Za smartphony letos lidé utratili už více než 5,5 bilionu korun. Roste poptávka po dražších modelech

Za smartphony letos lidé utratili už více než 5,5 bilionu korun. Roste poptávka po dražších modelech

Odvětví smartphonů patří mezi ostře sledované trhy, točí se v něm totiž obrovské množství peněz. Jen za letošní první pololetí lidé celosvětově za chytré telefony utratili 215,3 miliardy eur (cca 5,54 bilionu korun), což je o 3 % více než ve stejném období roku 2017. Na veletrhu IFA v Berlíně to uvedla výzkumná a analytická společnos GfK.

Celkový objem prodaných smartphonů za měsíce leden až červen 2018 činil 693,5 milionu kusů. Rostl zájem o dražší zařízení nad 500 eur, který přinesl nárůst průměrné prodejní ceny (ASP) o 4 % na 310 eur (cca 8 tisíc korun). Přibývá ovšem spotřebitelů, kteří projevují společenskou odpovědnost a nekoupí si nový smartphone, pokud ten starý dobře funguje.

Z mezinárodního hlediska zůstávají nejdůležitějšími prodejními kanály kamenné obchody s elektronikou. Obliba online kanálů roste díky pohodlnosti nákupu a dokonalejšímu popisu technických vlastností produktu. Přestože prodej prostřednictvím tradičních kanálů jasně dominuje, internetové prodeje v první půli roku 2018 tvořily 15 procent veškerých prodejů. To je ale globální údaj. V Česku je podíl online prodeje smartphonů tradičně vyšší.

Jaké je pořadí výrobců smartphonů po 2. čtvrtletí 2018?

 

Diskuze (1) Další článek: RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

Témata článku: Smartphony, Hospodaření a finance, Statistika, Chytrý telefon, Analýza, Zisky, GfK, Spotřebitel, Bilión korun, Euro, Stejné období, Prodej, Celkový objem, Internetový prodej, Berlín, Bilión, Online prodej, Online kanál, Nové smartphone, ASP, Kanál, Obrovské množství, Drahé zařízení, Kamenný obchod, Poptávka


Určitě si přečtěte