Zajímavý výzkum: bez mobilu není sex

Italská asociace zvaná Codacons provedla velmi zajímavý výzkum. Vybrala tři stovky dobrovolníků a na patnáct dnů jim odebrala jejich mobilní telefony. Výsledek?
Zajímavý výzkum: bez mobilu není sex

Codacons vybral tři stovky dobrovolníků, kteří byli ochotni se na patnáct dnů vzdát svého mobilního telefonu. Účelem výzkumu bylo zjistit typické projevy mobilní „absence“ uživatelů. Výsledky jsou zajímavé.

Více jak polovina dotázaných, sedmdesát procent, prohlásila, že se bez svého mobilu neobejdou a že jej nutně potřebují zpět. Zbylých třicet procent dotázaných se bez svého mobilního telefonu bez psychických újem obešlo. Na tom by nebylo až tak nic divného a v podstatě se dal tento vývoj očekávat. Mnohem zajímavější je však následující zjištění. Celá čtvrtina dotázaných u sebe zpozorovala již během prvních dnů testu sníženou chuť k sexu, což v nejednom případě vedlo k rozkolům s partnerem či partnerkou. Necelých padesát dotázaných se přiznalo, že odmítlo během patnáctidenních mobilních prázdnin sex.

Pátrání po příčinách

Zamysleme se nad příčinami výše uvedených problémů. Z oněch sedmdesáti procent můžeme nějaké procento přiřadit uživatelům, kteří svůj mobil potřebují v zaměstnání či k dalším skutečně důležitým účelům. Věřím však, že většina svůj mobil jen „potřebuje“. K posílání textovek, vyřizování zbytečných hovorů či k tomu, aby svůj mobil prostě měli a nepřipadali si tak odstrčeni od společnosti. Bez jakéhokoliv přímého kontaktu s přítelkyní, spolužáky, kolegy a tak dále. Pocit osamění a možná i méněcennosti byly zřejmě důvodem deprese a nechutenství nadpoloviční většiny dotázaných.

Mnohem složitější bude odpověď na otázku, proč mobilní telefon zvyšuje nechuť k sexu. Pro lepší pochopení se zkusím vžít do podobné situace jako respondenti testu. Možná by mne tížila myšlenka, že mi někdo volá a shání mne kvůli něčemu důležitému, případně že mi chodí spousta zajímavých textovek od spousty zajímavých lidí a já jim nemůžu odpovědět. Důsledkem čehož by bylo, že mi již nikdo nenapíše, protože si bude myslet, že mu neodpovím. Stejné myšlenky zřejmě dopadly i na mnohé dobrovolníky, jejich deprese však přerostly v nechutenství k sexu a problémy se svým protějškem.

A co vy?

Představte si, že by vám na patnáct dnů vzali mobilní telefon. Jaké následky by to na vás zanechalo? Myslíte si, že by se u vás projevily deprese a nechutenství k sexu? A vůbec - skutečně potřebujete mobil ke svému spokojenému životu?

 

Diskuze (28) Další článek: Dokáží textovky zachránit lidský život?

Témata článku: Ostatní, Sex, Výzkum, Mobil

Určitě si přečtěte