Zamíchal Oskar s cenami za mobilní telefonování?

Jedním z argumentů pro udělení třetí mobilní licence byl předpoklad snížení cen. A skutečně: po vstupu třetího operátora na trh, ke změnám došlo a lze předpokládat, že jim není konec. Stávající operátoři se sice pořád tváří, jako by se nic nestalo, ale Oskar nabízí zajímavé tarify a krvežíznivá bitva se udála na kolbišti předplacených karet.
Zamíchal Oskar s cenami za mobilní telefonování?
Jedním z argumentů pro udělení třetí mobilní licence byl předpoklad snížení cen. A skutečně: po vstupu třetího operátora na trh, ke změnám došlo a lze předpokládat, že jim není konec. Stávající operátoři se sice pořád tváří, jako by se nic nestalo, ale Oskar nabízí zajímavé tarify a krvežíznivá bitva se udála na kolbišti předplacených karet.

Volám opravdu hodně málo
Oskar nabízí pět tarifních programů. Dva z nich jsou velmi úzce zaměřené a v nabídce jsou zřejmě jen proto, že tam být musí, Český Mobil s nimi totiž vyhrál boj o licenci. Mezi zasvěcenými se o nich proto hovoří jako o výherních tarifech a Oskar zřejmě vůbec není rád, že je nyní musí nabízet. Proto se je potenciálním uživatelům snaží co nejvíce znepříjemnit.

Tarif Slyším Vás (původně se jmenoval T1 a potom Jednička) je na první pohled velmi lákavý – 40 volných minut za 10 korun měsíčně, nekupte to. Jenže když si uvědomíte, že po vyčerpání volných minut zaplatíte za minutu volání 28 Kč, asi vás chuť přejde. Jen hovory do Českého Mobilu je levnější – 14 Kč ve špičce, 10,50 mimo špičku a i to je příliš mnoho. A navíc ze čtyřiceti volných minut jich je pět ve špičce, zbylých 35 mimo špičku můžete využít jen pro volání do pevné sítě. Přesto však tento tarif není k zahození – odeslání krátké textové zprávy stojí 50 halířů ve špičce, 35 mimo špičku a to je bezkonkurenční cena (věříme, že Oskar brzy rozjede posílání textovek i do sítí konkurenčních operátorů).

Dalším omezením je, že Slyším vás si můžou pořídit jen fyzické osoby (nikoli firmy) a každý člověk může mít jen jednu kartu SIM s tímto tarifem.

Kdo ví, co bude za rok, natož za čtyři
Ani druhý tarif, který byl znám už v době výběrového řízení, není k zahození. Jmenoval T2, později Čtyřka a nyní ho najdete pod názvem Dohoda s Oskarem. Proč o něj není velký zájem, když za pětistovku měsíčně nabízí 300 minut volání zdarma a minutové sazby jsou v průměru levnější než u konkurence? Kdo takové nabídce odolá? Odolat by asi měli všichni, protože podmínkou za levné telefonování je čtyřletý krvavý úpis a.co bude za čtyři roky si nikdo nedokáže odhadnout. Tarif je to ale opravdu lákavý a u konkurence nemá konkurenci.

Malá násobilka, žádné složité počty
Zbylé tři hlavní tarify si jsou už více podobné než první dva výherní. Minutové ceny jsou u nich stejné pro všechny sítě i dobu, neexistuje tedy rozdělení na volání ve špičce a mimo ni. Volám málo máte za 7 Kč za minutu, Volám často za 4,50 Kč za minutu a konečně Volám hodně za 3,50 Kč za minutu. Jednoduché ceny jsou silnou zbraní Oskara, v cenících EuroTelu a hlavně Paegasu je mnohem těžší orientace.

Když volám hodně, hodně ušetřím
Tarif Volám málo je možné postavit vedle nejlevnějších tarifů RadioMobilu i EuroTelu. Pro srovnání použiji Paegas 20 a EuroTel Relax (na EuroTel Start zapomeňte). Oskar nabízí 20 volných minut už za 150 Kč, Paegas za 295 Kč a EuroTel je v Relaxu za 255 Kč pro jistotu nenabízí vůbec. V minutových sazbách je v průměru lepší Paegas 20, mimo špičku vede EuroTel Relax. V rozhodování se proto bude počítat s paušálem na jedné straně a s poplatky na druhé straně rovnice.

Podobné je to u tarifu Volám často – paušál 500 Kč, za to sto volných minut a minutové sazby 4,50 Kč, to nepotřebuje komentář. Oskar oba konkurenty v ringu položí na lopatky, ať už ve váhové kategorii volných minut, tak i ve srovnání podle paušálního poplatku.

