X-Plore: více než správce souborů (S60 3rd)

Jediný nástroj obstará obrázky, kancelářské dokumenty a mnohé další. S malým omezením je zdarma.

Správce souborů X-Plore určitě nemusím dlouze představovat, uživatelé Symbianu ho určitě už nějakou dobu znají, i na MobilManii jsme se o něm již zmínili. Jenže X-Plore není jen tak nějaký správce souborů, má v sobě totiž integrovanou celou řadu praktických funkcí.

Správce souborů od firmy LonelyCatGames byl původně integrovaný do emailového nástroje ProfiMail a sloužil primárně ke správě příloh u emailů. Později se však oddělil a tak vznikla samostatná aplikace nazvaná X-Plore. Už původní správce souborů byl výkonný a dobře použitelný nástroj, přesto se nemůže srovnávat s nynějším X-Plorem. Ten umí například přesouvat, přejmenovávat či kopírovat soubory i složky, prohlížet jejich detaily, plnohodnotně prohlížet obrázky, vytvářet nebo měnit textové soubory, posílat soubory přes Bluetooth nebo infraport, vytvářet, upravovat a číst komprimované soubory metodou zip a obsahuje celou řadu nastavení.

Základem je nastavení a včasné aktualizace

Základem toho, aby vám každá aplikace fungovala správně, je určitě její správné nastavení. Velmi důležité je nastavit český jazyk, velikost textů, která vám vyhovuje, nebo také správné kódování. Z těch méně důležitých můžeme například povolit zobrazování RAM a ROM jednotek, nebo zobrazování skrytých a systémových souborů a jejich třídění. Dále program umožňuje nastavit některé ostatní parametry. Pod položkou Aktualizace programu se neskrývá nic jiného, než možnost přímé aktualizace přímo přes mobilní telefon. Program zjistí nejnovější verzi a nabídne vám přímé stažení souboru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nabídka konfigurace • Nastavení různých velikostí písma

Další velmi zajímavá možnost nastavení se skrývá pod volbou „Přidružení souborů“, kde je možné nastavit různým příponám různé programy. Většina programů se k souborům přidruží automaticky, není tedy nutné je přiřazovat manuálně, to ale nic nemění na tom, že je tato možnost u mobilů nevídaná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Přesouváme, kopírujeme, přejmenováváme a posíláme

Co se správy souboru týká, může se X-Plore srovnávat s ostatními, nabízí všechny standardní funkce. Integrace s „tužtičkou“ (tlačítko, které na Symbianu slouží mimo jiné k označování souborů) funguje tak, jak má, vše je pohodlné a intuitivní. Nemohu nezmínit to, že základní příkazy jdou pohodlně provádět pomocí klávesových zkratek. Velmi spolehlivě funguje i posílání souborů pomocí Bluetooth nebo infračerveného portu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Hrajeme si s textem

Aplikace umí bez problému prohlížet nejen textové soubory (*.txt), ale i dokumenty Microsoft Word (*.doc), ve kterých bohužel nezobrazuje obrázky a velikost písma dokumentu taky nebere v potaz.Textové soubory umí vytvářet a upravovat, přitom nemá problém ani s češtinou ani s prediktivním vkládáním textu pomocí slovníku T9.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Zápis do nového textového souboru • velikost písma se dá nastavit • program nabízí i základní možnosti editace textu
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Soubor Microsoft Word v programu X-Plore a v aplikace QuickOffice, s obrázky si ani jedna aplikace neporadí.

Prohlížíme obrázky

Prohlížeč obrázků funguje v aplikaci opravdu skvěle, je sice pravda že otevírání velkých obrázků někdy zabere i pár sekund, nicméně potom vše funguje dostatečně rychle. Obrázky můžete přibližovat, oddalovat a otáčet, můžete také skočit na další nebo předchozí snímek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Zobrazený obrázek a nabídka k němu • zobrazení na celou obrazovku • přiblížený obrázek

Balíme do zipu

Aplikace X-Plore obsahuje i velmi jednoduchý komprimační nástroj. Možnost vytváření archivů asi většina uživatelů nevyužije, nicméně jednoduše prohlížet a dekomprimovat soubory se hodí vždy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Vybrané soubory lze jednoduše komprimovat do souboru *.zip • samotná komprimace • hotový archiv

Levně nebo zdarma?

Osobně si myslím, že komplexnější nástroj na správu souborů nenajdete. Aplikace rozšíří komfort a možnosti při práci se soubory, v mnohém nahradí i kancelářské balíky, případně prohlížeče obrázků. Plná verze stojí zanedbatelných sedm dolarů (125 Kč), ale s drobným omezením je možné používat i volnou verzi, která vás při kažném startu programu obere o chvíli času.

+ Velmi obsáhlý nástroj
+ Intuitivní ovládání
+ Nízká cena a časově neomezená neplacená verze

- Někdy pomalejší načítání větších obrázků
- Ne příliš kvalitní prohlížeč dokumentů Microsoft Word

Autor: Lonely Cat Games
Stránka programu: X-Plore
Platforma: S60, S60 3rd edition, UIQ, UIQ 3.0
Cena: $7
Download (testovací verze není funkčně omezena, pouze musíte čekat před spuštěním)

Diskuze (13) Další článek: T-Mobile nesmí používat reklamu parodující O2

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Zajímavá možnost, Správce souborů, Správce, Soubor

Určitě si přečtěte