Za kolik koupíte mobil přes inzerát

Ne každý má na úplně nový mobil a ne každý se spokojí s telefonem, na který mu stačí peníze. Pokud chcete dobrý mobil za co nejméně peněz, můžete se obrátit na webové bazary. Zde můžete koupit použitý mobil i za polovinu původní ceny.
Za kolik koupíte mobil přes inzerát
Ne každý má na úplně nový mobil a ne každý se spokojí s telefonem, na který mu stačí peníze. Pokud chcete dobrý mobil za co nejméně peněz, můžete se obrátit na webové bazary. Zde můžete koupit použitý mobil i za polovinu původní ceny.

Co znamená webový bazar

Ačkoliv se tyto internetové servery nazývají bazary, jde ve skutečnosti opravdu o klasické podávání inzerátů. Někdo telefon prodává a ve svém okolí nenachází odbyt, podá si tedy inzerát na jednom z mnoha serverů. Výhodou je, že tyto weby nabízejí základní služby zdarma – ty pro vaše účely bohatě postačují. V několika větách bývá definováno, o jaký typ telefonu se jedná, neměla by chybět informace, jak je telefon starý, zda je v záruce, jestli je blokovaný a pokud ano, tak na jakého operátora, zda má češtinu, jaký je jeho stav a jaké k němu inzerující nabízí příslušenství. Inzertní servery mají velkou výhodu v selekci – lze vyhledat inzeráty podle modelu telefon, podle maximální ceny apod.

Ceny jsou tvořeny poptávkou

Ceny zde nabízené bývají velmi slušné, ovšem i mezi cenami za jeden model bývají poměrně velké rozdíly. Prošli jsme naše nejznámější servery:a vytvořili jsme pro vás přehled nejprodávanějších mobilů s jejich průměrnými cenami. Průměrná cena je tvořena z několika desítek nabídek použitých mobilů, proto by měla být dostatečně reprezentativní. Do těchto průměrných cen nebyly zahrnovány ceny nových mobilů, které se také v těchto bazarech prodávají. V potaz byly brány ceny za přístroje s českým menu nabyté legální cestou.

Je jasné, že se ceny mohou od těch námi uvedených lišit. Hodně totiž závisí na stáří telefonu a jeho stavu. Za nevrzající mobil s nepoškrábaným displejem, který vypadá téměř jako nový, zaplatíte samozřejmě víc, než za nějaký vrak. To však myslím každému více než zřejmé.

A jaké ceny to jsou?

Telefon Orientační cena
Alcatel One Touch Easy/Club/Max db 2 300 Kč
Alcatel One Touch View WAP db 3 000 Kč
Ericsson GF768 1 900 Kč
Ericsson A1018 2 200 Kč
Ericsson T10 3 800 Kč
Ericsson T28 8 800 Kč
Nokia 5110 3 500 Kč
Nokia 6110 5 300 Kč
Nokia 6150 6 800 Kč
Nokia 7110 8 900 Kč
Nokia 3210 4 400 Kč
Nokia 8810 8 800 Kč
Motorola d520 1 700 Kč
Motorola Amio 1 900 Kč
Motorola M3888 2 500 Kč
Motorola T2288 3 300 Kč
Motorola L7089 6 000 Kč
Motorola Timeport P7389 8 500 Kč
Motorola V3688 10 500 Kč
Panasonic G 520 2 700 Kč
Panasonic GD 30 3 500 Kč
Panasonic GD 90 8 000 Kč
Siemens C25 3 000 Kč
Siemens C35 6 200 Kč
Siemens S25 7 000 Kč
Siemens S35 11 000 Kč

Poznámka: V tabulce jsou zastoupeny mobily, které přes internetové bazary procházejí nejčastěji.

Pár rad pro nákup z bazaru

  • Ceny novějších mobilů bývají často nadsazené. Prodávající se nejprve snaží zjistit, zda se vůbec najde někdo, kdo je nabídku schopen akceptovat. Sledujte inzeráty delší dobu a uvidíte, že se po týdnu objeví tentýž inzerát od stejného člověka, ale již s nižší cenou. Samozřejmě nemůžete čekat donekonečna, protože se vždy najde někdo, kdo koupí.
  • Ceny uvedené v naší tabulce jsou čistě orientační, můžete narazit na mobily o několik desítek procent levnější či dražší. Pokud jsou výrazně levnější, může jít o mobil získaný nezákonnou cestou, pokud jsou naopak výrazně dražší, je cena nadhodnocena. Prodávají nemůže počítat s tím, že prodá za tolik, za kolik koupil.
  • Kvalita informací v inzerátu také o lecčems svědčí. Pokud je uveden jen model telefonu a cena, nic dobrého to nevěstí. Dávejte přednost inzerátům, které informačně bohaté. To jsou ty, které sdělí stáří přístroje, kde byl telefon koupen, zda je či není v záruce, zda má české menu, popř. popíší stav mobilu. Od inzerátů typu „Prodám Nokii 6150, cena dohodou“ raději myši pryč.
  • Je jasné, že takto můžete koupit telefon od kohokoliv z celé republiky. Patrně budete preferovat toho, kdo je blíže, protože zde se nabízí možnost osobního odběru. Jste-li z Ostravy, pro telefon do Plzně asi nepojdete. Pokud vás od prodávajícího dělí velká vzdálenost, bývá prodávající ochoten poslat zboží na dobírku. I když může působit velice ochotně solidně, neznamená to, že vám v balíčku poštou dojde to, co jste chtěli. Někteří naši čtenáři touto cestou již obdrželi různá překvapení, ani jedno z nich však nebyl mobil.
  • Při koupi je nejlepší osobní kontakt. Můžete lépe odhadnout stav telefonu a příslušenství a z chování (nejistota, pošlapávání, těkavost) prodávajícího lze poznat, zda vám opravdu vyjmenoval všechny mouchy přístroje. Měl by vám dovolit vyzkoušet si vaši kartu SIM, zavolat, poslat SMS, prostě nechat všechno v klidu vyzkoušet. Spěchá-li nebo má výše popsané projevy, snaží se vám prodat telefon, který má nějakou, ne na první pohled viditelnou vadu. Tehdy je lepší dát ruce pryč.

Tak co, koupíte?

Zda koupíte mobil či jiné příslušenství přes webové bazary závisí jen a jen na vás. Má to svoje výhody (cena) ale také spoustu nevýhod. Dáte-li si pozor, můžete velmi levně přijít k dobrému mobilu. A o to tu jde, nebo ne?

Veškeré vaše zkušenosti s nákupem mobilů, příslušenství, kuponů nebo karet SIM vítáme v našem diskusním fóru.

Diskuze (9) Další článek: Jak nastavit malá písmena na telefonech Alcatel One Touch Easy/Max/Club?

Témata článku: Alcatel One Touch View, Motorola L7089, Nokia 3210, Nokia 6110 Navigator, Velká vzdálenost, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 39

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41