XviD4PSP: Video i s titulky snadno do každého mobilu

Je jednoduchý, ale poradí si s každým videem, převede jej (nejen) pro každý mobil a hlavně... Je zadarmo.
XviD4PSP: Video i s titulky snadno do každého mobilu

Programů upravujících video pro mobilní zařízení existují desítky, ten s nezapamatovatelným názvem XviD4PSP by však neměl ujít vaší pozornosti. Nabízí jednoduchost, nulovou cenu a jako bonus podporu titulků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Uživatelské prostředí programu

V současné době jen málo přenosných zařízení zvládá přehrávání videa určené pro počítače. Většina telefonů, smartphonů či komunikátorů vyžaduje video se sníženým rozlišením, datovým tokem i formátem. Přestože nerozumíte žádnému z těchto pojmů, nezavírejte okno prohlížeče. Dnes si představíme program, který vás procesem úpravy videa provede nejsnazší možnou cestou. Prvním bonusem je podpora titulků, druhým cena programu: zdarma.

Instalace a spuštění

Jako majitel okousaného jablka mohu pouze litovat absence verze pro můj systém, většina uživatelů se však dozajista spokojí s XviD4PSP 5.0 pro Windows XP, Vista či Server 2003. Program vyžaduje i Framework 3.0, který by však měl mít každý uživatel nainstalován, a pokud ne, na stránkách najdete odkaz k jeho stažení. Poté stačí absolvovat tradiční jednoduchou instalaci. Program bohužel zatím není v češtině, myslím ale, že vzhledem k jednoduchosti programu si poradí i angličtinou nevládnoucí zájemci.

XviD4PSP si poradí snad se všemi myslitelnými formáty, DivX počínaje, přes FLV, WMV, MP4, 3GP a QuickTime MOV konče. Jako zdroj videa může posloužit i DVD v mechanice. Exportní nabídka je pak ještě bohatší a vše najdete na zmíněných stránkách. Běžný uživatel se však nechce starat o kodeky a formáty souborů, zajímá se o konkrétní přístroje a právě v tomto je hlavní přednost programu. Tvůrci vytvořili několik desítek optimalizovaných profilů pro nejrůznější zařízení. Přehled najdete na jednom z obrázků, vyjmenuji jen některé: iPhone, Sony Ericsson K800, Nokia 5700, Playstation Portable a další. Pokud nenajdete přímo své zařízení, nezoufejte. Stačí vybrat nejbližší model, nebo vyzkoušet několik nastavení pro svůj přístroj, což však již vyžaduje trošku hlubší znalosti.

Pět rad k úpravě videa:

  • Nenastavujte rozlišení videa vyšší, nežli má displej vašeho zařízení. S rostoucím rozlišením dochází ke zvětšování výsledného videa a zvyšování výpočetní náročnosti. Video v rozlišení 640 x 480 vyžaduje čtyřikrát větší objem dat a čtyřnásobný výpočetní výkon, nežli video v rozlišení 320 x 240 bodů.
  • Snižujte datový tok na nejnižší možnou úroveň. Pro konkrétní rozlišení lze najít ideální hodnotu tzv. bitrate, kdy vyšší hodnota již nezvýší kvalitu výsledného videa.
  • Vždy zachovávejte původní poměr stran videa.
  • Vždy zachovávejte původní počet snímků za vteřinu. V opačném případě s největší pravděpodobností dojde k rozchodu zvuku a videa, případně titulků.
  • U zvuku postačuje bitrate do 128 kbit/s, vzorkovací frekvenci ponechejte 44,1 kHz i režim stereo. V dnešní gigabajtové době není třeba šetřit každý bajt.

Raz dva tři, hotovo!

XviD4PSP jsem použil při testování dovedností nového T-mobile G1 se systémem Android. Sami uvidíte, jak je převod jednoduchý. Po otevření videa jsem zvolil formát „Mp4 iPhone or Touch“. Z rad ostatních uživatelů vím, že jde o ideální přednastavení. Pokud se soubor s titulky jmenuje stejně, jako soubor videa, program si je načte sám. Právě podpora titulků dozajista nadchne v dnešní době cizojazyčných seriálů každého uživatele. Běžné telefony, ale ani programy pro telefony chytré, v drtivé většině případů neumí pracovat s titulky v odděleném souboru, se samozřejmostí to zvládají jen programy pro počítače. Titulky se tak musí doslova „vypálit“ přímo do videa a přesně to XviD4PSP zvládá na výbornou.

Nezbývá, než stisknout tlačítko Encode a zvolit cestu k umístění upraveného videa. Rychlost převodu vždy závisí na výkonu počítače, zvoleném způsobu převodu a vybraném kodeku.

V jednoduchosti je krása...

...avšak i hračičkové si přijdou na své. Program pouze schovává podrobné nastavení tak, aby neobtěžoval běžné uživatele. V záložkách menu si pak můžete nastavit veškeré zmiňované parametry videa i zvuku a vyladit převod přesně možnostem vašeho přístroje. Z programů pro převod videa patří XviD4PSP k těm nejpraktičtějším a vzhledem k nulové ceně není důvod jej alespoň nevyzkoušet.

Diskuze (31) Další článek: Užitečný a zadarmo: Vodafone internet v mobilu si aktivovalo už 400 000 zákazníků

Témata článku: HTC, LG, Motorola, Nokia, Samsung, iPhone, Smartphony, Software pro mobily, Software pro PC, Apple iPhone 4GB, Nokia 5700 XpressMusic, T-Mobile G1, Mobil, Titul, Xvid


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136