Zbrusu nová Nokia 6670: megapixelový fotomobil se Symbianem

Nokia dnes ráno představila nový mobilní telefon s označením 6670. Jedná se o symbianový smartphone s megapixelovým fotoaparátem a spíše střídmým vzhledem bez velkých výtvarných experimentů. Přečtěte si první informace a prohlédněte dostupné obrázky.
Zbrusu nová Nokia 6670: megapixelový fotomobil se Symbianem

Novou Nokii 6670 byste si na první pohled mohli splést s půl roku starým modelem 7610. Podrobnější prozkoumání ale ukáže, že zde jsou rozdíly. Novinka je rozhodně usedlejší a má „normální“ klávesnici, do které příliš nezasahovali volnomyšlenkářští designéři. O co méně se Nokia 6670 zaměřuje na styl, o to více se soustředí na práci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nokia sama vidí v novém telefonu tyto hlavní vlastnosti:

  • třípásmový provoz
  • vestavěný e-mailový prohlížeč s podporou příloh (XLS, DOC, PDF)
  • organizační funkce (kalendář, adresář s podporou funkce Moje účast)
  • snadná synchronizace s počítačem
  • vylepšený internetový prohlížeč s podporou zobrazení formátu PDF
  • megapixelový fotoaparát se čtyřnásobným digitálním zomem
  • možnost tisku přímo z telefonu
  • TFT displej s 65 tisíci barvami (rozlišení 176 × 208 bodů)

V bledě modrém

Při srovnání parametrů, které najdete ve spodní části tohoto článku, je zřejmé, že nová Nokia 6670 je vlastně starší model 7610 v jiném obalu. Přibylo jen několik funkcí, které bylo možné dodat softwarově, zbytek je stejný. Hlavním rozdílem je tedy kromě trochu jiného vzhledu cílení telefonu. Zatímco Nokia 7610 je spíše stylový mobil určený pro imaging (vyhlašujeme konkurz na českou podobu tohoto termínu), novinku Nokia prezentuje jako byznysový telefon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hlavní změnou, kterou lze z prezentace vyčíst, je podpora zobrazení kancelářský formátů. Konkrétně jde o dokumenty DOC, tabulky XLS a formát PDF. Nokia na jednom míst zmiňuje i powerpointové prezentace PPT, zde bych ale odhadoval, že jde o překlep. Přímo v mobilu je antivirový program F-Secure, bezpečnost zajišťuje i klient Nokia Mobile VPN a pro internetové aplikace je k dispozici šifrování SSL.

Design: nuda?

Design samozřejmě nelze hodnotit objektivně, nová Nokia 6670 na mě ale z dostupných obrázků neudělala zvláštní dojem. Je to obyčejný telefon, který oživují jen dva zaoblené rohy. Srovnejme rozměry a hmotnost s matičkou 7610:

  • Nokia 6670: 109 × 53 x 21 mm, 118 g
  • Nokia 7610: 109 × 53 × 19 mm, 118 g

Displej je rovněž stejný: aktivní s rozlišením 176 × 220 bodů. Mohlo to být už víc, Nokia je na větší displeje už připravena. Ve srovnání s běžnými mobily je to ale stále nadprůměrné rozlišení. Změnu k lepšímu však prodělala tlačítka. Nejsou už zakroucena do vrtule jako u Nokie 7610, designéři je tentokrát rozmístili do téměř přesné matice. Jenže zatímco u 7610 je klávesnice roztáhnutá na celou šířku, zde jsou na obou stranách funkční tlačítka. Jednotlivé klávesy tak budou menší a otázkou je, co to udělá s ovládáním.

Megapixelový fotoaparát má rozlišení 1 152 × 864 bodů. Mohu-li soudit podle dostupných specifikací, jeho funkce jsou stejné jako na Nokii 7610. Nejvíc tedy bude opět chybět možnost kompenzace expozice, která by obrázkům mohla hodně pomoci. Ukázkové snímky, které Nokia prezentovala, ale nevypadají špatně:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vnitřní paměť telefonu má kapacitu 8 MB a standardně se bude dodávat paměťová karta Reduced size MMC 64 MB.

Funkce? Stejné

Nokia 6670 je mobilní telefon řady Series 60, nabídka funkcí je tedy předem známá. Až na detaily odpovídá Nokii 7610, nejvíc vyčnívá už několikrát zmíněná podpora kancelářských formátů. Zaujalo mě však, že na paměťové kartě bude nahraný internetový prohlížeč NetFront. Nokia totiž dříve podporovala pouze konkurenční a podle mého názoru funkčně horší Operu.

