Xiaomi varuje před šedým dovozem. Ušetříte, ale…

Je to už dva a půl roku, co Xiaomi vstoupilo na český trh, a má za sebou velmi úspěšné tažení trhem. Aktuálně drží druhou příčku za Samsungem a stále roste. Dvojici oficiálních distributorů se však stále nepovedlo vypořádat se s tzv. šedými dovozci.

Xiaomi v ČR prodává prostřednictvím sítě autorizovaných partnerů, kteří garantují plnou certifikaci produktů dle české legislativy, proškolený personál a servis prostřednictvím jediného autorizovaného partnera, společnosti VSP DATA. Ta je garantem bezproblémové opravy včetně použití originálních náhradních dílů. Většinou platí, že šedí dovozci prodávají pouze na internetu, takže si zboží před nákupem nevyzkoušíte, u autorizovaných prodejců často ano.

Autorizovaní prodejci Xiaomi:

Alza.cz, Alfa.cz, Comfor, CZC.cz, Datart, Euronics, Electro World, Expert, HuraMobil.cz, Makro, Mall.cz, Mobil Pohotovost, Planeo, Smarty.cz, iSpace.cz, Kasa.cz, Okay, Coradia, Mobil pro vás, T.S.Bohemia, Globus, Tesco,  mobilní operátoři O2, T-Mobile, Vodafone, značkové prodejny Mi Store a Mi Zone.

Oficiální webové stránky Xiaomi pro Českou republiku:

Aktuálně vydaná tisková zpráva také vypočítává některé prodejce, jejichž zboží není určené pro český trh a bez souhlasu společnosti Xiaomi používají ochrannou známku a logo Xiaomi ať už v názvu prodejního místa nebo v prostředí svého obchodu:

Komentář redakce

Výhodou „šedých prodejců“ je nižší pořizovací cena, ale je jen pochopitelné, že takový nákup má i odvrácenou stranu. Pokud se morálně vyrovnáte s tím, že zboží postrádá některý z požadovaných dokumentů, tedy porušuje platnou legislativu a nemá v Česku co dělat, dovolím si hádat, že hardware je naprosto stejný.

Kde však můžete reálně narazit, je reklamace. Šedí dovozci stlačují marži, aby získali konkurenční výhodu – nižší cenu. Pokud však přijdete s porouchaným telefonem, znamenáte pro ně náklady, protože jim chybí podpora výrobce a opravu musí zaplatit sami. Je tak pravděpodobné, že se budou snažit záručnímu plnění vyhnout, nebo zkusí ušetřit na neoriginálních náhradních dílech.

Diskuze (21) Další článek: Nejdražší skládačka míří do prodeje. Známe českou cenu Huawei Mate Xs

Témata článku: Xiaomi, Nákup a ceny, Hospodaření a finance, Datart, Legislativa, Česká republika, Autorizovaný partner, ISP, Internet, Hlídač shopů, Dovoz, Euronics, Electro world, Dovozce, Tesco, Náhradní díl, Glóbus, Autorizovaný prodejce, Zboží, Prodejce


Určitě si přečtěte