Západ slunce na Fotografii týdne

S fotomobilem se dají vykouzlit velmi atraktivní fotografie. Stačí si počkat na západ slunce a promyslet nápaditou kompozici.
Západ slunce na Fotografii týdne

Dnes se podíváme do kategorie snímků krajiny a přírody. Aktuální fotografie týdne, kterou zachytil autor s přezdívkou Soni, pochází právě odtud.

Záběr košatého uschlého stromu, jehož pichlavá silueta se ostře rýsuje na pestrém večerním nebi, vznikl nejdříve jako na šířku orientovaný záběr krajiny, ale jeho tvůrce později experimentoval i s postavením na výšku. V galerii jeho dalších snímků můžeme narazit na několik různých večerních záběrů z moravského Pohanska. Jejich kvalita je nadprůměrná a je z nich poznat, že autor má slabost pro západy slunce, stromy a romantická oblaka.

V případě tohoto osamělého stromu nebylo vůbec na škodu velkou část oblohy ze záběru úplně odstranit. Došlo tak ke zvýraznění stromu coby hlavního motivu, který přitahuje divákův pohled. Dominantou kompozice již není barevná obloha, ale výhružně čnějící uschlé větve. Snímek, který zaujme oko diváka, obvykle obsahuje kontrasty. V tomto případě se jedná o kontrast temné a nevyzpytatelné černi stromu s poklidným barevným podvečerem. Pomyslnou tvrdost pichlavých větví navíc zajímavě doplňují měkké a zakulacené tvary mraků na obloze.

Romantično, které si s pohledem na pestrou večerní oblohu obvykle spojujeme, je doplněno o rušivý prvek, což snímku dodává na neklidu a dramatičnosti. Fotografie je navíc šikovně "rozdělena" na horizontální různobarevné třetiny, což odpovídá technice tzv. zlatého řezu, která vyvažuje kompozici. Autor neprozrazuje, zda do výsledných snímků zasahoval pozdějšími digitálními úpravami, ale jejich kontrast je očividně mírně zvýšený. To jim samozřejmě prospělo, protože z černé se stala skutečná černá a barvy tak získaly na sytosti.

Klepněte pro větší obrázek

Název: Západ Pohansko
Autor: Soni
Fotomobil: Nokia N90

Pokud se podíváme na další tvorbu tohoto čtenáře, neujde nám, že fotí často a snaží se i experimentovat. Kromě již zmíněných (a někdy skutečně pěkných) večerních záběrů zde najdeme portréty lidí, snímky zvířat i architekturu. Autor se pokouší také o fotografie v černobílé škále, ale ty bohužel zatím postrádají kontrast obsažený v jeho krajinkách. Daří se mu však "lovit" neobvyklé situace, oslovující i zcela neznámého diváka. Pokud máte i vy snímek z mobilu, který stojí za to, neváhejte a ukažte nám ho v naší fotogalerii. Můžete se stát autorem příští Fotografie týdne.

Váš názor Další článek: Šéf Microsoftu se směje iPhonu (video)

Témata článku: Ostatní, Nokia N90, Foto, Oblaka, Slunce

Určitě si přečtěte