Y-Tasks (beta): správce úloh vyzývá kostnatou konkurenci

Současní správci úloh jako by se báli nabídnout uživateli víc. Y-Task přináší dlouho očekávaný čerstvý vítr.

Povědomí o novince mezi tasks managery, jsem nabyl počátkem února až z našeho diskuzního fóra. V několika příspěvcích jsem nacházel nejprve pouze zmínky o jménu aplikace, tu a tam doprovozené střídmým komentářem o jejich funkcích. Teprve až „ochutnávka“ v podobě několika lákavě vypadajících screenů byla tím impulsem, který mě přiměl zajímat se o tuto novinku blíže. 

Následující řádky vám představí produkt, který je v současné době ve stádiu betatestování (verze 0.50). Jde o Y-Tasks, další z počinů Jukky Silvennoinena, vystupujícího také pod pseudonymem Dr. Jukka. Těm, kterým jméno nic nenapovědělo, připomenu dřívější projekt, kterým na sebe upoutal pozornost – Y-Browser. Tehdy šlo o jednoho z prvních souborových správců pro třetí edici prostředí S60, který měl být podle některých recenzí obdařen navíc úplným přístupem k systémovým složkám, v té době novinky, Symbianu 9.1. Za sebe ale mohu říci, že mi jeho uživatelské prostředí k srdci nikdy nepřirostlo, navíc jej záhy začala pronásledovat obrovská konkurence v podobě aplikace X-plore, která se tehdy čerstvě oddělila z ProfiMailu téže společnosti (Lonely Cat Games).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Y-Browser Jukky Silvennoinena vs. X-Plore Lonely Cat Games

V případě Y-Browseru zabránila širšímu prosazení konkurence. Jak tomu bude v případě tohoto nového, slibně se vyvíjejícího projektu? Dokáže originální zpracování spolu s komplexní nabídkou nástrojů a funkcí převálcovat produkty velkých softwarových společností?

Y-Tasks se řadí mezi tasks managery – správce úloh. Tyto aplikace dovolují získat kontrolu nad úlohami a procesy operačního systému – v našem případě Symbian OS v9.x – a poskytovat o něm detailní informace. Dovedou zobrazit využití operační paměti spolu dalšími dostupnými úložišti, optimalizovat jejich využití, vynuceně ukončit aplikaci nebo proces a mnohé další. Nabídka těchto aplikací bývá podobná, liší se pouze zpracováním a hranicí, za kterou uživatele nepustí. Právě Y-Tasks má ze všech task managerů tyto hranice nastavené nejdále.

Y-Tasks je koncipován jako sada utilit a diagnostických nástrojů – těch je celkem sedm. Méně obvyklý je způsob distribuce; chcete-li mít aplikaci kompletní, instalujete nejprve jádro programu a teprve až na něj – formou plug-inů – jednotlivé komponenty. Tento způsob dovoluje snadné rozšíření funkcí softwaru kdykoliv v budoucnu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled na kompletní sadu nástrojů • uspořádání hlavní nabídky dovoluje zobrazení jako matice ikon nebo seznamu

Zvlášť se zmíním o řídící komponentně, nazvané Main server – ta přidává některé důležité funkcionality. V tuto chvíli jde opřemapování a „sestřelení“ libovolné aplikace. Main server tyto dvě funkcionality implementuje, ovšem na rozdíl od samotné aplikace a doprovodných modulů, bude tento vyžadovat podepsání vlastním certifikátem – více na stránkách www.symbiansigned.com. Pojďme si nyní přiblížit funkce a možnosti jednotlivých nástrojů.

Filetypes

Tato komponenta zobrazí všechny registrované typy souborů, jejich přípony a informaci o programu, ve kterém by měl být soubor otevřen. Y-Tasks ale nezůstává u pouhého zobrazení a jde ještě dál. Jako vůbec první má umožnit také přemapování aplikací, tedy výběr jiné než standardní aplikace, ve které bude soubor otevřen. Toho se dá využít v mnoha případech, kdy si uživatel oblíbí aplikaci třetí strany a rád by otevíral soubory přímo jejím prostřednictvím (typicky hudební nebo video soubory).

