Závod o iPhone: ve kterých barvách doběhne první?

Který z našich operátorů nabídne nejdříve jablečný telefon? Čeká nás 3G nebo „stará“ verze? A hlavně – kdy to bude?
Závod o iPhone: ve kterých barvách doběhne první?

Každý operátor by chtěl jistě být tím prvním v zemi, kdo přinese svým zákazníkům nejdiskutovanější mobilní přístroj současnosti Apple iPhone. Málokterý operátor byl ovšem doposud ochoten přistoupit na drsné podmínky výrobce a odvádět mu desátky i z provolaných minut svých zákazníků, kteří si program s iPhonem pořídili. Jak ale platí, rozum a chtíč nemohou být v opozici do nekonečna, trh se mění a situace se posouvá dál. Uživatelé (hlavně ti evropští) chtějí iPhone s 3G a Apple, jak se zdá, už netrvá na exkluzivitě jednoho operátora pro daný trh. Kromě velkých zemí jako Německo, Velká Británie a Francie by ve zbytku Evropy tento model ani dost dobře nefungoval, neboť zde neexistuje moloch typu AT&T, který by operoval pouze na území jediné obrovské země.

Chytrý Vodafone vyčkával

I přes tyto úvahy včerejší informace vydaná britským ústředím Vodafonu přišla jako blesk z čistého nebe a všem nám všem vyrazila dech. S mobilním fenoménem jménem iPhone se chystá přijít Vodafone a mezi ostatními devíti pobočkami se počítá i s českým trhem! Přitom pokud si vzpomínáte, není to tak dávno, co jsme právě našeho nejmladšího operátora z velké trojky coby potenciálního praotce iPhonu v Čechách vylučovali jako prvního. Zasadil se o to zejména marketingový manažer českého Vodafonu Michal Janda, který v naší živé diskuzi na téma iPhonu prohlásil: „Distribuční podmínky výrobce jsou nastavené takovým způsobem, že o zařazení iPhonu neuvažujeme.“ Nyní to ale vypadá, že nadnárodnímu ústředí Vodafonu se podařilo pro celou operátorskou rodinu dojednat takové podmínky, které se červenobílým barvám vyplatí.

Vodafone to udělal chytře, vyčkal si, až jak se bude iPhonu dařit u konkurence, zmapoval přání zákazníků, kteří chtějí rychlá data, a nyní se chystá udeřit. Tisková zpráva sice přímo neuvádí, zda operátor přijde s 3G verzí přístroje, ale vzhledem k tomu, že se hovoří o konci roku a současných iPhonů by nebyl pro deset trhů dostatek, je tento předpoklad vysoce pravděpodobný. Český Vodafone na náš dotaz pouze potvrdil, že prodej začne ještě tento rok, a vyzdvihl některé dobře známé vlastnosti přístroje, zejména v souvislosti s mobilním surfováním. Verzi iPhonu (3G nebo původní), cenu ani případný tarifní plán ale prozatím nezveřejnil. 

Nejpozději před Vánoci?

A jak jsou na tom ostatní operátoři? Britský O2 byl sice v Evropě první, ale nyní pláče nad výdělkem. Jablkům se na ostrovech nedaří a iPhony první generace proto rozprodává pod cenou. České zastoupení O2 se možná i proto k myšlenkám prodeje stavělo doposud spíše skepticky. Uvidíme, jaká bude reakce poté, co oba čeští rivalové iPhone do svých nabídek zahrnou.

T-Mobile má své zkušenosti s iPhonem hned u dvou našich sousedů – nejdříve jej nabídl v Německu a po epizodě, kdy předražený iPhone prodávaly rakouské supermarkety Penny, jeho distribuci rozšířil i na jih od našich hranic. Z Rakouska se teď ozývají hlasy, které tvrdí, že první 3G iPhony se objeví právě tam. Jako přibližná doba bývá uváděn sklonek léta nebo začátek podzimu. V tomto směru je nástup nového iPhonu zřejmě limitován tím, jak rychle se vývojáři poperou s implementací 3G modulu. Existuje dokonce možnost, že by se iPhony druhé generace kompletovaly v Česku. Český T-Mobile je proto s ohledem na stále ještě nezapočatou sériovou výrobu s časovými odhady střízlivější a uvádí, že by příchod iPhonu rád stihnul na předvánoční trh.

Ať už u nás přijde první s iPhonem kdokoli, jistá je jedna věc. Trh se pohnul a Apple musel nějakým způsobem slevit ze svých vysokých smluvních nároků. Těm, kdo to bez iPhonu vydrželi až doposud, se vyplatí ještě pár měsíců s pořízením počkat. Dostanete totiž mnohem lépe vybavenou a odladěnější podobu jedinečného telefonu. Pokud navíc padne exkluzivita trhu a telefon nabídne zároveň víc operátorů, můžeme se těšit i na mnohem zajímavější nabídku tarifních plánů, než z jakých jsou nuceni si vybírat zájemci v současných Applu zaslíbených zemích.

Diskuze (27) Další článek: Radíme k O2 Neon: chcete telefon i neomezené volání? Uvažte se na 3 léta!

Témata článku: Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, Apple iPhone SE, Apple iPhone SE 64GB, Sklonek, Závod


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11