Za kvalitnější hovory: Paegas spustil EFR!

Koncem března už Paegasu začalo ve většině sítě fungovat EFR, technologie, která podstatně vylepšuje kvalitu hlasu. Během dubna by už mohla fungovat všude.
Za kvalitnější hovory: Paegas spustil EFR!
Konce února oznámil Paegas zavádění technologie AMR do své sítě a jako doplněk EFR – obě technologie zkvalitňují přenos hlasu v mobilní síti. Dnes už EFR v síti Paegasu mnohde funguje. Jak to poznáte?

Především bude volající ve sluchátku lépe slyšet a naopak, druhá strana lépe uslyší vás. EFR už dávno běží v Oskaru i EuroTelu, Paegas velmi dlouho tápal na místě. Koncem února ale naznačil, že by se EFR mohla v jeho síti už na jaře. A vskutku, v některých částech Brna (např. Bystr, Komín, část Králova Pole, Černovičky, Olympia) už EFR skutečně běží.

Jede u vás také EFR?

Jak zjistíte, že v místě, odkud voláte, již využíváte EFR? Zkuste zavolat kamkoliv, kde na vás bude mluvit konverzant, např. infolinka EuroTelu – 0800 180011, nebo někomu, kdo má EuroTel či Oskar. Zvuk by měl být čistší a mělo by mu být lépe rozumět. Tam, kde EFR ještě není, uslyšíte hlas více chraplavě, bez výšek, zastřeně a s lehkým šuměním. EFR přidá hlasu čistotu a výšky; alespoň tak se nám jevilo praktické srovnání, které jsme včera vyzkoušeli s Markem Lutonským v Brně, kde EFR již běží.

Pokud máte Net Monitor na Nokii, zkuste si nalistovat první test. V klidovém stavu by mělo být na posledním řádku CCCH. Pokud si někam zavoláte, změní se tato informace po navázání spojení na TFR (klasické staré kódování Full Rate, FR), případně TEFR, což je námi hledané EFR (Enhanced Full Rate).

Jak pracuje AMR?

EFR je u Paegasu jen první krokem k pokročilejší technologii AMR. Jak funguje? Zjednodušeně řečeno: EFR zvyšuje datový tok hlasu při komunikaci mobilu se sítí. Hlas je čistší a jasnější - je to podobné, jako když si přehrajete soubor MP3 s tokem 64 kb/s a 128 kb/s. Část prostoru, která je určena pro přenos hlasu, se vyhradí opravným kódům, podle kterých se hlas rekonstruuje v místě se slabým signálem. U EFR je tento prostor menší, proto EFR příliš nepomůže v místech se slabým signálem. Tam, kde je ho ale dost, je zvuk o dost lepší než při standardním kódování FR.

AMR pak umožňuje prostor pro data hlasu a opravné kódy dynamicky měnit podle síly signálu. V místě, kde je signál slabý, tak převažují opravné kódy, v místě, kde signál dobrý, jich je méně a více prostoru může věnováno hlasu, protože opravné kódy nejsou tolik potřeba. Díky tomu je dobře rozumět i tehdy, když je signál slabý. Pro AMR je ale nutné mít mobil, který tuto funkci umí a takový dnes žádné nemáme. Zato EFR už podporují všechny.

Diskuze (23) Další článek: CeBIT 2001: rádio a přehraváč hudby pro Nokie

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Hovor, Paegas, EFR, Lehký šum, Opravný kód, Net Monitor

Určitě si přečtěte