Zamíchal Oskar s cenami za mobilní telefonování?

Jedním z argumentů pro udělení třetí mobilní licence byl předpoklad snížení cen. A skutečně: po vstupu třetího operátora na trh, ke změnám došlo a lze předpokládat, že jim není konec. Stávající operátoři se sice pořád tváří, jako by se nic nestalo, ale Oskar nabízí zajímavé tarify a krvežíznivá bitva se udála na kolbišti předplacených karet.
Jedním z argumentů pro udělení třetí mobilní licence byl předpoklad snížení cen. A skutečně: po vstupu třetího operátora na trh, ke změnám došlo a lze předpokládat, že jim není konec. Stávající operátoři se sice pořád tváří, jako by se nic nestalo, ale Oskar nabízí zajímavé tarify a krvežíznivá bitva se udála na kolbišti předplacených karet.

Volám opravdu hodně málo
Oskar nabízí pět tarifních programů. Dva z nich jsou velmi úzce zaměřené a v nabídce jsou zřejmě jen proto, že tam být musí, Český Mobil s nimi totiž vyhrál boj o licenci. Mezi zasvěcenými se o nich proto hovoří jako o výherních tarifech a Oskar zřejmě vůbec není rád, že je nyní musí nabízet. Proto se je potenciálním uživatelům snaží co nejvíce znepříjemnit.

Tarif Slyším Vás (původně se jmenoval T1 a potom Jednička) je na první pohled velmi lákavý – 40 volných minut za 10 korun měsíčně, nekupte to. Jenže když si uvědomíte, že po vyčerpání volných minut zaplatíte za minutu volání 28 Kč, asi vás chuť přejde. Jen hovory do Českého Mobilu je levnější – 14 Kč ve špičce, 10,50 mimo špičku a i to je příliš mnoho. A navíc ze čtyřiceti volných minut jich je pět ve špičce, zbylých 35 mimo špičku můžete využít jen pro volání do pevné sítě. Přesto však tento tarif není k zahození – odeslání krátké textové zprávy stojí 50 halířů ve špičce, 35 mimo špičku a to je bezkonkurenční cena (věříme, že Oskar brzy rozjede posílání textovek i do sítí konkurenčních operátorů).

Dalším omezením je, že Slyším vás si můžou pořídit jen fyzické osoby (nikoli firmy) a každý člověk může mít jen jednu kartu SIM s tímto tarifem.

Kdo ví, co bude za rok, natož za čtyři
Ani druhý tarif, který byl znám už v době výběrového řízení, není k zahození. Jmenoval T2, později Čtyřka a nyní ho najdete pod názvem Dohoda s Oskarem. Proč o něj není velký zájem, když za pětistovku měsíčně nabízí 300 minut volání zdarma a minutové sazby jsou v průměru levnější než u konkurence? Kdo takové nabídce odolá? Odolat by asi měli všichni, protože podmínkou za levné telefonování je čtyřletý krvavý úpis a.co bude za čtyři roky si nikdo nedokáže odhadnout. Tarif je to ale opravdu lákavý a u konkurence nemá konkurenci.

Malá násobilka, žádné složité počty
Zbylé tři hlavní tarify si jsou už více podobné než první dva výherní. Minutové ceny jsou u nich stejné pro všechny sítě i dobu, neexistuje tedy rozdělení na volání ve špičce a mimo ni. Volám málo máte za 7 Kč za minutu, Volám často za 4,50 Kč za minutu a konečně Volám hodně za 3,50 Kč za minutu. Jednoduché ceny jsou silnou zbraní Oskara, v cenících EuroTelu a hlavně Paegasu je mnohem těžší orientace.

Když volám hodně, hodně ušetřím
Tarif Volám málo je možné postavit vedle nejlevnějších tarifů RadioMobilu i EuroTelu. Pro srovnání použiji Paegas 20 a EuroTel Relax (na EuroTel Start zapomeňte). Oskar nabízí 20 volných minut už za 150 Kč, Paegas za 295 Kč a EuroTel je v Relaxu za 255 Kč pro jistotu nenabízí vůbec. V minutových sazbách je v průměru lepší Paegas 20, mimo špičku vede EuroTel Relax. V rozhodování se proto bude počítat s paušálem na jedné straně a s poplatky na druhé straně rovnice.

Podobné je to u tarifu Volám často – paušál 500 Kč, za to sto volných minut a minutové sazby 4,50 Kč, to nepotřebuje komentář. Oskar oba konkurenty v ringu položí na lopatky, ať už ve váhové kategorii volných minut, tak i ve srovnání podle paušálního poplatku.

Jestliže u tarifů pro střední třídu volajících se dá leccos pominout, zcela nekompromisní je situace u tarifních programů zahrnujících 300 volných minut. Ty mají všichni tři operátoři. Oskar za 1 000 Kč (tarif s názvem Volám stále), EuroTel za 2 025 Kč (EuroTel Bussines) a RadioMobil za 1 795 Kč (Paegas 300). V minutových sazbách se liší většinou desetihaléři, takže je třeba něco dodávat?

Revoluce v předplacenkách
Rovněž v předplacených kartách Oskar drží svou filozofii bez aktivačního poplatku. Oskartu dostanete za 400 Kč, a v této sumě je už skrytý čtyřsetkorunový kredit, karta SIM je tedy zdarma. Zajímavá byla rovněž akce pro prvních třicet tisíc majitelů Oskarty, kteří mohli v síti Oskar volat až hodinu za jednorázovou sazbu deset korun.

Na slevu každý slyší
Velkým plusem zkušených operátorů je množství doplňkových služeb v jejich nabídce, které mají velký vliv na spokojenost zákazníků. Všichni tři operátoři ale nabízí možnost přesměrovat si hovory jakou součást tarifních programů, s výjimkou EuroTelu nabízí zdarma i blokování. Všichni nabízí signalizaci příchozího hovoru a možnost přepínat mezi hovory, také možnosti hlasových schránek jsou přibližně shodné. Navíc nabízí Oskar možnost odpovědět na přijatý vzkaz přímo z hlasové schránky – u současných operátorů mnohdy ani nepoznáte, kdo vám vzkaz zanechal.

Jiné už je to u roamingu. U Oskara a EuroTelu musíte složit 5 000 Kč zálohu, i když EuroTel mnohdy zálohu nevyžaduje, RadioMobil své zákazníky láká na Holiday Roaming, který má každý jeho klient zdarma a ve většině případů stačí. Spoustu zákazníků může zajímat i podrobné vyúčtování, které nabízí všichni operátoři za podobné ceny 80 – 100 Kč).

Současní operátoři mají navrch v datovém mobilování. Jejich datové přenosy jsou na vyšší úrovni, jsou odzkoušené. Nabízí WAP a jejich centra SMS už mají něco za sebou.

Tento článek byl napsán pro časopis Mobility

Diskuze (4) Další článek: Při volání do zahraničí si můžete vybrat, kterou linku chcete použít

Témata článku: Operátoři, Vodafone, SMS, Mobilita, Dohoda s Oskarem, Fyzická osoba, Český Mobil, Telefon, Eurotel Start, Eurotel Relax, Výběrové řízení, Doplňková služba, Datový přenos, Telefonování, RadioMobil, Čtyřka, Relax, Paegas, Operátor, Zajímavý tarif, Oskar, Předplacená karta, SIM, Volná minuta, Výherní tarif


Určitě si přečtěte