Xperia X1: vaše otázky, naše odpovědi

V preview jsem vás vyzval, abyste se zeptali na cokoliv kolem komunikátoru Sony Ericsson Xperia X1. Tady jsou odpovědi.
Kapitoly článku

Charles
1) má Xperia v ekvalizéru Mega bassy?
2) má nějaké speciální funkce u foťáku jako bestpic nebo tak?

Ne, MegaBass, ani žádnou jinou úpravu ekvalizéru v nabídce základního přehrávače nevidím. Zato u fotoaparátu jedna zajímavá funkce je. Jmenuje se Touch Focus a funguje to tak, že namíříte fotoaparát, na displeji zkontrolujete kompozici snímku, pak ťuknete prstem na objekt, na který si přejete zaostřit a exponujete. O použitelnosti funkce si udělejte obrázek sami – co je špatného na namáčknutí a až následném posunutí hledáčku na požadovanou scénu? Tahle funkce by měla smysl třeba u LG Prada, která sice má autofocus, ale jen jednopolohovou spoušť, takže vždy ostříte jen na střed scény.

Cor3
…jak se ta věc zamyká a odemyká?

Jako většina WinMobile komunikátorů se i Xperia zamyká vypínacím tlačítkem na horní hraně. Pro neznalé – krátkým stisknutím tlačítka zhasne displej, klávesy jsou neaktivní, ale přístroj je stále ve střehu, připojený k síti. Opětná aktivace proběhne znovu stejným tlačítkem, nebo v případě Xperie i vysunutím displeje. Pak je tu ještě jeden zámek – podržením „červeného“ (uvozovky proto, že ve skutečnosti červené není) sluchátka se zamknou funkční tlačítka i dotyková vrstva displeje, ale displej samotný stále svítí (viz. následující screenshot).

Klepněte pro větší obrázek 
Přirozenější je klasický WinMobile způsob zamykání

Meescha
…zajímá mě výdrž baterie.
Tohle je jedna z vlastností, na které jsem se nezaměřil. Jednak proto, že jsem Xperii neměl dostatečně dlouho na to, abych ji vyzkoušel v běžném provozu (ten testovací je o hodně náročnější) a hlavně je energetická optimalizace jednou z částí finálního ladění přístroje. Ale hned v neděli po přečtení tohoto dotazu jsem dal Xperii nabít na 100 % a když jsem ji po téměř dvou dnech předával kurýrovi ukazatel baterie byl na 55 %, což je skvělá hodnota. Pro úplnost, akumulátor v Xperii má kapacitu 1 500 mAh.

Klepněte pro větší obrázek 
Baterie těsně před odesláním Xperie a po 45 hodinách od nabití

Meescha
Prodávat se má v Anglii už začátkem října, změnilo se na tomto termínu něco? Kdy a za kolik reálně vidíte prodej v ČR? Na jednom internetovém obchodu jsem zahlédl cenu 15 000 Kč, to není až tak zlé.
Xperia by se měla začít prodávat nejpozději do měsíce, některé zprávy mluví dokonce o příštím týdnu. To ale pochopitelně platí pro zahraniční, cesta telefonu na české trhy bude trvat ještě déle. Teď přichází na řadu naše odhady: Xperia to k nám letos nezvládne a ano, cena bude někde kolem 14-15 tisíc korun.

Meescha
Je touchpad dobře použitelný třeba i v Opeře?
V předešlém článku o Xperii jsem touchpad označil za hloupost, rozhodně je to ale menší zlo než hlavní navigační klávesa. Postupem času jsem si na jeho používání zvyknul a používal jej velmi často. Pro vyhledání konkrétní položky v seznamu to není nejlepší řešení, je problém trefit se přesně tam kam potřebujete, ale ve zmíněné opeře je to jiné, tam touchpad napomáhá svobodnému pohybu po webových stránkách.

MiroK
Chci se zeptat, jaký to má displej při vypnutém podsvětlení – černý jako u SE M600i, nebo u Nokie N95, že je čitelný i bez podsvícení. A neviděl jsem fotky Mobile Office, Excel bych uvítal. Také by se hodila ukázka nastavení Wi-Fi. Jinak ten displej musí fungovat i se stylusem, jinak by ho tam nedávali.
Na vypnutém displeji není vidět vůbec nic. Mobilní Word a Excel v našem telefonu nejsou, není mi známo, jak to bude v prodejní verzi.

A teď k displeji, který nám nechtěl pracovat se stylusem. Píšete že musí, já říkám že nepracuje. Podle informací ze Sony Ericssonu je to ale anomálie pouze toho našeho kousku, v prodejní verzi bude vše tak, jak jsou WinMobilisté zvyklí.

LADA
Mě my zajímalo, jaká bude kvalita videa ve finální verzi.
To by zajímal i nás, dozvíme se to ale až se nám dostane do rukou. Zatím vám mohu nabídnout pouze ukázky z tohoto prototypu.

blackbase
Nabídne xperia x1 pohybový senzor?
Opakuji informaci uvedenou už v preview: ne, Sony Ericsson s pohybovým senzorem nepočítá.

Fridge
3,5mm jack – jak už tu někdo poznamenal, není to vůbec taková novinka. Má to i můj rok a půl starý HP iPAQ rx4240, svého času za čtyři a půl tisíce korun i s Wi-Fi a standardním miniUSB konektorem
Dokonce to není ani jediný Sony Ericsson s klasickým jackem a miniUSB (viz model J132 zde). Každopádně je klasický jack jev vzácný a hodný upozornění.

Klepněte pro větší obrázek 
MiniUSB a klasický 3,5mm jack mají pouze dva Sony Ericssony: ten nejlevnější a ten nejdražší

X-HURD
Mám dotaz ohledně reproduktorů . . . zda je tam jen jeden nebo dva (stereo přehrávání
příchozích hovorů by se mi líbilo)
Reproduktor je jen jeden a není příliš kvalitní.

Témata článku: Smartphony, Xperia, Apple iPhone 4GB, HTC Tytn, HTC Tytn II, LG Prada 3.0, Sony Ericsson Xperia X1, Sony Xperia V, Standardní miniUSB, Zajímavá funkce, Vlhké prostředí, Jarda, Zátěžový test, Klasický jack

Určitě si přečtěte