Za kvalitnější hovory: Paegas spustil EFR!

Koncem března už Paegasu začalo ve většině sítě fungovat EFR, technologie, která podstatně vylepšuje kvalitu hlasu. Během dubna by už mohla fungovat všude.
Za kvalitnější hovory: Paegas spustil EFR!
Konce února oznámil Paegas zavádění technologie AMR do své sítě a jako doplněk EFR – obě technologie zkvalitňují přenos hlasu v mobilní síti. Dnes už EFR v síti Paegasu mnohde funguje. Jak to poznáte?

Především bude volající ve sluchátku lépe slyšet a naopak, druhá strana lépe uslyší vás. EFR už dávno běží v Oskaru i EuroTelu, Paegas velmi dlouho tápal na místě. Koncem února ale naznačil, že by se EFR mohla v jeho síti už na jaře. A vskutku, v některých částech Brna (např. Bystr, Komín, část Králova Pole, Černovičky, Olympia) už EFR skutečně běží.

Jede u vás také EFR?

Jak zjistíte, že v místě, odkud voláte, již využíváte EFR? Zkuste zavolat kamkoliv, kde na vás bude mluvit konverzant, např. infolinka EuroTelu – 0800 180011, nebo někomu, kdo má EuroTel či Oskar. Zvuk by měl být čistší a mělo by mu být lépe rozumět. Tam, kde EFR ještě není, uslyšíte hlas více chraplavě, bez výšek, zastřeně a s lehkým šuměním. EFR přidá hlasu čistotu a výšky; alespoň tak se nám jevilo praktické srovnání, které jsme včera vyzkoušeli s Markem Lutonským v Brně, kde EFR již běží.

Pokud máte Net Monitor na Nokii, zkuste si nalistovat první test. V klidovém stavu by mělo být na posledním řádku CCCH. Pokud si někam zavoláte, změní se tato informace po navázání spojení na TFR (klasické staré kódování Full Rate, FR), případně TEFR, což je námi hledané EFR (Enhanced Full Rate).

Jak pracuje AMR?

EFR je u Paegasu jen první krokem k pokročilejší technologii AMR. Jak funguje? Zjednodušeně řečeno: EFR zvyšuje datový tok hlasu při komunikaci mobilu se sítí. Hlas je čistší a jasnější - je to podobné, jako když si přehrajete soubor MP3 s tokem 64 kb/s a 128 kb/s. Část prostoru, která je určena pro přenos hlasu, se vyhradí opravným kódům, podle kterých se hlas rekonstruuje v místě se slabým signálem. U EFR je tento prostor menší, proto EFR příliš nepomůže v místech se slabým signálem. Tam, kde je ho ale dost, je zvuk o dost lepší než při standardním kódování FR.

AMR pak umožňuje prostor pro data hlasu a opravné kódy dynamicky měnit podle síly signálu. V místě, kde je signál slabý, tak převažují opravné kódy, v místě, kde signál dobrý, jich je méně a více prostoru může věnováno hlasu, protože opravné kódy nejsou tolik potřeba. Díky tomu je dobře rozumět i tehdy, když je signál slabý. Pro AMR je ale nutné mít mobil, který tuto funkci umí a takový dnes žádné nemáme. Zato EFR už podporují všechny.

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, EFR, Lehký šum, Opravný kód, Net Monitor, Hovor, Paegas

Určitě si přečtěte

T-Mobile před Vánoci zvýhodní Samsungy. Ježíšek donese dva za cenu jednoho

T-Mobile před Vánoci zvýhodní Samsungy. Ježíšek donese dva za cenu jednoho

** Novinky nejsou, ale tři roky starý 32GB iPhone 6 koupíte pod 10 tisíc ** Kvalitu za rozumnou cenu nabízí o tisícovku zlevněné Honory 8 a 6X ** Neprohloupíte ani s Nokií 5, která klesla o 500 Kč a stojí pod 5 tisíc

2.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 7

Vánoce u operátorů. Kde se dá ušetřit a co nám dají zadarmo

Vánoce u operátorů. Kde se dá ušetřit a co nám dají zadarmo

** T-Mobile dá dva mobily za cenu jednoho (při podpisu smlouvy) ** O2 zlevní mobily (při podpisu smlouvy) ** Vodafone umožní streamovat video zdarma (v té správné aplikaci)

26.  11.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 14

Proč operátoři poškozují mobilní internet? Jejich tematické balíčky matou uživatele

Proč operátoři poškozují mobilní internet? Jejich tematické balíčky matou uživatele

** Operátoři slibují něco nového a fantastického ** Problém je, že to zřejmě odporuje pravidlům ** ...a hlavně to nedává velký smysl pro uživatele

25.  11.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 34