Závod o iPhone: ve kterých barvách doběhne první?

Který z našich operátorů nabídne nejdříve jablečný telefon? Čeká nás 3G nebo „stará“ verze? A hlavně – kdy to bude?
Závod o iPhone: ve kterých barvách doběhne první?

Každý operátor by chtěl jistě být tím prvním v zemi, kdo přinese svým zákazníkům nejdiskutovanější mobilní přístroj současnosti Apple iPhone. Málokterý operátor byl ovšem doposud ochoten přistoupit na drsné podmínky výrobce a odvádět mu desátky i z provolaných minut svých zákazníků, kteří si program s iPhonem pořídili. Jak ale platí, rozum a chtíč nemohou být v opozici do nekonečna, trh se mění a situace se posouvá dál. Uživatelé (hlavně ti evropští) chtějí iPhone s 3G a Apple, jak se zdá, už netrvá na exkluzivitě jednoho operátora pro daný trh. Kromě velkých zemí jako Německo, Velká Británie a Francie by ve zbytku Evropy tento model ani dost dobře nefungoval, neboť zde neexistuje moloch typu AT&T, který by operoval pouze na území jediné obrovské země.

Chytrý Vodafone vyčkával

I přes tyto úvahy včerejší informace vydaná britským ústředím Vodafonu přišla jako blesk z čistého nebe a všem nám všem vyrazila dech. S mobilním fenoménem jménem iPhone se chystá přijít Vodafone a mezi ostatními devíti pobočkami se počítá i s českým trhem! Přitom pokud si vzpomínáte, není to tak dávno, co jsme právě našeho nejmladšího operátora z velké trojky coby potenciálního praotce iPhonu v Čechách vylučovali jako prvního. Zasadil se o to zejména marketingový manažer českého Vodafonu Michal Janda, který v naší živé diskuzi na téma iPhonu prohlásil: „Distribuční podmínky výrobce jsou nastavené takovým způsobem, že o zařazení iPhonu neuvažujeme.“ Nyní to ale vypadá, že nadnárodnímu ústředí Vodafonu se podařilo pro celou operátorskou rodinu dojednat takové podmínky, které se červenobílým barvám vyplatí.

Vodafone to udělal chytře, vyčkal si, až jak se bude iPhonu dařit u konkurence, zmapoval přání zákazníků, kteří chtějí rychlá data, a nyní se chystá udeřit. Tisková zpráva sice přímo neuvádí, zda operátor přijde s 3G verzí přístroje, ale vzhledem k tomu, že se hovoří o konci roku a současných iPhonů by nebyl pro deset trhů dostatek, je tento předpoklad vysoce pravděpodobný. Český Vodafone na náš dotaz pouze potvrdil, že prodej začne ještě tento rok, a vyzdvihl některé dobře známé vlastnosti přístroje, zejména v souvislosti s mobilním surfováním. Verzi iPhonu (3G nebo původní), cenu ani případný tarifní plán ale prozatím nezveřejnil. 

Nejpozději před Vánoci?

A jak jsou na tom ostatní operátoři? Britský O2 byl sice v Evropě první, ale nyní pláče nad výdělkem. Jablkům se na ostrovech nedaří a iPhony první generace proto rozprodává pod cenou. České zastoupení O2 se možná i proto k myšlenkám prodeje stavělo doposud spíše skepticky. Uvidíme, jaká bude reakce poté, co oba čeští rivalové iPhone do svých nabídek zahrnou.

T-Mobile má své zkušenosti s iPhonem hned u dvou našich sousedů – nejdříve jej nabídl v Německu a po epizodě, kdy předražený iPhone prodávaly rakouské supermarkety Penny, jeho distribuci rozšířil i na jih od našich hranic. Z Rakouska se teď ozývají hlasy, které tvrdí, že první 3G iPhony se objeví právě tam. Jako přibližná doba bývá uváděn sklonek léta nebo začátek podzimu. V tomto směru je nástup nového iPhonu zřejmě limitován tím, jak rychle se vývojáři poperou s implementací 3G modulu. Existuje dokonce možnost, že by se iPhony druhé generace kompletovaly v Česku. Český T-Mobile je proto s ohledem na stále ještě nezapočatou sériovou výrobu s časovými odhady střízlivější a uvádí, že by příchod iPhonu rád stihnul na předvánoční trh.

Ať už u nás přijde první s iPhonem kdokoli, jistá je jedna věc. Trh se pohnul a Apple musel nějakým způsobem slevit ze svých vysokých smluvních nároků. Těm, kdo to bez iPhonu vydrželi až doposud, se vyplatí ještě pár měsíců s pořízením počkat. Dostanete totiž mnohem lépe vybavenou a odladěnější podobu jedinečného telefonu. Pokud navíc padne exkluzivita trhu a telefon nabídne zároveň víc operátorů, můžeme se těšit i na mnohem zajímavější nabídku tarifních plánů, než z jakých jsou nuceni si vybírat zájemci v současných Applu zaslíbených zemích.

Témata článku: Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, Apple iPhone SE, Apple iPhone SE 64GB, Závod, Sklonek

Určitě si přečtěte

Proč je vodotěsný mobil drahý

Proč je vodotěsný mobil drahý

** Proč už dávno nejsou všechny smartphony vodotěsné? ** Technologii máme a je to tak užitečné. ** Odpověď je jednoduchá – je to hodně drahé.

1.  10.  2017 | Kůžel Filip | 65

Jak Apple iPhone za 10 let změnil svět

Jak Apple iPhone za 10 let změnil svět

** 9. ledna 2007 Steve Jobs představil první iPhone. Přesně před 10 lety ** Vyvolal pozdvižení. To ještě nikdo nevěděl, že tenhle mobil změní svět ** Provedeme vás dekádou evoluce a inovacemi jednotlivých modelů

12.  9.  2017 | Kůžel Filip, Miksa Martin | 161

Apple iPhone 7 Plus: ukázková galerie časopisu Computer

Apple iPhone 7 Plus: ukázková galerie časopisu Computer

V aktuálním čísle časopisu Computer 12/16 vyšla recenze smartphonu Apple iPhone 7 Plus. Tady k ní máte několik ukázkových fotek a video.

10.  11.  2016 | časopis Computer, Michlovský Jakub

Apple iPhone 7 Plus: dlouhý a širokoúhlý [recenze]

Apple iPhone 7 Plus: dlouhý a širokoúhlý [recenze]

** První telefon od Apple se dvěma čočkami ** Odstranění 3,5mm jacku zatím bolí a ne málo ** Zvýšená odolnost a dvojice reproduktorů byla nutná evoluce

9.  11.  2016 | Michlovský Jakub | 70