Xeg: herní konzole z každého mobilu

Hraní her na mobilu často znepříjemňuje špatná ergonomie ovládání. Nové zařízení Xeg ale promění telefon v herní zařízení s pohodlným obouručním úchopem a ještě mu zvýší výkon. A při troše štěstí se tato korejské vymoženost stane dostupná i nám.
Xeg: herní konzole z každého mobilu

Hry se do mobilních telefonů dostaly jako doplňková funkce pro zabavení ve chvílích nudy. Ale už jednoduché hry na černobílých displejích se staly vyhledávanou zábavou a lidé je doposud hrají i v čase, kdy je nuda netrápí. Stejně jako všechno ostatní, vývojem zdokonalování postupně prochází i mobilní hry, a že jsou důležitou součástí dnešních mobilních zařízení dokazují výrobci, kteří přináší i hardwarové prostředky pro lepší požitek z hraní mobilních her.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový Xeg promění telefon v herní konzoli

Jistota obouručního úchopu

Od dob hada se toho hodně změnilo. Hry v mobilu jsou propracovanější, barevnější a zábavnější. Ve většině případů nejsou pevnou součástí softwaru telefonu, ale jsou to samostatné aplikace vytvořené v jazyku Java, případně Mophun aj. Většinou se jedná o hry s poměrně jednoduchou grafikou, ale pro mobily s otevřeným operačním systémem a vyšším hardwarovým výkonem existují i propracovanější 3D hry. Plynulou prostorovou grafiku však už dnes můžeme vidět také u javových her připravených pro moderní telefony Sony Ericsson.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia N-Gage

Jako první přišla s mobilním telefonem přizpůsobeným pro hraní her Nokia se svojí N-Gage. Velký displej, jisté podélné držení v obou rukou a kvalitní hry však mnoho zákazníků nenalákalo. Důvodem byla zřejmě vyšší počáteční cena a možná také mnohým přišlo v tomto případě praktičtější využívat dva přístroje zvlášť – malý telefon pro komunikaci a kapesní herní konzoli pro zábavu. Přesto se N-Gage dočkala nástupce v podobě Nokie N-Gage QD, která se prodává dodnes.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia N-Gage QD

Mohlo by se zdát, že je koncepce mobilu kombinovaného s herní konzolí jinak mrtvá, ale na asijských trzích se už prodává „herní komunikátor“ od LG a zapomenou nesmíme o výkonném přístroji Gizmondo (více si o obou zařízeních přečtete zde).

Zajímavou cestou se vydal Sony Ericsson, který ke svým starším telefonům nabízel neobvyklé příslušenství – herní adaptér EGB-10. Je to v podstatě gamepad pro úchop oběma rukama, s kurzorovou klávesou na levé straně a se čtyřmi funkčními tlačítky na pravé straně. Telefon se do něj jednoduše vsadí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Herdní adaptér Sony Ericsson EGB-10

Kvalitní hraní (skoro) pro všechny

Právě herním adaptérem Sony Ericssonu se evidentně inspiroval korejský výrobce podobného výrobku s názvem Xeg. Trochu jej však vylepšil. Kromě osmisměrného navigačního tlačítka na levé straně a čtyř akčních tlačítek na straně druhé má ještě dvě klávesy pro ukazováčky a čtyři funkční tlačítka na přední straně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Stačí vložit telefon, zasunout konektor a hrát

Uvnitř přístroje o rozměrech 148 × 53 × 33 mm je šestnáctibitový procesor s taktem 40 MHz, 1024 kB operační paměti a také místo pro tři AAA baterie. Základní popis funkce je na stránkách výrobce popsán v korejštině a text je bohužel ve formě obrázku, takže se nám jej nepodařilo přeložit. Procesor ale pravděpodobně navýší kompatibilním telefonům jejich výkon při hraní her. V telefonech musí být nainstalovaný aktuální firmware s podporou zařízení Xeg. Mechanickou kompatibilitu zajišťuje univerzální úchopový systém a konektor na krátkém volném kabelu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
Kurzorová ovládací klávesa • funkční tlačítko a klávesa pro ukazováček • Xeg zezadu • bez baterií to nepůjde

Zatím dokáže se zařízením Xeg pracovat 42 telefonů z nabídky sedmi výrobců. Bohužel jsou všechny tyto telefony určeny pouze pro korejských trh. Výrobce však počítá s brzkým vstupem na severoamerický trh a v případě úspěchu i na evropský. Uvítali byste takové zařízení?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Xeg se nabízí v mnoha barevných variantách, aby se hodil k vašemu telefonu

Diskuze (4) Další článek: Panasonic oficiálně o konci výroby GSM telefonů

Témata článku: Příslušenství, Nokia N-Gage, Nokia N-Gage QD, Mobil, Herní konzole, Konzole, Kvalitní hra, Doplňková funkce


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40