Z Google Play zmizelo 206 aplikací s malwarem. Staženy byly 150milionkrát!

Do aplikačního obchodu Google Play se v posledních několika měsících dostaly v hojném počtu hry s malwarem SimBad. Byl součástí přesně 206ti her, u nichž se počítadlo stažení zastavilo na celkovém součtu 150 000 000! Google všechny hry v návaznosti na zjištění z aplikačního obchodu Play rychle odstranil, je však velká pravděpodobnost, že třeba i ve vašem telefonu máte nainstalovanou hru, která je zmiňovaným malwarem infikována.

Po instalaci infikované hry získala samotná hra příznak k tomu, aby mohla být spuštěna na pozadí po najetí telefonu či při jeho odemknutí. Malware se následně připojil k serveru, který mu poslal informace o tom, jak má dále postupovat. Hra často dokázala z hlavní nabídky odstranit svou ikonu, takže bylo těžší ji lokalizovat a odinstalovat. Hra mezitím začala na pozadí zobrazovat reklamy a otevírat webové stránky se zadanou URL adresou, která byla opět plná reklam.

Malware dokázal dále automaticky vyhledat a otevírat obrazovky her a aplikací v Google Play, za což získával finanční prostředky v rámci „referral“ programu, případně odkazoval na další infikované hry, aby si svou přítomnost v telefonu „pojistil“. V tom nejhorším případě mohl sám nainstalovat, v případě potřeby, novou či další verzi malwaru, který mohl být přímo stažen z příkazového serveru bez vědomí uživatele.

Malware dostal název SimBad protože byl zejména součástí her - mobilních simulátorů. Mezi nestahovanější tituly infikované malwarem SimBad patřily:

  • Snow Heavy Excavator Simulator - 10 milionů instalací
  • Hoverboard Racing - 5 milionů instalací
  • Real Tractor Farming Simulator - 5 milionů instalací
  • Ambulance Rescue Driving - 5 milionů instalací
  • Heavy Mountain Bus Simulator 2018 - 5 milionů instalací
  • a další...

Seznam všech infikovaných titulů najdete na konci reportu Checkpointu. Doporučujeme překontrolovat, zdali nemáte žádnou hru nainstalovanou i ve vašem telefonu. A nekoukejte pouze do hlavní nabídky s aplikacemi. Přejděte na vašem Androidu do Nastavení - Aplikace, a až zde si detailně projdete veškeré nainstalované balíčky. Mezi klíčová „podezřelá“ slova patří: Simulator, Driving, Racing nebo Challenge. 

Poradíme, jak u telefonu vyřešit zabezpečení:

Zdroj Checkpoint

Diskuze (17) Další článek: 12 GB RAM v mobilu? Brzy běžná věc. Samsung představil nový paměťový čip

Témata článku: Android, Mobilní hry, Aplikace, Google Play, Antivirus, Malware, Ransomware, Zranitelnost, Check Point, Hrozba, Simulator, Checkpoint, PLA, Případ potřeby, Nastavení, Challenge, Driving, Hra, Research, Heavy, Racing, Hlavní nabídka, Telefon, Instalace


Určitě si přečtěte

Nový Honor 20 a Honor 20 Pro: skvělé telefony zraněné politikou

Nový Honor 20 a Honor 20 Pro: skvělé telefony zraněné politikou

** Honor 20 a 20 Pro míří na vyšší střední třídu telefonů ** Zaujmou hlavně dírkou v displeji a čtyřmi fotoaparáty na zadní straně ** Uvedení následuje těsně po agresivním kroku USA, ohrožujícím celou budoucnost Huawei a Honoru

Tomáš Holčík, Filip Kůžel | 85

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

** Testujeme letošní druhý nejvybavenější model řady Galaxy A ** Super AMOLED displej narostl do větších rozměrů a trochu zasáhl i do poměrů stran displeje ** Vůbec poprvé jsme se u Samsungu dočkali 25W kabelového nabíjení

Martin Chroust | 16

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

** Tohle je vrchol mezi sportovními hodinkami. ** Forerunner 945 umí prakticky vše, co se sportovního měření týká. ** Navíc jsou lehké a potěší i výdrž kolem 30 hodin při zapnuté GPS.

Pavel Tomek | 21