Bohužel píši „má umožnit“, s telefonem, který jsem měl při testování k dispozici (Nokia N73), se mi nepodařilo přemapování docílit. Ačkoliv jsem se dostal k výběru jiné aplikace, po potvrzení se žádná změna neudála. To je velká škoda, uživatelé Symbianu by s povděkem přijali stejné možnosti, jaké jsou samozřejmostí na systémech s Windows Mobile. Snad komentáře pod článkem napoví, zda jsem někde dělal chybu nebo zda jde o nedostatek betaverze. Stále doufám, že změna výchozího programu není jen nefunkční položkou menu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Seznam registrovaných typů souborů • průběh změny výchozího programu k otevírání souboru • výběr nové aplikace a dokončení • ačkoliv se vše tváří, že funguje, změna se neudála

Apps & Tasks

Pod touto ikonou se nachází skutečný task manager, rozdělený do dvou záložek. První – Apps, zobrazuje seznam všech systémových i dodatečně instalovaných aplikací, které je možno odsud také přímo spustit.

Na druhé záložce je potom přehled běžících aplikací. Od standardního task manageru, přístupného delším podržením tlačítka pro přepínání aplikací se liší podstatně, především tím, že zobrazuje veškeré běžící aplikace – tedy skryté i systémové. Místní nabídkou je možné libovolnou z nich uzavřít, vynuceně ukončit (kill task), zobrazit informace o řídícím souboru (souboru s příponou .exe) nebo se do ní přepnout. Jediné, co mohu vytknout, je chybějící hodnota velikosti využití operační paměti každou spuštěnou úlohou. Snad tento drobný nedostatek napraví některá vyšší verze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přehledný seznam aplikací telefonu s možností vyhledání • skutečný task manager • bližší informace o úloze • Y-Tasks jako jediný umožňuje „sestřelit“ libovolnou, třeba i systémovou aplikaci

Processes & Threads

Tato komponenta dovoluje listovat skrze všemi běžícími procesy a vlákny (threads) systému. Nabízí zobrazení detailních informace o každém z nich a také jejich „sestřelení“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Přehled spuštěných procesů a vláken • detaily procesu

Crash monitor

Integrováním tohoto jedinečného nástroje se Y-Tasks dostává o další krok před konkurenci. Crash monitor sleduje a zaznamenává každé ukončení a pád aplikace – nápad jednoduchý, realizace bezbolestná. Symbian OS nebývá při takových nečekaných událostech moc sdílný. Crash monitor zde může zastat úlohu pomocníka a ve chvílích, kdy je v systému nějaký problém, je nápomocen při dopátrání se přesné příčiny (resp. procesu, který problémy způsobuje).

Jedinečný je současně svojí další vlastností. Při jeho spuštění se do operační paměti nahraje samostatný proces, takže sledování a zaznamenávání činnosti systému může pokračovat na pozadí i ve chvíli, kdy Y-Tasks ukončíte. Tento režim nepřetržitého sbírání dat lze rozeznat podle ikony Crash monitoru, která se zbarví do zelena. U tohoto doplňku bych si dovedl přestavit i jednoduchý export nasbíraných dat. Přece jen na monitoru počítače by procházení záznamu chyb bylo daleko pohodlnější. Na druhou stranu není žádný problém se ihned po výskytu chyby přepnout do aplikace a zjistit, čím byla způsobena.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Záznam Crash monitorů • detailní informace zaznamenané při každém ukončení nebo pádu aplikace

Memory status

Tato nabídka dává pohled o aktuálním využití úložišť telefonu. Získané informace jsou zde okamžitě zpracovány do přehledných grafů, resp. několika výsečových koláčů, o kterých mohu s nadsázkou říci, že jejich oblíbenost u nás vybudoval několikaletým pravidelným sobotním vysíláním Vladimír Železný, co by bývalý generální ředitel televize Nova. Která úložiště jsou v grafech zahrnuta? Je to operační paměť, virtuální dynamický RAM disk (D:\), vnitřní paměť telefonu (C:\), popřípadě paměťová karta (E:\).