Jestliže u tarifů pro střední třídu volajících se dá leccos pominout, zcela nekompromisní je situace u tarifních programů zahrnujících 300 volných minut. Ty mají všichni tři operátoři. Oskar za 1 000 Kč (tarif s názvem Volám stále), EuroTel za 2 025 Kč (EuroTel Bussines) a RadioMobil za 1 795 Kč (Paegas 300). V minutových sazbách se liší většinou desetihaléři, takže je třeba něco dodávat?

Revoluce v předplacenkách
Rovněž v předplacených kartách Oskar drží svou filozofii bez aktivačního poplatku. Oskartu dostanete za 400 Kč, a v této sumě je už skrytý čtyřsetkorunový kredit, karta SIM je tedy zdarma. Zajímavá byla rovněž akce pro prvních třicet tisíc majitelů Oskarty, kteří mohli v síti Oskar volat až hodinu za jednorázovou sazbu deset korun.

Na slevu každý slyší
Velkým plusem zkušených operátorů je množství doplňkových služeb v jejich nabídce, které mají velký vliv na spokojenost zákazníků. Všichni tři operátoři ale nabízí možnost přesměrovat si hovory jakou součást tarifních programů, s výjimkou EuroTelu nabízí zdarma i blokování. Všichni nabízí signalizaci příchozího hovoru a možnost přepínat mezi hovory, také možnosti hlasových schránek jsou přibližně shodné. Navíc nabízí Oskar možnost odpovědět na přijatý vzkaz přímo z hlasové schránky – u současných operátorů mnohdy ani nepoznáte, kdo vám vzkaz zanechal.

Jiné už je to u roamingu. U Oskara a EuroTelu musíte složit 5 000 Kč zálohu, i když EuroTel mnohdy zálohu nevyžaduje, RadioMobil své zákazníky láká na Holiday Roaming, který má každý jeho klient zdarma a ve většině případů stačí. Spoustu zákazníků může zajímat i podrobné vyúčtování, které nabízí všichni operátoři za podobné ceny 80 – 100 Kč).

Současní operátoři mají navrch v datovém mobilování. Jejich datové přenosy jsou na vyšší úrovni, jsou odzkoušené. Nabízí WAP a jejich centra SMS už mají něco za sebou.

Tento článek byl napsán pro časopis Mobility

Témata článku: Operátoři, Vodafone

4 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Kamil 17. 7. 2001 18:58:50
    Jenom dve poopraveni, Cena za minutu u tarifu Volám Málo je jen 6,- ne...
  • Daisy V. 17. 7. 2001 18:58:50
    Také jsem přešla k Oskarovi od Paegase, ale moje počáteční nadšení je už...
  • Jiří Kuna 17. 7. 2001 18:58:50
    Jsem jedním z prvních uživatelů, kteří si zvolili tarif u Oskara Volám...
Určitě si přečtěte

Vodafone obohatil nabídku o Nokii 3, starší modely zlevnily [ceník]

Vodafone obohatil nabídku o Nokii 3, starší modely zlevnily [ceník]

** Novou Nokii 3 můžete mít za necelé čtyři tisíce ** Zlevňovaly iPhony, Huawei P10 (lite) a Xperia XCompact ** Suveréně nejdražším zařízením se stal 12.9 iPad Pro za 37 777 Kč

31.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

** Vodafone Smart V8 je letošní jedničkou modelové řady od Vodafonu ** Svou výbavou se řadí do nižší střední třídy ** Lákat bude na kovové zpracování nebo čtečku otisků prstů

30.  7.  2017 | Měchura Milan | 9

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

** Evoluce osvědčeného konceptu bez výrazných chyb ** Konkurence nespí a pořádně Vodafonu zatápí ** Zajímavý poměr cena/výkon už není tak atraktivní jako dříve

27.  7.  2017 | Herodek Martin | 14

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

** V červnu jsme nejvíc kupovali modely s cenovkou do 7 tisíc ** Ze značek převládá Samsung a Huawei ** Nejoblíbenějším smartphonem od Applu je iPhone SE

21.  7.  2017 | Láska Jan | 8

Vodafonu můžete dát kvůli zhoršení datových podmínek košem. Poradíme jak

Vodafonu můžete dát kvůli zhoršení datových podmínek košem. Poradíme jak

** Na infolince operátora nemusíte dostat správné informace ** Pokud máte starší tarif, na výpověď bez sankce máte nárok ** Výpověď můžete podat na prodejně nebo poslat poštou

19.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 14


komerční sdělení

Komerční sdělení