Zjednoduší vám WAP život?

Pokud WAP nepoužíváte popř. nevíte, k čemu by vám mohl být, pomůže vám tento článek. Mimo jiné se také dozvíte, co by měl současný wapový mobil umět.
Zjednoduší vám WAP život?
Jan Procházka: WAP je fenomén současné mobilní telefonie. Skloňuje se v reklamách, médiích, zdá se, že ten, kdo nemá wapový mobil, žije s opicemi. Zdání ale klame: když se na funkce mobilů díváme z pohledu praktické použitelnosti, podpora WAPu by rozhodně neměla být nejdůležitějším kritériem pro výběr mobilního telefonu. Říká-li však váš instinkt něco jiného, přečtěte si, jak vybrat wapový mobil.

Co vlastně dokola omílaný WAP vlastně je? Je to zkratka z anglického sousloví, jež říká, že WAP je cesta, jak se z mobilních zařízení dostat k informacím. Je to volně přístupný světový standard, který umožňuje uživatelům mobilních telefonů nebo i jiných bezdrátových digitálních přístrojů jednoduchý a okamžitý přístup k informacím a k práci s nimi. Pro wapování potřebujete dvě věci: přístroj podporující WAP a vhodnou síť, kterou se data budou přenášet. U nás jde o síť pro mobilní telefony GSM.

WAP lze přirovnat k Internetu. Jeho stránky se tvoří velmi podobným způsobem, musí se však brát ohled na velikost displeje mobilního telefonu a na omezené možnosti přenosu dat v současných mobilních sítích. Proto stránky tvoří většinou jen holé texty, jen občas se na nich objevují jednoduché obrázky.

Nebudete sexy

Reklama představuje WAP v nejrůžovějším světle a někdy značně zkresleně. Některé předváděné služby nejsou dostupné a i u těch funkčních mnohdy existuje efektivnější řešení, jak se k požadované informaci dostat, které není založené na WAPu. Prostřednictvím WAPu si například nekoupíte vstupenku a podání příkazu k úhradě pomocí wapové banky je pomalejší a méně pohodlné něž stejná činnost prováděná pomocí menu telefonu, tzv. SIM Toolkitem. WAP totiž ve své současné verzi není bezpečný pro operace s penězi, a přestože existují řešení, která toto omezení obcházejí (například elektronický klíč Expandia banky), na opravdu běžné nakupování přes displej mobilního telefonu si ještě počkáme.

WAPem se ale přesto dostanete k řadě praktických služeb. Budeme-li se držet definice, že WAP nabízí rychlý přístup ke krátkým informacím, zjistíte z něj aktuální zprávy, počasí, pošlete a přečtete si e-maily. Přístup k elektronické poště přes WAP je sice nepohodlný, ale často není jiná možnost. S pomocí mobilního telefonu se k e-mailům dostanete prakticky odkudkoli, kde je signál vašeho operátora.

Vyhledávání požadovaných informací ve WAPu je při použití záložek a když víte, kde hledat, poměrně rychlé a často levnější než jiné možnosti, jak informací získat. Například vyhledání telefonního čísla lze stihnout do třiceti vteřin a za to zaplatíte určitě méně než za volání na informace o telefonních číslech. Přitom dostanete na displej telefonu nejen telefonní číslo, ale celé jméno i s adresou. Když však přesně nevíte, kam pro informaci zamířit, raději na WAP zapomeňte a zjistěte ji jinak

Další standard v uvozovkách

Přestože technologie WAP je standardem, v současnosti se používá ve verzi 1.1 a stále se vyvíjí. Mimo jiné to znamená, že zatím není stoprocentně funkční s žádným z dodávaných telefonů. Každý z přístrojů je jinak omezen ve schopnosti načíst rozsáhlejší stránku, málokterý nabízí všechny možnosti formátování znaků. Každý prohlížeč se jinak ovládá a má různé možnosti.

Ve WAPu bohužel neplatí stejné pravidlo jako při tvorbě webových stránek „Co prohlížeč neumí, to ignoruje“ a použijete-li prvek, který telefon nezná, může se stát, že stránka se nenačte. Wapové telefony jsou také výrazně méně stabilní, než starší přístroje. Zatímco dříve se baterie vyjímala jen při výměně karty SIM, dnes je častým důvodem restartování telefonu.

Omezení představuje cena za připojení. Rychlosti mobilních dat našich operátorů nejsou nijak velké a i když EuroTel argumentuje svými 14,4 kb/s oproti 9,6 kb/s Paegasu, u malých hromádek dat, kterými wapování je, nepoznáte rozdíl. EuroTel má ale jiný argument proti konkurenci: předplacenku Go, kde mimo špičku a o víkendech platíte pouze korunu za minutu wapování.

Ideál?

