Zapomeňte na baterie. Superkondenzátor udrží mobil na příjmu tři týdny

  • Vědci z Floridy představili novou technologii superkondenzátoru
  • Je ohebný, pojme 20×více energie a nabitý je za pár sekund
  • Kdy se novinka dostane do mobilů? To je ve hvězdách
Zapomeňte na baterie. Superkondenzátor udrží mobil na příjmu tři týdny

Co kdyby to věčné čekání na revoluční akumulátor ukončilo něco úplně jiného? Vědci z University of Central Florida (UCF) představili superkondenzátor, jehož vlastnosti zní až pohádkově. Zvládne 30 tisíc nabíjecích cyklů bez ztráty kapacity, nabitý je za několik sekund a hlavně – jeho kapacita je 20× vyšší než u konvenčních Li-Ion baterií. S takovými vlastnostmi bychom začali výdrž smartphonů počítat na týdny!

Klepněte pro větší obrázek
A ještě jeden trumf. Na Floridě vyvinuté superkondenzátory jsou pružné. To by se mohlo hodit zejména v nositelnostech. (obr.: UCF)

Klíčový rozdíl je ve způsobu ukládání energie. Dnešní baterie k tomu používají chemické reakce, které nejsou dokonale vratné, takže úložná kapacita soustavy postupně klesá. Reakce jsou také relativně pomalé, proto trvá nabíjení hodinu a více. Kondenzátory ukládají energii staticky na povrchu materiálu a stačí jim k tomu sekundy.

Přijde vám výše napsané jako revoluční a novátorské? Ne až tak docela. O možnostech kondenzátorů se ví už delší dobu, i na MobilManii jsme jim věnovali dva články v roce 2013 a 2015:

Oba projekty mají společné to, že jsme o nich už znovu neslyšeli. Problém superkondenzátoru je velikost, resp. výroba „dvojrozměrného materiálu“, který by umožnil dostatečnou miniaturizaci. Zatím nikdo nebyl schopný přijít s takovou technologií, která by umožnila hromadnou výrobu s přijatelnými náklady. Americko-korejský tým z UCF tvrdí, že problém vyřešil a unikátní materiál bude vyrábět chemickou syntézou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nanodrátky tlusté pouhý nanometr jsou obalené dvojrozměrným materiálem o tloušťce několika atomů. Už chápete, proč je těžké takový materiál vyrobit? (obr.: acs.org a UCF)

Vědci tedy zase jednou vzbudili naději, ale následuje obvyklé zchlazení: „Technologie ještě není připravená na komercionalizaci. Dokázali jsme, že funguje, snažíme se získat příslušné patenty a čeká nás další vývoj, který by měl technologii přivést do výroby,“ říká vedoucí týmu Nitin Choudhary.

 

Mezi řádky lze číst: Tohle bude trvat ještě roky…

 

Témata článku: Technologie, Koncepty, Baterie, GIF, Mobil, Dnešní baterie

Určitě si přečtěte

Healbe Gobe 2: náramek, který může změnit pravidla hry [recenze]

Healbe Gobe 2: náramek, který může změnit pravidla hry [recenze]

** Healbe GoBe 2 přináší na trh funkce, které nikdo jiný nenabízí ** Technologie Flow dokáže změřit přijaté kalorie automaticky ** Jako jeden z prvních vám GoBe 2 změří i krevní tlak

19.  10.  2017 | Měchura Milan | 10

Revoluce, kterou nikdo nežádal. ZTE Axon M je „první skládací mobil na světě“

Revoluce, kterou nikdo nežádal. ZTE Axon M je „první skládací mobil na světě“

** ZTE mluví o revoluci, ale první rozhodně není. ** Práce se dvěma displeji vypadá skvěle, ale není kompromisů až příliš? ** Nejvíce vadí předěl mezi displeji, značné rozměry a malá baterie.

18.  10.  2017 | Kůžel Filip | 25

Bezdrátové nabíjení nepřesvědčilo a nové iPhony to nezmění

Bezdrátové nabíjení nepřesvědčilo a nové iPhony to nezmění

** Od Applu jsme čekali revoluci v bezdrátovém nabíjení. Nepřišla. ** Proč nikdo z našich redaktorů nenabíjí bezdrátově? ** Benefity nejsou velké a „bezdrát“ poškozuje baterii.

15.  10.  2017 | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 121