Zajímavost: jak telefonovat ze dna Atlantiku

Komu by se nelíbilo zavolat přátelům z dovolené, že právě taháte obrovskou škebli z hloubky 5 metrů? Vypadá to, že se brzy dočkáme.
Zajímavost: jak telefonovat ze dna Atlantiku

Klepněte pro větší obrázekFrancouzský telekomunikační gigant France Telecom testuje svůj systém podmořské komunikace, který umožňuje hlasově komunikovat mezi člověkem pod vodou v jakékoli hloubce a posádkou na hladině. Jedná se o první zařízení tohoto druhu na světě.

Záchrana života?

Potápěč může být včas varován před případným nebezpečím nebo informovat posádku o průběhu jeho práce pod vodou. Odpadá tedy nutnost vyplouvání na hladinu při každém menším problému

Samozřejmě, že se ke komunikaci nepoužívá klasický mobilní telefon, ale potápěč musí mít speciální vybavení.

Potápěčská výzbroj je rozšířena o terminál s klávesnicí podobnou té telefonní, speciální náustek a blikátko s vibracemi. Na příchozím hovor potápěče upozorní vibrace a blikající světlo.

Kousněte si

Možnost komunikace pod vodou je možná díky schopnosti kostí přenášet zvuk. Z povrchu míří zvuková vlna do náustku, a potápěč pouze zkousne a zmáčkne tlačítko, aby hovor přijal. Do sluchového orgánu se zvukové vibrace šíří skrze lebku, která funguje jako rezonanční komora. Otázkou zůstává kvalita rozhovoru a jeho srozumitelnost na obou stranách.
Pro srozumitelnější komunikaci si může zvolit jednosměrný mód jako u vysílačky. Pomocí malé klávesnice lze zavolat komukoli na pevný nebo mobilní telefon.

Tento ojedinělý systém je primárně navržen pro profesionální potápěče a významně zlepšuje jejich bezpečnost pod vodou. Uplatnění ovšem najde i u armády, na mořských těžebních věžích, při vědeckých výzkumech, na záchranných lodích i civilních záchranných operacích.

Do roka a do dne

Díky sérii úspěšných testů u pobřeží Egypta, které uskutečnili archeologové z výzkumného centra v Alexandrii, se s komerčním zprovozněním setkáme snad už koncem tohoto roku. Dojde-li k masovějšímu rozšíření, můžeme očekávat, že se stane běžnou součástí i amatérského potápění.
Zatím to zní jako příjemné sci-fi.

Diskuze (2) Další článek: Jste spokojeni s GSM bankovnictvím a službami své banky?

Témata článku: Ostatní, Zajímavosti, DNA, Úspěšný test, Zajímavost, Telefon, Atlantik

Určitě si přečtěte