Zákon pro mobilní ignoranty

A je to potvrzeno. Poslanecká sněmovna včera zamítla pozdržení zákona o provozu na pozemních komunikacích. Od ledna bude v autě možné telefonovat pouze s využitím patřičných pomůcek. Je to dobrý čin nebo zbytečné obtěžování? Jak telefonovat z automobilu?
Zákon pro mobilní ignoranty
A je to potvrzeno. Poslanecká sněmovna včera zamítla navrhovanou novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích, která měla o rok pozdržet jeho zavedení do praxe. Od ledna bude kromě jiných nařízení v autě možné telefonovat pouze s využitím patřičných pomůcek. Je to dobrý čin nebo zbytečné obtěžování ...?

Bylo nebylo

Zákon o provozu na pozemních komunikacích byl po tahanicích a argumentech typu „babička v cyklistické přilbě“ schválen letos v září. Odborníci si oddychli, že konečně směřujeme do civilizace, kde platí přednost chodců na přechodech a kde je používání bezpečnostních prostředků, jako jsou dětské sedačky nebo cyklistické helmy, samozřejmostí. Leč teoretický zákon je jedna věc a jeho uvedení do praxe druhá.

Zákon samotný totiž není k ničemu, když na něj nenavazují další vyhlášky a předpisy, které jeho teoretická nařízení převádějí do reálného života. Existence těchto podzákonných norem má velký smysl. V případě potřeby se totiž dají změnit v kruhu odborníků – snadněji než zákon, který při své změně musí projít zdlouhavými politickými tahanicemi v obou komorách parlamentu.

Kde je tedy problém? Nejenže ještě neexistují některé navazující předpisy uvádějící zákon do praxe, ale navíc nejsou schváleny ani dva další zákony, které se zákonem o provozu na pozemních komunikacích souvisejí: zákon o autoškolách a zákon o technických podmínkách provozu na pozemních komunikacích. Proto ministr dopravy Jaromír Schling požádal sněmovnu, aby novelou zákon o rok pozdržela. Poprvé (v říjnu) mu to neprošlo a i když informované zdroje z ministerstva tvrdily, že se to na další schůzi sněmovny, která se koná právě teď, podaří, pravicoví poslanci vládní stranu a komunisty přehlasovali. Ministerstvo dopravy a spojů má proto už jen pár týdnů na to, aby novinky v zákoně zavedlo do života. (Nejedná se o žádné drobnosti, nový zákon například převádí agendu řidičských a technických průkazů z policie na civilní orgány.)

MobilManii však nejvíce zajímá, jak se nový zákon týká už mnohokrát vzpomínaného telefonování v automobilu.

Zákon se dotkne třetiny řidičů

Před několika týdny na MM běžela anketa, která se ptala, jak telefonujete při řízení automobilu. Výsledky byly poměrně předvídatelné:
  • Telefonuji za jízdy: 36%
  • Netelefonuji a odmítám hovory: 24 %
  • Používám bondovku nebo podobné jednoduché zařízení: 15%
  • Mám v autě sadu pro hlasité telefonování: 12 %
  • Pro vyřízení hovoru zastavuji: 10 %

První nejčastější možnost je s novým zákonem tabu. Je v něm totiž přesně řečeno, že „Řidič nesmí držet při jízdě s vozidlem v ruce telefonní přístroj nebo jiné hovorové zařízení.“ Kdo bude chtít v autě telefonovat, musí buď zastavit – což je ale mnohdy velmi nevhodné řešení (na dálnici, ve městě), nebo si pořídit některou s pomůcek pro telefonování v automobilu. Takové pomůcky se často označují jako „sady pro hlasité telefonování“, což není úplně vystihující termín, nebo jako více přiléhavé „hands-free (HF, volné ruce)“. Existuje více druhů těchto pomůcek, které v krátkosti popíšu.

Co všechno můžete vozit v autě

Hlasitý reproduktor: Nejedná se o pomůcku, kterou připojíte k mobilu. Jde o funkci některých telefonů, které dokážou zesílit reproduktor, abyste jej slyšeli i v případě, kdy mobil leží na stole ... nebo na palubní desce auta. Je to ale spíše provizorní řešení.

Osobní sada hands-free, bondovka: Kablík se sluchátkem do ucha, mikrofonem a konektorem k mobilu. Existuje snad pro všechny mobilní telefony, jde o nejlevnější východisko z nouze a v poměru ceny k výkonu tato pomůcka vychází nejvýhodněji.

Náhlavní souprava: U nás není tento typ hands-free příliš rozšířen. Je podobný bondovce, mikrofon se ale neklátí na kabelu pod vaší bradou, ale v tyčince směřuje přímo před ústa. Výhodou je lepší kvalita zvuku.

Sada HF typu plug-in: Zatímco předchozí typy pomůcek byly univerzální a daly se kromě auta používat třeba i v kanceláři, HF plug-in je první typ určený pouze pro automobily. Napájí se totiž ze zásuvky pro zapalovač cigaret. Zasunete do ní krabičku s reproduktorem, přes kabel připojíte mobil, u některých výrobků přidáte externí mikrofon a telefonujete.

Pevná (instalační) sada HF: Nejkomfortnější a nejdražší typ pomůcek pro telefonování v autě. Skládá se z několika součástí, napevno se zamontuje do auta a volajícího často slyšíte z reproduktorů autorádia.

Při použití pevné sady HF stačí mobil zasunout do držáku a telefonovat

Jakou pomůcku pořídit?

Pokud v autě netrávíte významnou část svého života a telefonujete v něm jen výjimečně, nejvýhodnějším řešením bude pravděpodobně bondovka. Seženete ji za pár stovek (i když některé originální výrobky jsou předražené) a vykoná téměř tolik práce jako mnohonásobně dražší sada.

Je-li vám ale automobil kanceláří (věřte, že vyřizovat hovory při jízdě do práce hodně šetří čas), zainvestujte a pořiďte si buď pevnou sadu, nebo jinou pomůcku určenou primárně pro použití v automobilu.

Jsou nová omezení užitečná?

Zbývá poslední otázka: Má smysl vůbec nějaké pomůcky pořizovat? Když přece uvidím policistu, okamžitě mobil zahodím a nikdo mi nedokáže, že jsem zrovna telefonoval ...

Jestliže někdo chápe nařízení nového zákona jen jako nesmyslné obtěžování, asi mu nemá smysl vysvětlovat, že důsledkem bude větší bezpečnost na silnicích. Kdo má rozum, už dávno bondovku nebo jiné zařízení používá a ty ostatní je k tomu třeba prostě donutit.

Otázky do diskuse: myslíte si, že je nový zákon užitečný? Nebo máte pocit, že řízení s mobilem v ruce je bezpečné a není třeba je omezovat?

Už jste hlasovali v naší anketě o nejlepší mobil pro rok 2001?

Diskuze (15) Další článek: Chytrý Ericsson R380 konečně v prodeji!

Témata článku: Ostatní, Provizorní řešení, Hlasité telefonování, Instalační sada, Mobil, První typ, Osobní sada


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70