Zdražení telefonních služeb možná nebude tak drastické

Od nového roku budou v souvislosti se změnou DPH zdraženy telekomunikační služby. Poslanci však v průběhu týdne schválili novelu telekomunikačního zákona, který počítá s vytvořením podmínek pro zdravé konkurenční prostředí trhu.
Zdražení telefonních služeb možná nebude tak drastické

Zdražení telefonních služeb, které je naplánováno na nový rok, by nemuselo být tak dramatické, jak se původně očekávalo. Takřka v zápětí, co Poslaneckou sněmovnou prošla novela zákona o dani z přidané hodnoty, se na jednací stůl dostala novela další, tentokráte telekomunikačního zákona. Tato novela by měla umožnit liberalizaci českého telekomunikačního trhu a vytvoření podmínek pro zdravé konkurenční prostředí. Český Telecom by podle této novely musel už na podzim pronajímat své linky konkurenci.

Tip: o zdražení v souvislosti s DPH si můžete přečíst v článku Vyšší sazba DPH zdraží volání a internet

Poslanci poslali zákon do Senátu, kde se bude rozhodovat o jeho dalším osudu. Pokud by Senátem prošel a podepsal by ho také prezident, mohl by nabýt učitnnosti již 1. července tohoto roku. Pro Telecom by tímto datem vznikla povinnost pronajímat své linky konkurenci. Pokud by tak nečinil, mohl by dostat pokutu ve výši až pět milionů korun. Ministr informatiky Vladimír Mlynář prohlásil, že novela jednoznačně povede k větší liberalizaci a nastolí konkurenční prostředí v telekomunikační oblasti.

Český Telecom bude podle něj nucen pronajímat tu část linek, které vedou od ústředny ke koncovému přístroji, takzvanou "poslední míli". "Je to krok, který povede k větší konkurenci na telekomunikačním trhu, umožní lepší přenositelnost čísel a v důsledku toho bezpochyby po čase i pokles cen pro koncového uživatele," prohlásil ministr. Největší alternativní operátor GTS už podle marketingového ředitele Davida Duroně zahájil přípravy na zpřístupnění místního vedení.

Hodlá využít místní smyčku k poskytování hlasových služeb dosavadním zákazníkům Telecomu za výhodnějších podmínek než dominantní operátor. Zároveň chce přes pronajaté linky nabízet vysokorychlostní internet na bázi xDSL. Zkušenosti z EU bohužel naznačují, že o pronájem místních smyček není příliš velký zájem. Podíl linek pronajatých jiným operátorům se pohybuje v jednotkách procent.

Český Telecom stále provozuje 99 procent pevných telefonních linek, a i když na trhu působí dalších více než 30 držitelů licencí k poskytování telefonních služeb v pevné síti, v tomto segmentu trhu se příliš neprosadili.

Diskuze (5) Další článek: Přehled mobilů s MP3 a rádiem

Témata článku: Ostatní, Zdražení, Telefon


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 4

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 14

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 6