Zahoďte peníze, plaťte mobilem

Můžete zapomínat peněženku doma, hlavně si ale berte mobil. Brzy s ním budete moci platit pohodlněji než platební kartou.
Zahoďte peníze, plaťte mobilem

Pokud vše dobře půjde, bude brzy v několika zemích spuštěn zkušební provoz plateb mobilním telefonem. Čtrnáct mobilních operátorů totiž založilo asociaci Pay-Buy-Mobile, která se bude snažit o zavedení pohodlných a hlavně celosvětově použitelných plateb mobilním telefonem.

Členy asociace jsou Cingular Wireless (nyní součást amerického AT&T), China Mobile, KALL, KTF, MCI, MTN, NTT DoCoMo, Rogers Wireless, Smart Communications, Telenor, TeliaSonera, Telecom Italia, Turkcell a Vimpelcom. Dohromady mají více než 900 milionů zákazníků.

Že v seznamu členů nemůžete najít ani jednoho operátora, který by působil na českém trhu? Nevadí, pokud se mobilní platby rozšíří, velcí operátoři jako O2, T-Mobile či Vodafone určitě nebudou moci zůstat pozadu. Nejedná se přitom o nějakou partyzánskou akci mobilních operátorů, za asociací stojí organizace GSMA, která sdružuje snad všechny mobilní operátory, firmy vyrábějící síťové komponenty, mobilní telefony a podobně.

Cesta je dlouhá

První krok má Pay-Buy-Mobile asociace úspěšně za sebou – mezinárodní standardizační organizace ETSI totiž schválila platební protokol Single Wire Protocol. Ten slouží pro komunikaci patřičně vybaveného mobilu s čtecím zařízením, které budou mít obchody u pokladen podobně, jako dnes terminály pro platební karty.

Důležitým prvkem budoucích systémů je NFC (Near Field Communication = Komunikace blízkého pole), který umožní komunikaci mezi mobilem a čtecím zařízením. Na podobném principu fungují už dnes nejrůznější bezkontaktní karty pro vstup do budov, placení obědů v jídelnách a podobně. Konkrétní technické řešení ještě není známé, ale je možné, že bude použita technologie integrovaná v novém standardu Bluetooth 2.1 + EDR (podrobnosti zde).

Potom je samozřejmě nutné vybavit obchodníky patřičnými platebními terminály. To nemusí být do budoucna takový problém, pokud se platby mobilem rozšíří, banky jistě tuto technologii rády zakomponují do svých terminálů pro placení kartami.

Platby jako takové mohou poskytovat přímo mobilní operátoři. Vy jako zákazník zaplatíte na pokladně svůj týdenní nákup, utracená částka vám bude stržena z kreditu nebo se objeví na měsíčním vyúčtování. Mnohem pravděpodobnější je ale varianta, kdy do placení budou zapojeny banky nebo vydavatelé kreditních karet. Zatímco v prvním případě by se vám útrata odečítala z účtu, v druhém by se účtovala jako platba kartou.

Na první pohled se vám může zdát, že jsou obě varianty z hlediska zákazníka totožné. Není to tak úplně pravda. V případě, že Pay-Buy-Mobile asociace bude oslovovat jednotlivé banky, máte jako zákazník neoslovené banky smůlu. Pokud ale asociace uzavře dohodu například se společností Visa, budou moci služeb využívat všichni majitelé platebních karet této značky.

První vlaštovka

Jako první spustil pilotní provoz jihokorejský operátor KTF, prozatím v Jižní Koreji, Tchaj-wanu a Spojených státech. Spolupracoval přitom s karetní asociací MasterCard a jihokorejskou bankou Shinhan Bank, jejichž aplikace (MasterCard’s Paypass a Shinhan Bank’s credit card application) byly nahrány do NFC telefonů, které dodaly prozatím jen Samsung a LG.

V současné době vyvíjejí mobily s podporou NFC kromě Samsungu a LG také Motorola, Nokia a Sagem. Platby zatím zajišťuje MasterCard i VISA, čímž jsou pokryty největší vydavatelé karet. Uvidíme, kdo všechno se do vývoje NFC mobilů a zajišťování plateb zapojí, až dojde ke komerčnímu spuštění.

V nejbližší době si mobilních plateb budou moci užívat zákazníci v Austrálii (Telstra připravuje spuštění na začátek roku 2008), Velké Británii a Francii (obě země pokrývá Orange, který zatím uvádí rok 2008 bez bližšího určení), přibývat budou další země.

Hudba budoucnosti

Stojíte v nekonečné frontě, tlačíte před sebou přeplněný nákupní vozík a nudíte se. Fronta postupuje pomalu, tak vytáhnete z kapsy mobil a začnete vyřizovat e-maily, psát esemesky, číst elektronické knihy nebo třeba sledovat oblíbený seriál.

Málem si ani nevšimnete, že už jste se posunuli k pokladně. Vyskládáte nákup na pás, čekáte, až pokladní načte všechny čárové kódy. Při výzvě k zaplacení ledabyle mávnete mobilem nad terminálem, na klávesnici potvrdíte částku, vyťukáte PIN, opět mávnete a nákup je váš.

Doufejme, že něco podobného brzy zažijeme i u nás.

Diskuze (37) Další článek: Nokia N82: dostupnost v ČR a cena

Témata článku: Ostatní, Peníze, MasterCard, Vývoj NFC, MTN, Mobil, Telenor, Pen


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34