Žhavé zkušenosti s mobilem Ericsson R320s

Ericsson R320s je zatím nejlepším mobilem od švédského Ericssonu. Pro některé velký, pro některé pomalý, hlavní jsou však funkce. A těch má tento „Erik“ opravdu dost.
Žhavé zkušenosti s mobilem Ericsson R320s
Ericsson R320s je zatím nejlepším mobilem od švédského Ericssonu. Pro některé velký, pro některé pomalý, hlavní jsou však funkce. A těch má tento „Erik“ opravdu dost.

Asi před měsícem a půl mě opět čekala výměna mého mobilního telefonu. Vybíral jsem si mezi Nokií 7110, Siemensem S35i, Ericssonem R320 a Timeportem P7389 od Motoroly. Když jsem vstoupil do obchodu, po chvíli bylo jasno. Motoroly si zachovaly své nepříliš povedené ovládání, Siemens byl příliš plastový a o Nokii jsem slyšel od kolegů z práce hrozné věci ohledně výměn různých mechanických částí. A pak tam byl on – švédský elegán s kovovým rámem. Velký displej, perfektní provedení, nic vyklápěcího, po stisku kláves v něm nepraskalo ( jako v Siemensu ), infračervený port, a další parádičky. Prostě jsem ho musel mít.

O 14 tisíc lehčí jsem doma rozbalil krabičku a nedočkavě zandal svou SIM kartu. Uvítal mě velmi dobře podsvícený displej, který opravdu může v tmě nahradit baterku, když nemůžete najít správný klíč a světlo na chodbě zase nesvítí. Telefon je jen nepatrně vyšší než Nokia 7110, zato je velmi plochý a díky kovové spodní části vydrží pády na zem, nošení v zadní kapse kalhot a vůbec se chová jako správný Ericsson.

A co ovládání?

Počítačově řešené ovládání pomocí roletek mi vyhovuje, jsou zde logicky řazené celky jako telefonní seznam, zprávy, údaje o volání atd. Poslední položka vlastní menu se po nějaké době ukazuje jako fantastická věc, můžete si v něm nastavit nejčastěji používané položky telefonu, takže odpadá dlouhé putování v jednotlivých menu.

Co mě ovšem trochu zarazilo byla pomalá reakce telefonu na nějaké operace, např. vypsání volaných čísel apod. Tento problém se částečně vyřešil aktualizací software, kterou mi udělali v servisním středisku Ericssonu. Na časté aktualizace firmwaru si člověk musí zvyknout, zvlášť u nových telefonů, a je-li to zdarma, nevadí mi to. Ona ani Nokia 7110 není žádný rychlík. Přesto se třeba textovky píšou velice dobře. Kláves jsou však hodně tuhé, takže se občas nedomáčknou. Při psaní se také bohužel zobrazuje, kolik písmen lze ještě napsat, až 23 písmen před koncem zprávy. Telefonu chybí T9, funkce pro předpovídání slov.

Pohyb v menu je hodně pomalý, ale pokud si po pár dnech používání zapamatujete jednotlivá čísla rychlé volby menu, půjde to rychleji. Stejně inteligentně je řešena i možnost výběru profilu, nebo hledání čísla pomocí delšího stisknutí směrových šipek vlevo a vpravo.

Výdrž telefonu je při běžném volání a textování asi čtyři dny s vypínáním na noc. Stejně jako u modelu T28 si můžete zjistit, jak dlouho vám telefon ještě vydrží. Stiskem tlačítka na levé straně telefonu se vám objeví na displeji informace o aktuálním profilu, době pohotovostního režimu a době pro hovory.

Pro manažery

Na telefonu se mi líbí diktafon, díky němuž si nemusím dělat poznámky do kalendáře. Oceňují také infračervený port – vzhledem k tomu, že vlastním Palm IIIx, mohu přijímat a odesílat e-maily, posílat textovky apod. A tady je další moucha tohoto telefonu – po infračervené komunikaci dojde ke snížení hlasitosti mikrofonu, takže při dalším hovoru musíte bočním tlačítkem hlasitost opět zvýšit. A takový tip pro uživatele telefonů s infraportem – z adresy www.gsmtool.com si můžete stáhnout aktuální verzi programu na posílání SMS z Palmu přes infra do mobilu.

Vestavěný kalendář je možné synchronizovat s Outlookem jak přes infra port, tak přes sériový kabel. Kabel stojí asi 1 200 korun a díky programu na dodaném cédéčku nejsou se synchronizací žádné problémy. Kalendář v telefonu je vyřešen velmi pěkně – máte možnost zobrazit záznamy aktuálního dne, týdne či měsíce. Můžete se v něm pohybovat šipkami, zobrazit si stav zaplnění paměti, mazat, aktualizovat.

Trošku horší je to s WAPem. Po zkušenostech s Nokií 7110 musím říct, že ovládání není tak intuitivní jako u Nokie. Ze začátku jsem si místo zadání záložky shodil stránku apod., ale časem se i na toto ovládání dá zvyknout. Dobré je, že telefon umí zobrazit různé tloušťky písma, tabulky a chová se k protokolu WAP lépe než Nokia. A i stránky z tohoto důvodu vypadají mnohem lépe než na Nokiích.

Takže jaká?

Co jsem tedy získal koupí tohoto telefonu ? Zcela jednoznačně elegantní, špičkově vybavený manažerský telefon s možností synchronizace kalendáře s Outlookem, WAPem a mnoha „vychytávkami“ jako např. možnost volny automatického časového pásma, automatické vypnutí infraportu po 10 minutách, velkou paměť na textovky, záznamem kódů… Tak bych mohl pokračovat. Určitě ale Ericssonu vytýkám, že do tak velkého telefonu nedal alespoň o dva řádky vetší displej. Rozhodně by se tam vešel. A také mohl zvýšit kapacitu telefonního seznamu.

Rozhodně bych si ale telefon koupil znovu. R320s dokazuje, že na tom Ericsson není v porovnání s Nokií špatně. Akorát ten marketing, ten jim dost pokulhává.

A ještě malá poznámka na konec: Originální bondovka na R320 (a T28 ) má trochu slabší příjem a docela nešikovně udělané tlačítko na příjem volání. Nelze ho totiž prakticky nahmatat, čímž se veškerá výhoda toho, že řídím a mám volné, ruce mění ve zběsilé tápání a hledání příliš zapuštěného tlačítka.

Diskuze (32) Další článek: Jak nahrát bez infra logo do telefonů Siemens

Témata článku: Ericsson, Smartphony, Ericsson, Správný klíč, Pomalá reakce, Mobil, Fantastická věc, Zkušenost


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15