Jaký by měl být ideální wapový telefon? Základním předpokladem je podpora WAPu verze 1.1 a tuto podmínku splňují všechny současné wapové telefony. Typickou výjimkou je Siemens S25, s jehož prohlížečem Internetu si wapové ani žádné jiné stránky neprohlédnete.

Zásadní roli pro pohodlné prohlížení stránek hraje velikost a čitelnost displeje. I když WAP je nevhodný pro čtení delších textů, i kratší bloky je pohodlnější číst na šestiřádkovém velkém displeji než na třech málo kontrastních řádcích jiných telefonů. Dalším kritériem rychlost načítání stránek, která však na telefonu závisí jen z menší části, maximální velikost stažené stránky a stabilita telefonu.

Telefon by měl mít možnost uložit do paměti co nejvíce adres často navštěvovaných stránek – záložek. Užitečnost této funkce si žel někteří výrobci neuvědomují a uživatele tak nutí platit za vyhledávání stránek, které mohl mít uloženy. Výhodné je tzv. prohlížení stránek off-line, což znamená, že po natažení stránky do telefonu se odpojíte a text čtete už bez pohledů na ubíhající poplatky za dobu připojení. Stránka navíc zůstane v paměti telefonu a můžete se k ní později dostat bez nutnosti vytočení čísla operátora.

Předchozí odstavce shrnu jedním slovem: ergonomie. Telefon, jehož tlačítka při wapování reagují se zpožděním, do kterého si nemůžete uložit adresu oblíbených stránek a dlouhá http:// musíte neustále vyťukávat znovu, telefon, který ve třiceti procentech případů musíte restartovat vytáhnutím baterie ... i kdyby byl jinak celý zlatý, body půjdou dolů.

Ale nejen WAPem živ je člověk. Mobilní telefon musí v prvé řadě umět telefonovat. Proto podporu WAPu stavte na stejnou úroveň z kapacitou telefonního seznamu, hardwarovým modemem a infraportem, s profily, skupinami uživatelů, vibračním vyzvánění ... U všech wapových mobilních telefonů, které jsou dnes na českém trhu, jsme výše zmíněné vlastnosti obodovali, srovnání telefonů najdete dále v článku.

Zítřky

V dohledné budoucnosti, letos na podzim, mobilní operátoři nabídnou novou cestu pro přístup k WAPu: GPRS. Rychlost, kterou tato technologie přinese, bude důležitá spíše u běžných mobilních datových spojení nežli při wapování, u WAPu ale bude možné využít nového způsobu účtování poplatků. V GPRS se nebude platit za čas strávený prohlížením stránek, ale za množství stáhnutých dat. Když telefon bude stránku načítat, budete platit, potom ji ale budete moci zadarmo číst třeba dlouhé minuty.

Smutná informace pro nové majitele wapových telefonů: stejně jako jste pro WAP nemohli upravit svůj starší přístroj, rovněž pro využití GPRS budete muset pořídit nový telefon. A vězte, že zpočátku budou pěkně drahé.

Má cenu kupovat mobil s WAPem?

Z tohoto článku byste si měli odnést informaci, že WAP i přes tvrzení operátorů není středem mobilního světa a jestli jste jinak se svým mobilním telefonem spokojeni, měli byste hodně zvážit, jestli je investice za nový wapový telefon odůvodnitelná. Když se však bez ohledu na WAP chystáte pořídit nový mobil, při rozhodování bude podpora WAPu jedním z důležitých kritérií.

Tip: Když nemáte v telefonu záložky ...

... a přesto byste si chtěli ukládat své oblíbené stránky? Jestliže váš mobil nabízí alespoň nastavení domácí-úvodní stránky, máte vyhráno. Na Internetu se zaregistrujte na některé ze služeb nabízejících tvorbu vlastního mobilního portálu (například www.wmarks.cz, www.sluzba.cz) a vytvořte si v ní strukturu wapových záložek. Následně ji budete moci samozřejmě kdykoli upravovat. Adresu, kterou zaregistrování získáte, nastavíte na svém telefonu jako domácí wapovou stránku.

Pod čarou: I Microsoft má svůj miniprohlížeč

Prohlížečem pro mobilní zařízení Microsoft Mobile Explorer chce Microsoft uzobnout díl perspektivního mobilního koláče. Kromě toho, že Mobile Exporer dokáže prohlížet wapové stránky, dostanete se z telefonu, který jej obsahuje, také na běžný web, přístroje budou obsahovat také vestavěnou e-mailovou schránku. Licenci na Mobile Explorer vlastní například Sony, Ericsson, Benefon a další, zatím jej má jen Sony CMD Z5 a Benefon Q.

Tento článek byl napsán pro časopis Mobility.

Diskuze (6) Další článek: Zkušenosti s mobilem Ericsson T10s

Témata článku: Ostatní, Sony CMD-Z5, Život, Jan Procházka, WAP, Elektronický klíč, Světový standard


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11