Mimo tuto ryze informační část zde nalezneme ještě dva další nástroje – komprese RAM paměti a rezervace (vyhrazení) části RAM paměti. Ani jeden z nástrojů ale nenaplnil má očekávání. Zvolením komprese zpravidla ubude procento volné paměti na úkor obsazené, přičemž volné paměti den ode dne viditelně ubývá. Uživatelé zařízení obdařených nízkou hodnotou dostupné operační paměti (celá řada prvních telefonů běžících na třetí edici S60 – typicky kolem 18 až 22 MB) tak stále budou muset čas od času své telefony restartovat, aby mohli rozumně využívat multitasking.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přehledné grafy využití úložišť telefonu • uvolnění nevyužité paměti má efekt pouze zřídka

Vyhrazení části paměti je nástřel dobrým směrem, zatím ale pokulhává jeho praktické využití. K čemu je bezcílné vyhrazení paměti, nedal by se tento prostor přiřadit určitým aplikacím? Hlavní problém tkví ale v jiné okolnosti. Když systému dojde paměť a přistoupí k jejímu uvolnění, je nezbytně nutné, aby činnost task managera zůstala zachována, protože právě ten drží nad vyhrazeným prostorem ochrannou ruku. Opět narážím na fakt, že testovaná aplikace je betaverzí. Čas ukáže, jestli se rezervace RAM paměti uchytí a zda se zdokonalí její celkové využití.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Průběh vyhrazení části operační paměti – v našem případě bloku 13 000 kB

Trace

Komponenta Trace poskytuje grafické informace o dvou klíčových indikátorech výkonu telefonu. Jsou jimi využití CPU a operační paměti. Podobně jako Crash monitor dovede pracovat na pozadí, nezávisle na běhu hostící aplikace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Grafický průběh využití CPU a operační paměti dobře ukazuje hospodaření jednotlivých programů s prostředky telefonu

Fonts

Posledním nástrojem prozatím sedmi položkové sady utilit a diagnostických nástrojů, je prohlížeč systémových fontů. Styly písma mohou být porovnávány na vzorovém textu, jenž lze načíst ze souboru nebo schránky. Rád bych věřil tomu, že tento plug-in bude ještě zdokonalen, aby ve chvíli, kdy projekt opustí stádium betatestování, nabídnul také změnu fontu a jeho velikosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prohlížeč systémových fontů

Má našlápnuto k tomu být nejlepší

Ačkoliv jsem v textu nastínil několik záležitostí, které by zasluhovaly dotáhnout, Y-Tasks jednoznačně směřuje k tomu, být lídrem mezi aplikacemi tohoto segmentu, speciálně mezi freeware aplikacemi (doufejme, že tomu tak zůstane i po ukončení betatestování). Při pohledu do zaprášeného change listu mám jen obavy, aby projekt neztratil tempo. Je z něj patrné, že se věci již více jak půl roku moc nehýbou. V prostředí dravé konkurence by dlouhodobá hibernace byla Jukkovi Silvennoinenovi jen na škodu.

Používáte dlouhodobě jiného správce úloh? Podělte se svými názory v diskuzi, zda vás Y-Tasks přesvědčil, nebo naopak, čím nepřesvědčil.

Download: (freeware)

Autor: Jukka Silvennoinen
Stránka programu: Y-Tasks
Platforma:
S60 3rd edition
Cena: zdarma

Diskuze (10) Další článek: Mobilní hry mají vlastní zákony

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, beta, Nokia N73, Nokia N73 Music Edition, Správce, Rozšíření funkcí, Drobný nedostatek, Vyhrazený prostor


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21