Zajímavost: vodíkový motor v telefonech

Baterie bývá neslabší článek nejen telefonu, ale všech mobilních zařízení. Proto následující otázka zní: chcete raději baterii nebo malý motor? A co takhle notebook, který vydrží dvacet hodin práce a to pouze na jedno nabití?
Zajímavost: vodíkový motor v telefonech

Klepněte pro větší obrázek

Na položenou otázku již brzo budeme muset hledat odpověď. Zásluhu na tom má společnost Casio, která vyvinula značně efektivní technologii palivových článků pro mobilní zařízení. Efektivita je opravdu vysoká, však posuďte sami – dvacet hodin práce s notebookem na jedno nabití.

Vzduchem chlazený

Nelze si ale představit nějaký osmiválcový motor. O přísun energie z malých palivových článků, se stará chemická reakce, která vzniká při reakci vodíku s kyslíkem.

Pro výrobu potřebné energie existují dva různé způsoby použití vodíku v palivových článcích. Buď se použije methanol, z kterého se vodík „vydoluje“ nebo se v opačném  případě počítá s vodíkem hned od začátku jako s palivem.

Malý problém

Technologie výroby elektrické energie z palivových článků funguje, jediný problém je velikost zařízení, které energii produkuje. Zatím se skládá ze stovek dílů. Dalším krokem firmy Casio je zredukovat velikost zařízení až do velikosti obyčejné poštovní známky - toho se dosáhne implementováním částí zařízení do jednoho čipu.

Předpokládaný datum objevení se na trhu je rok 2004. Za pozornost stojí cena zařízení, která by se měla, při masové výrobě, pohybovat na úrovni dnešních Li-Ion baterií.

Diskuze (9) Další článek: Aktuálně: kompletní prezentace Sony Ericsson z tiskové konference

Témata článku: Ostatní, Zajímavosti, Zajímavost, Motor, Telefon

Určitě si přečtěte