly dát uživatelsky navolit, možnost rychlého přístupu do nastavení, případně smazání všech notifikací a nakonec samotné notifikace. Microsoft notifikační centrum pojmenoval jako Action Centre.

Klepněte pro větší obrázek 
A takto bude podle všeho vypadat nastavení toho, co v Action Centre budete chtít vidět (obr.: twitter Nawzil)

Oddělená hlasitost, tlačítka na displeji a další

Zavedením Action Centre novinky ve Windows Phone 8.1, alespoň ty nejvíce viditelné, zdaleka nekončí. Konečně bychom se měli dočkat oddělené hlasitosti, kdy zvlášť půjdou regulovat aplikace a multimédia a zvlášť vyzvánění a notifikace. Od této verze systému by se i mobilní Windows měly naučit softwarová tlačítka na displeji, což povede k nasazení větších displejů v menším těle. Na trh by se také měly dostat první dualSIM smartphony, které Microsoftu zatím v portfoliu chybí. Zapomenout nesmíme ani na hlasovou asistentku jménem Cortana, která by se měla stát obdobou Siri od Applu.

Klepněte pro větší obrázek 
Možnosti odděleného nastaven hlasitosti (obr.: wincentral.com)

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily

87 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Martin Hasman 13. 2. 2014 11:01:47
    notifikační centrum oceňuji a těšim se, rozdílná hlasitost je pro mě ale...
  • r4in 12. 2. 2014 18:47:03
    Jsou tak dva roky pozadu. Konečně!
  • twistedTSD 12. 2. 2014 15:15:50
    Nezlobte se na mě, wp fans, ale 4 roky pomalu dotahovat funkce...
Určitě si přečtěte

Huawei P9 Lite (2017): bestseller má pokračování [recenze]

Huawei P9 Lite (2017): bestseller má pokračování [recenze]

** Čínská značka přichází s dalším smartphonem střední třídy ** Zařízení je určeno pro masy ** Povedlo se namíchat rozumnou výbavu za dobrou cenu?

Včera | Láska Jan | 9

OnePlus 5 je zde! Číňanům se podařilo srazit cenu top modelu pod 14 tisíc

OnePlus 5 je zde! Číňanům se podařilo srazit cenu top modelu pod 14 tisíc

** OnePlus 5 nepřináší revoluci mezi top smartphony ** Ukazuje ale, že i vlajkový model se dá nabízet výrazně levněji ** Nižší cenu umožňuje zejména specifický model distribuce bez prostředníků

20.  6.  2017 | Láska Jan | 100

HTC U11: vymáčkněte z něj maximum [recenze]

HTC U11: vymáčkněte z něj maximum [recenze]

** HTC U11 přináší inovativní ovládání Edge Sense ** Vyniká kvalitním audio výstupem a skvělými sluchátky USonic ** Jeho fotoaparát je dle testů DxOMark momentálně nejlepší ze všech

18.  6.  2017 | Měchura Milan | 16

Windows XP patří do koše! Ne na počítač připojený do internetu

Windows XP patří do koše! Ne na počítač připojený do internetu

** Windows XP patří do koše ** Microsoft ale pořád vydává aktualizace, což je chyba ** Podpora přitom skončila už před lety

17.  6.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 17