Za kolik budeme „telekomovat“ v roce 2001

Od začátku roku 2001 mění Český Telecom nejen ceny za volání, ale také způsob účtování. Jsou nové ceny studenou sprchou nebo přijatelným zdražením?
Za kolik budeme „telekomovat“ v roce 2001
S příchodem nového tisíciletí připravuje každý něco nového. Provozovatelé sítí mobilních telefonů zažili o letošních Vánocích žně, snižovali ceny telefonů na úplné minimum, aby do svých sítí chytili i toho nejchudšího človíčka. Český Telecom také má pár novinek, bohužel nejde o slevy, ale o zdražení hovorného a paušálních poplatků.

První novinka spočívá ve změně z impulzové tarifikace na časovou tarifikaci. Základní jednotkou bude tedy od příštího roku cena za 1 minutu hovoru a nikoliv cena za tarifní impuls, jak tomu bylo doposud. Impuls měl jednotnou cenu 2,60 Kč, ceny hovorů v různých místních a časových pásmech se tedy nevyjadřovaly v korunách, ale v délkách impulsů. Nový způsob účtování je tedy bezesporu jednodušší a přehlednější a bude lépe vypovídat o ceně uskutečněného hovoru.

V následující tabulce jsou uvedeny ceny hovorů, které budou platit od 1. ledna 2001:

Místní hovory (Kč/1 minuta) Špička (silný provoz) Mimo špičku (slabý provoz)
Bytová telefonní stanice 1,45 0,80
Podnikatelská telefonní stanice 1,45 0,80
Meziměstské hovory (Kč/1 minuta)
Bytová telefonní stanice 3,70 1,70
Podnikatelská telefonní stanice 3,50 1,70

U místních hovorů se účtují první celé dvě minuty a pak každá započatá minuta, u meziměstských hovorů se účtuje první celá minuta a pak každých započatých 30 vteřin. Jinak řečeno – pokud uskutečníte místní hovor v délce 30 vteřin, bude vás to stát stejně, jako kdybyste mluvili celé dvě minuty. Paušální měsíční poplatek se pro bytovou stanici se samostatným připojením nemění – stále budete platit 175 korun, ovšem jsou zrušeny volné minuty (resp. 17 impulsů), které jsme dosud měli. Lépe řečeno, přišli jsme o 82 minut hovoru zdarma místních hovorů mimo špičku. Paušální poplatek u podvojných stanic bude 100 Kč, u podnikatelských pak 225 Kč (130 Kč za podvojnou).

A kolik zaplatíte za volání do mobilních sítí? Zde Telecom nerozlišuje, zda voláte do sítě EuroTelu, Paegasu či Oskara, cena je vždy stejná.

Hovory do mobilních sítí (Kč/1 minuta) Špička (silný provoz) Mimo špičku (slabý provoz)
Bytová telefonní stanice 9,40 9,40
Podnikatelská telefonní stanice 9,40 9,40

U tohoto typu hovorů se účtuje každých započatých 30 vteřin. Při starém způsobu účtování byste za minutu hovoru zaplatili 10 Kč, ovšem délka impulsu byla 15,6 sekundy, tj. účtováno bylo po čtvrt minutách.

Pro konkrétnější představu, zda Telecom zdražil či naopak zlevnil, uvedeme příklad:

Příklad cen Dříve Nyní
Místní hovor – 12 minut Silný provoz 15,60 17,40
Slabý provoz 8,40 9,60
Meziměstský hovor – 12 minut Silný provoz 46,80 44,40
Slabý provoz 20,80 20,40
Hovor na mobil – 5 minut Silný provoz 50 47
Slabý provoz 50 47

Nový rok tedy znamená nové způsoby účtování u Českého Telecomu, které bude stejné, jako je u všech provozovatelů mobilních sítí. Tento způsob účtování je určitě jednodušší a pro běžného uživatele i přehlednější a pohodlnější. U volání z veřejných telefonních automatů zůstává z technických důvodů účtování po impulsech, tedy tak, jak tomu bylo doposud. Jak vidíte z tabulky, ceny jsou vyšší – při delších hovorech už budou rozdíly více patrné.

A to ještě není vše. Od 1. dubna by se měly ceny za volání opět změnit, tentokrát si budete moci vybrat mezi třemi tarifními programy:

Služba Málo volající Standard TOP program
Cena za používání samostatné stanice 175 Kč 175 Kč 225 Kč
Cena za používání podvojné stanice 100 Kč 100 Kč 130 Kč
Hovory
Volný kredit 60 Kč - -
Místní – silný provoz 2,90 Kč/min 1,45 Kč/min 1,45 Kč/min
Místní – slabý provoz 1,60 Kč/min 0,80 Kč/min 0,80 Kč/min
Meziměstský – silný provoz 7,40 Kč/min 3,70 Kč/min 3,50 Kč/min
Meziměstský – slabý provoz 3,40 Kč/min 1,70 Kč/min 1,70 Kč/min

Je patrné, že se Český Telecom se snaží udělat v dosavadních poměrně přehledných cenách co největší „hokej“. TOP program je výhodný jen pro ty, co intenzivně volají meziměsto, začne se totiž vyplácet až od 250 meziměstských minut ve špičce, a tarif pro málo volající je tak nevýhodný, že jej nevyváží ani oněch 60 korun zdarma. Rozumně uvažující člověk si tedy stejně pořídí program Standard – a o to asi Českému Telecomu jde.

Nicméně tento návrh zatím stále ještě nebyl schválen, a tak doufejme, že ČTÚ (Český Telekomunikační Úřad) přinutí ČT, aby tento návrh pozměnil a tarif pro málo volající více zvýhodnil; buďto větším volným kreditem nebo nižší cenou za minutu volání.

Vysvětlivky k tabulkám:

Špička (silný provoz) – 7.00–19.00 hodin v pracovních dnech

Mimo špičku (slabý provoz) – 19.00–7.00 hodin v pracovních dnech + víkendy a svátky (celý den)

Všechny zde uvedené ceny jsou v Kč včetně DPH.

Diskuze (16) Další článek: Samsung SGH-2488: Korejci to opravdu válí

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Telekom, Celá minuta, Silný provoz


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40