Hodně špatnou zprávou je rychlost GPRS. Nokia neustále lpí na třídě 6, tedy rychlosti max. 3 timesloty pro download a 2 pro upload. To je dnes už velmi podprůměrné. Člověk by také u současného byznysového telefonu očekával podporu EDGE, zvlášt když ji Nokia jinde tak silně tlačí. V modelu 6670 však tuto datovou technologii nenajdete.

U chytrých Nokií se hodně čeká také na podporu MP3. Výrobce to umí, prokázal to už loni u N-Gage, od té doby ale na hudební funkce zapomíná. Dostupné informace jsou ale formulovány úplně stejně jako u modelu 7610. Proto očekávám, že podpora přehrávání MP3 spočívá opět pouze v málo použitelném Real Playeru a monofonním výstupu. Tohle je však ještě nutné ověřit.

Co na něj říkáte?

Nokii na jednu stranu chápu. Potřebuje nabídnout telefony různým cílovým skupinám a je pravda, že nový model 6670 se do byznysové sféry hodí víc než stylovka 7610. Mám-li ale hodnotit inovace a přínos, bylo by to tak na dostatečnou.

Telefon by se měl na trhu objevit už v říjnu. Ohlašovaná cena 500 eur ukazuje, že nepůjde o levnou záležitost. Cenu na českém trhu odhaduji na 16 až 17 tisíc korun.

České zastoupení Nokie zítra pořádá tiskovou konferenci, na které určitě budeme moci novou Nokii vzít do ruky a vyzkoušet si ji. Uvidíme, jaký na nás nechá dojem, a samozřejmě o tom připravíme další článek s živými fotografiemi.

Přehled parametrů a funkcí

Síť: GSM 900/1800/1900 (evropská verze) nebo GSM 850/1800/1900 (americká verze)

Hmotnost: 118 g 
Rozměry: 108,6 × 53 x 20,9 mm
Objem: 98,5 cm3

Rozlišení displeje: 176 × 208 bodů
Počet barev: 65 536
Technologie: TFT

Operační systém: Symbian 7.0s
Platforma: Series 60

Max rozlišení fotoaparátu: 1 152 × 864 bodů
Zoom: 4×, digitální
Předpřipravené programy: standardní, noc
Další funkce: samospoušť
Zobrazitelné obrazové formáty: JPEG, GIF87a/89a, DCF, WBMP, BMP, MBM, PNG

Rozlišení videa: 174 × 144 pixels nebo 128 × 96 bodů
Délka videa: až 10 minut, záleží na dostupné paměti
Zoom: 4×, digitální
Formáty: 3GPP, H.263 video, and AMR radio

Přehrávání videa a audia: Real Player
Další funkce: streamované video, přehrávání v celobrazovkovém režimu
Přehrávané formáty: .3gp, .mp4, MPEG-4 video, H.263 video, AMR audio, RealMedia (Real Video a Real Audio), MP3, AAC

Vnitřní paměť: 8 MB
Paměťová karta: Reduced size MMC, standardně 64 MB

Funkce pro práci se zprávami:
MMS (obrázky, video, text, zvuk), automatické zmenšení megapixelových fotografií pro MMS (max. 100 kB), e-mailový prohlížeč (podpora SMTP, POP3 a IMAP4), textové zprávy (dlouhé SMS, obrázkové zprávy, posílání na více příjemců), slovník T9 pro rychlé psaní

Možnosti připojení: Bluetooth, USB (konektor Pop-Port)
Synchronizace: adresář, kalendář a úkolovník s Microsoft Outlookem, Outlook Expressem, Lotus Organizerem, Lotus Notes, podpora SyncML

Internetový prohlížeč: HTML, XHTML a WML, podpora celoobrazovkového zobrazení, peněženka pro ukládání hesel, na paměťové kartě bude prohlížeč NetFront (podporuje PDF)

Přenos dat: GPRS třídy 6 (3/2 timesloty)

Java: MIDP 2.0

Funkce pro telefonování: vícepoložkový seznam, obrázky ke jménu, skupiny volajících, rychlé vytáčení, seznamy hovorů, opakované vytáčení, automatické zvednutí hovoru (s handsfree), konferenční hovor

Hlasové funkce: hlasové vytáčení a ovládání, dikfaton, vestavěné hlasité handsfree

Prodejní balení: telefon, paměťová karta RS-MMC 64 MB, adaptér na velikost běžné karty MMC, sluchátka HS-5, baterie Li-Ion 900 mAh, cestovní nabíječka, propojovací USB kabel, CD-ROM, uživatelské příručky

Udávaná pohotovostní výdrž: 150–240 hodin
Udávaná doba hovoru: 120–240 minut

Dostupnost: říjen 2004

Diskuze (79) Další článek: Dvoumegapixelový Sharp pro Evropu

Témata článku: Nokia, Nokia 6670, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Nokia N-Gage, Mega, Nová Nokia, Nadprůměrné rozlišení, Foto, Automatické zvednutí


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34