Zajímavý gadget s kuriózním předkem. Vyzkoušeli jsme kapesní tiskárnu Printbrush XDR

Printbrush XDR je gadget, který na světě nemá obdoby. Je to tiskárna, která svým tvarem a rozměry připomíná větší počítačovou myš. Technologie tisku je vlastně docela konvenční, barevnou inkoustovou hlavu i náplně dodává HP, ale tam veškeré srovnání s běžnými „inkoustovkami“ končí. Tady není žádný podavač, nikam nevkládáte papír.

Naopak, Printbrushem přejedete po papíře:

A nemusí to být jen papír. XDR tiskne na textil, dřevo, zdi, plasty, keramiku. Záleží na konkrétních vlastnostech materiálu a použitého inkoustu. Printbrush tiskne jen v jedné relativně úzké stopě. Na šířku má cca 15 milimetrů, rozlišení je 600dpi.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pokud chcete tisknout větší obrázek, je potřeba, aby byl rozdělený bílou linkou, protože se nikdy netrefíte tak přesně, aby obrázek navazoval. Na fotky to tedy není.

Obrázky se posílají z mobilní aplikace, umí takto tisknout „třířádkový“ obrázek, s jednotlivými tahy Printbrush pomáhá pípnutím, s rovným tiskem pomohou válečky v „podvozku“ zařízení. Součásítí aplikace je grafický editor, ve kterém můžete kde co vytvořit či napsat, poslat můžete stažené, vyfocené a jinak vytvořené obrázky různých formátů. V appce také vidíte stav inkoustové náplně a baterie.

Využití Printbrushe je tedy velmi specifické, ale pokud pro něj najdete využití, vydrží sloužit opravdu dlouho. Zvládne cca pět tisíc tisků na jednu inkoustovou cartridge a baterie vydrží pět hodin tisku. A to je hodně, protože jeden tisk trvá cca sekundu.

Kuriózní tiskovka, kuriózní předchůdce

Projekt by se měl během příštích dní objevit na Kickstarteru, k prvním zákazníkům se Printbrush XDR dostane v únoru. Oznámená cena je 299 dolarů, na Kickstarteru pravděpodobně bude pro první zájemce výrazně nižší. Cenu náplní tvůrci neprozradili.

Mimochodem... Londýnské tiskové konference (záznam zde) jsme se zúčastnili lehce netradičním způsobem. Prostě jsme tam vyslali MobilManiaka Viktora, který se chytil výzvy na facebooku. Viktore, díky!

Jestli je model XDR neobvyklý gadget, tak prototyp Paintbrush, který Alex Breton prezentoval už v roce 2011, je vyložená kuriozita. Znatelně větší zařízení trochu jiných proporcí v sobě mělo fotoaparát a Bretonova ambice byla taková, že postupným máváním nad papírem/povrchem fotku hned vytiskne.

Takhle měl původní Printbrush z roku 2011 tisknout fotky:

Po sedmi letech a premiéře hotového produktu je jasné, že ambice nedošla naplnění a zaměření Printbrushe XDR se tak zásadně mění. Najde své uplatnění, nebo je to jen další slepá větev košatého trhu s elektronikou?

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Alex Breton představil první prototyp Printbrushe v roce 2011. Hotový produkt se do prodeje dostane začátkem roku 2019. (obr.: DesignBoom)
Diskuze (2) Další článek: Google Fi je virtuál na steroidech. Naši operátoři se však zatím o chleba bát nemusí

Témata článku: Mobilní aplikace, Kickstarter, Tiskárna, 8K, Facebook, Kuriozita, Gadget, Paint, Velké zařízení, Zajímavý gadget, Paintbrush, První prototyp, Hotový produkt, Předek, Obrázek, Dolar, První zákazník, Grafický editor, Bílá linka, Netradiční způsob, Tisk, První zájemce, Příští den, Oznámená cena, Printer


Určitě si přečtěte

Testujeme Galaxy A50: první Samsung s optickou čtečkou otisků prstů v displeji

Testujeme Galaxy A50: první Samsung s optickou čtečkou otisků prstů v displeji

** Samsung rozjíždí střední třídu pro rok 2019 ve velkém stylu ** Po Galaxy M20 se nám do redakce dostal Galaxy A50 ** Mezi hlavní přínosy patří velký AMOLED displej s otickou čtečkou, trojitý fotoaparát i slušná kapacita baterie

Martin Chroust | 27

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 62