Za rychlejší textovky: česká T9 v praxi

Posílání textovek patří mezi oblíbené kratochvíle. Bohužel, jejich psaní docela dost zdržuje. Pokud i vy chcete psát rychleji, přečtěte si naše zkušenosti s českou T9; stojí to opravdu za to.
Za rychlejší textovky: česká T9 v praxi
Posílání textovek patří mezi oblíbené kratochvíle. Bohužel, jejich psaní docela dost zdržuje. Pokud i vy chcete psát rychleji, přečtěte si naše zkušenosti s českou T9; stojí to opravdu za to.

Psaní textovek může urychlit hardware i software

Snad největší překážkou pro rychlé napsání textové zprávy je únavná práce s klávesnicí mobilu, kdy pro zápis zvoleného písmenka musíme často stisknout příslušnou klávesu dvakrát i třikrát. Vedle čistě hardwarových řešení ve formě přídavných klávesnic, tzv. chatboardů (k novějším mobilům značky Ericsson a v poslední době i k veteránu Nokia 5110) je možné pro urychlení psaní SMS použít i různé verze softwarových slovníků ve firmwaru.

Jednou z variant těchto slovníků je T9 firmy Tegic Communications. Tento slovník je již dostupný ve více typech mobilních telefonů, bohužel až dosud jen v cizojazyčných verzích. Teprve v závěru roku 2000 se objevila jeho česká verze v telefonu Benefon Q a od ledna si ji mohou pořídit i majitelé přístrojů Nokia 6210 – stačí nahrát do mobilu verzi firmwaru 4.27.

Jak dostat českou T9 do Nokie 6210

Pokud tedy vlastníte Nokii 6210 bez českého T9, můžete zajít do servisu (nejlépe autorizovaného firmou Nokia) a nechat si upgradovat firmware na zatím poslední verzi 4.27. Ta kromě nápravy jiných nedostatků doplní k dřívějšímu anglickému a německému i vytoužený český slovník. U pražské firmy Celadon Group musíte pro provedení této úpravy nechat přibližně hodinu mobil v servisu a zaplatíte 427 Kč (úprava není prováděna v rámci záruky a není proto bezplatná).

Pracovníci servisu se nevyjádřili, kdy a zda bude možno český slovník doplnit i do ostatních typů Nokií, nicméně doufejme, že alespoň nejrozšířenější modely nebudou opominuty – taková 3310, která je přímo zaměřena na zuřivé psavce SMS, by si to jistě zasloužila. A ještě upozornění – před odevzdáním mobilu do servisu si zálohujte alespoň telefonní seznam z paměti telefonu (pokud jej používáte) např. překopírováním do PC nebo na kartu SIM – zpátky se vám vrátí mobil zcela „čistý“ a všechna vaše individuální nastavení jsou ztracena (profily, obrázkové zprávy v paměti telefonu, wapové záložky a nastavení WAPu, údaje v kalendáři apod.). Telefonní seznam a zprávy na kartě SIM zůstanou samozřejmě nedotčeny.

Jak psát správně a rychle česky

Máme tedy našeho mobilního miláčka ze servisu zpátky doma a po pracném obnovení všech ztracených dat si chceme konečně užívat pohodlné psaní textovek. Zvolíme tedy „Menu – Zprávy – Psát zprávy – Volba – Slovník – Český“ a animovaná ikona nám oznámí „Slovník T9 zapnutý“. V okně pro psaní SMS zprávy nám zapnutý slovník indikuje změněná ikonka tužky.

Nyní konečně můžeme popustit uzdu fantazii a rozepsat se jako Tolstoj nebo Norman Mailer. V průběhu psaní každého slova se ovšem musíme duševně připravit na to, že se na displeji mobilu budou objevovat různá prapodivná slůvka i zcela nesmyslné kombinace písmen. Teprve po dopsání všech písmen slova můžeme posoudit konečný výsledek. Pokud nepoužíváme příliš nezvyklé výrazy, máme slušnou naději (viz následující odstavec), že mobil náš záměr uhádne. Pokud se tak nestane, projdeme pomocí hvězdičky ostatní slova, která nám slovník nabídne – občas tam bude to pravé.

V opačném případě musíme pomocí levého funkčního tlačítka přejít do menu voleb a přes volbu „Vložit slovo“ napsat slovo klasickým způsobem a pak jej vložit do textu zprávy. Takto zapsané slovo se uloží do pomocné paměti slovníku a příště se již rozezná automaticky (pokud jej ovšem použijeme v jiném pádu nebo času, máme smůlu – pozná se pouze a jenom v tom tvaru, v jakém jsme jej sami zadali). Pomocná paměť je samozřejmě co do kapacity omezená a pokud ji zaplníme, další vkládaná slova začnou postupně přemazávat ta, co jsme vložili nejdříve.

Tip: jako úplně první slovo vložte nějaké neobvyklé, např. „fotoamater“ a při postupném doplňování dalších slov občas otestujte, zda se toto slovo stále automaticky vyhledává a zda tedy ještě nebyl pomocný slovník zaplněn.

