Za rok by v ČR mohly být první 5G sítě. Dražební část aukce má proběhnout v lednu

Za rok by v ČR mohly být první 5G sítě. Dražební část aukce má proběhnout v lednu

Ke spuštění prvních 5G sítí na území České republiky by mohlo dojít v červnu 2020. Tento časový horizont odhaduje Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Plánovaná aukce kmitočtů má odstartovat na podzim letošního roku, samotná přihazovací fáze proběhne nejspíš v lednu 2020. Od dubna získají operátoři vydražené kmitočty 3,5 GHz a 700 MHz, které se uvolní po kompletním přechodu televizního vysílání na DVB-T2.

ČTÚ už dokončil podmínky aukce a do konce měsíce je chce předložit k veřejné konzultaci. S návrhem se seznámí Ministerstvo průmyslu a obchodu, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a Evropská komise. Vláda by měla materiál schválit na konci prázdnin, během podzimu by mohla být aukce vypsána.

Stát by na výnosech z aukce kmitočtů mohl utržit okolo 8 miliard korun. Zároveň očekává příchod čtvrtého operátora a následné snížení cen za mobilní služby zejména pro zákazníky z řad domácností. Předběžný zájem o pozici čtvrtého hráče už projevil Nordic Telecom, o chystané aukci měla vláda informovat také některé zahraniční operátory.

Účast nových subjektů bude hodně záležet na podmínkách, které pro ně v rámci aukce ČTÚ vytvoří. Podle předběžných principů má být část spektra v prvním kole aukce vyhrazena pouze novým hráčům, naopak stávající operátoři by novému měli v případě získání přídělů umožnit národní roaming ve svých sítích.

Co jsou 5G sítě a k čemu nám budou dobré:

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou od základu vymyšlené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku bude opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (4) Další článek: Červnová akce Huawei: k telefonům řady P30 náramek, tablet nebo sluchátka zdarma

Témata článku: 5G, Aukce, Čtvrtý operátor, Nordic Telecom, ČTÚ, 700 MHz, Frekvence, Dražba, Evropská komise, Telekomunikace, Česká republika, Aukce kmitočtů, Operátor, Kmitočet, Síť


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy M21 má krásný AMOLED, obří baterii a slušnou cenovku

RECENZE: Samsung Galaxy M21 má krásný AMOLED, obří baterii a slušnou cenovku

** Samsung Galaxy M21 nabízí zajímavý poměr výkon/cena ** Telefon vsází zejména na AMOLED displej a obří akumulátor ** 6 000 mAh baterie je papírově obrovská, v praxi však výdrž nijak závratně neprodlouží

Martin Chroust | 39

Xiaomi Mi Band 5 má větší displej, pohodlnější nabíjení a pořád skvělou cenu

Xiaomi Mi Band 5 má větší displej, pohodlnější nabíjení a pořád skvělou cenu

** Náramek dostal větší, jemnější a jasnější displej ** Xiaomi zpřesnilo měřič tepu i spánku ** Cena je pořád skvělá, ale snížila se výdrž

Lukáš Václavík | 30

RECENZE: TCL 10 Pro – opravdová radost pohledět

RECENZE: TCL 10 Pro – opravdová radost pohledět

** Prim zde hraje vzhled a displej, na obojí radost pohledět ** Dobrá je výdrž baterie, potěší reverzní dobíjení, infraport je bonus ** Zklamáním je fotoaparát, foto i video umí být skvělé i špatné

Jakub Vrbacký | 31