Při psaní slova se také může stát, že mobil napíše pouze jeho část a pak pípne a zobrazí za onou částí slova otazník. Ani v tomto případě jej tedy nenašel a nad levým funkčním tlačítkem zobrazí možnost „Psát“ – přes ni vstoupíme opět do zadávacího okna, kam slovo napíšeme klasickým způsobem. Po potvrzení se také doplní jak do zprávy, tak do slovníku. V tomto případě je nevýhodné, že onu část slova, která je velmi často správným začátkem, do zadávacího okna slovník sám nedoplní – musíme všechna písmenka otrocky opsat znovu.

Pokud tedy máme štěstí, napíšeme celou SMS celkem rychle a plynule „na jeden zátah“. V opačném případě nás bude zdržovat nutnost doplňování některých slov klasickým způsobem, což si vyžádá dodatečné stisky na klávesnici – pokud použijeme volbu „Vložit slovo“, musíme při ovládání udělat navíc šest stisků (včetně směrových šipek) a při volbě „Psát“ jsou to dva stisky. Kromě toho musíme v obou případech slovo, které jsme se neúspěšně pokoušeli psát pomocí slovníku, „vydatlovat“ znovu klasickým způsobem. Pokud se spokojíte s tím, že se slovo napíše pouze do těla zprávy a nezaznamená se do slovníku, můžeme mezi klasickým stylem psaní a psaní s T9 přepínat pomocí opakovaného stisknutí mřížky – ikona tužky v levém horním rohu displeje nám poskytne spolehlivou informaci o tom, v jakém režimu se právě nacházíme.

Vyplatí se používat T9?

Dá se předpokládat, že ne všichni uživatelé mobilu budou tento způsob psaní textovek používat, i když bude T9 v češtině. Jistou psychologickou nevýhodou může být to, že během psaní slova jej nelze na displeji kontrolovat, protože slovník mnohdy generuje nejrůznější patvary a konečný výsledek uvidíme až po napsání všech písmenek. Pokud někdo používá v textovkách poněkud specifickou terminologii, také asi od použití slovníku ustoupí, protože jej bude zdržovat neustálé dodatečné doplňování slov (pokud by ovšem byl trpělivý, možná by se mu povedlo slovník svému repertoáru naučit).

Pro zajímavost jsem otestoval, jak bude slovník úspěšný při hledání slov, která se náhodně vybírala z české části malého česko-anglického slovníku. Při použití vzorku několika set slov byla úspěšnost slovníku asi 80 procent (jako úspěšné se hodnotilo nejen nalezení slova „na první pokus“, ale i jeho předložení ve výběru zpřístupněném hvězdičkou, neboť to uživatele zdržuje jen zanedbatelně). Potvrdila se dobrá schopnost rozeznat běžnou slovní zásobu, ovšem v některých případech slovník rozeznal jenom jedno slovo z několika příbuzných nebo odvozených. Bez problému rozeznal např. „kavou“, místo „kava“ se však snažil vnutit „java“ a správné slovo se našlo při výběru z více možností, u „kavovy“ byl bez šance, nespisovné „kafe, kafem“ se rozeznalo dobře). Delší slova se úspěšně určují na první pokus, u kratších slov je často nutno vybírat z nabídky slovníku, protože z malého počtu písmen je nelze určit jednoznačně.

Jak rychle se s T9 píše?

Dále jsem měřil rychlost psaní jedné zprávy; její délka byla 159 znaků, použitým textem byl banální pozdrav z dovolené, u kterého byla všechna slova slovníkem T9 správně určena, tj. nebylo nutno doplňovat slovo klasickým způsobem. První pokusná osoba neměla žádné zkušenosti s používáním T9 ani dříve nepracovala s mobilem Nokia 6210. Napsání SMS klasickým způsobem jí trvalo 4:26 (minut:sekund), pomocí slovníku dosáhla napoprvé času 3:06 a postupně se zlepšila na 2:38 a 2:20. Druhá pokusná osoba měla již dříve možnost zkoušet jak práci s tímto mobilem, tak i práci se slovníkem T9. Dva pokusy s klasickým psaním daly stejný čas 3:53 a pokusy s T9 čas 2:29 a 2:12.

Vezmu-li v úvahu průměrné výsledky z jednotlivých pokusů, vychází u všech osob úspora času přibližně stejně – s pomocí T9 byla zpráva napsána za přibližně 60 procent času potřebného k napsání zprávy klasickým způsobem. Těchto hodnot bylo ovšem dosaženo za ideálních podmínek, kdy slovník rozeznal všechna slova zprávy. Pokud budete muset slovníku pomáhat doplněním většího počtu nerozeznaných slov, rychlost psaní se citelně zmenší. Je tedy v našem zájmu, pokud chceme T9 používat, formulovat naše sdělení pokud možno jednoduše a v případě použití složitějších slov, zkratek, odborných termínů apod. již přímo zvolit možnost vložení slova klasickým způsobem. K přepínání způsobu psaní přímo v textu zprávy (ale bez zápisu do slovníku) s výhodou použijete opakované stisky mřížky.

Stáhněte si soubor s testovacími slovy (TestovaniCeskehoT9.xls), úspěšnosti a další údaje z testu. Ačkoliv jsou v souboru uvedena testovaná slova s diakritikou, všechny testy z tohoto článku proběhly bez ní.

Diskuze (28) Další článek: Pilot Install - instalace bez průtahů

Témata článku: Nokia, Nokia 6210 Navigator, Text, Rychlé napsání, Následující odstavec


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35