Zkouška ohněm: má GPRS dnes vůbec smysl?

Je libo GPRS? Vyplatí se dnes datovat přes GPRS a platit za přenesená data? Praktické zkušenosti s testováním rychlých datových přenosů GPRS a HSCSD Eurotelu, nastavení připojení k Internetu s mobilem Motorola Timeport 260.
Zkouška ohněm: má GPRS dnes vůbec smysl?
Je libo GPRS? Vyplatí se dnes datovat přes GPRS a platit za přenesená data? Praktické zkušenosti s testováním rychlých datových přenosů GPRS a HSCSD Eurotelu, nastavení připojení k Internetu s mobilem Motorola Timeport 260.

Když jsem poprvé testoval datové přenosy GPRS v praxi (loni v průběhu Invexu), věřil jsem, že začátkem roku budou tyto datové přenosy dostupné ve všech našich sítích. Bohužel, nic takového se nestalo, a tak Eurotel stále drží svůj primát. Navíc u něj můžete používat datové přenosy HSCSD, které jsou odlišné nejen rychlostí, ale také svojí podstatou. Nechci se však vracet k vysvětlování obou těchto pojmů a rozdílů mezi nimi. K tomu jsou podstatně lepší články, které jsem na MobilManii zveřejnil v nedávné minulosti:

Eurotel: zatím jediný operátor s GPRS u nás

Nedávno nám Eurotel do redakce zapůjčil mobilní telefon Motorola Timeport 260, který je v současné době jediným mobilem na trhu, který datové přenosy GPRS podporuje. I to je oficiální důvod, proč Paegas a Oskar se spuštěním GPRS otálejí; není dostatek mobilů na trhu a ten jediný, co je, je u Eurotelu neúměrně drahý svým funkcím. Je ale jasné proč – je sám, samotinký, proto Motorola (nebo Eurotel) mohla nasadit takto vysokou, bezkonkurenční cenu. Stanovisko Paegasu zní jasně – spustíme komerčně GPRS, až bude dostatek mobilů. Reálně vidí datum začátek druhé poloviny roku, alespoň to včera tvrdil generální ředitel Roland Mahler na setkání s novináři. Mimochodem, není žádným tajemstvím, že jak u Oskara, tak Paegasu již GPRS chodí a je pilně testováno vybranými osobami. My novináři však bohužel mezi nimi nejsme.

Poznámka: HSCSD ani Oskar ani Paegas spustit neplánují. Je to škoda – HSCSD je v mnoha případech lepší než GPRS.

HSCSD i GPRS: obojí má něco do sebe

Protože zároveň s GPRS používám také HSCSD s Nokií 6210, mohu po docela dlouhé době obě datové služby docela dobře porovnat. Škoda jen, že pro používání obou služeb není možné použít jeden mobil – Ericsson R520 zatím není v prodeji a ani české zastoupení Ericssonu neví, kdy se objeví a jaká bude jeho cena. Doufejme je, že to nebude trvat příliš dlouho. Ke konci roku se pak mají objevit další mobily, které obě datové funkce podporují (např. Nokia 6310 nebo 8310).

Jak rozchodit GPRS s Motorolou Timeport 260

Jak jsem už psal, GPRS je zatím možné u nás provozovat s Motorolou Timeport 260, která je navlas stejná jako Motorola Timeport P7389i, která se prodávala koncem loňského roku v balíčku GPRS Access Package. T260 má navíc jen stříbrnou barvu, nemá však navíc žádnou funkci, která by odpovídala manažerskému použití - žádný kalendář či vícepoložkový seznam. Proto, pokud tyto funkce potřebuje, musíte se holt poohlédnout po jiném mobilu. A používat dva mobily jen kvůli GPRS asi není příliš pohodlné.

S mobilem koupeným u Eurotelu dostanete kromě manuálu a nabíječky také datový kabel, cédéčko s programem TrueSync a hlavně GPRS Wizard. Tento program vám umožní nakonfigurovat počítač či notebook tak, abyste se mohli přes GPRS připojit k Internetu. Poslední verzi programu najdete u nás v sekci Soubory. Nastavení počítače spočívá prakticky jen v instalaci tohoto aplikace, která vám na ploše vytvoří ikonu GPRS Wizard. Poté Wizard nastavte – u GPRS nenastavujete žádné vytáčené číslo jak u klasických datových přenosů (i HSCSD). Toto nastavení vám sdělí na infolince Eurotelu nebo jej najdete na stránce Eurotelu. Pro lepší orientaci v programu GPRS Wizard přikládám obrázky s nastavením:

Tip: Dlouhé datové připojení samozřejmě vyčerpává baterii mobilu. Protože jak nabíječka, tak datový kabel mají velký konektor, který zakryje celou spodní část mobilu, není možné připojit oba konektory zaráz. Proto má nabíjecí konektor z boku konektor pro připojení pro datový kabel - při běžném používání si ani nevšimnete.

Takže počítač máte nastaven, mobil s kabelem (nebo přes infračervený port) připojen. Poklepáním na ikonu Wizardu spustíte připojení k Internetu. Pokud bude úspěšné, ukáže se v pravé části hlavního panelu klasická malá ikona telefonického připojení k Internetu. Pokud chcete připojení ukončit, je lepší to udělat přes ikonu Wizardu, nikoliv přes příkaz Odpojit z kontextového menu telefonického připojení.

HSCSD nebo GPRS?

Oba typy datových přenosů, GPRS i HSCSD jsem testoval na hodinovém připojení, při kterém jsem dělal prakticky tytéž činnosti – surfoval po webech, četl články, sháněl informace. Nemohu zaručit, že jsem dělal plně to samé, ale snažil jsem se, aby se obě hodinky sobě co nejvíce podobaly. Při připojení přes HSCSD jsem protlačil přes „dráty“ necelých 8 MB (dnešní weby jsou opravdu velké). Za tu hodinku bych zaplatil celkem 126 Kč (2,10 Kč za minutu). Při připojení přes GPRS jsem protlačil tam i zpět 6,5 MB, což při ceně za jeden MB dělá 208 Kč. Je tedy patrné, že pokud pracujete s Internetem intenzivně, je GPRS o dost dražší, navíc je také pomalejší.

Poznámka: Průměrná rychlost stahování dat byla u GPRS 1,8 kB/s, u HSCSD to bylo 2,2 kB/s. Nastavení GPRS 2+1 timeslot, nastavení HSCSD 43,2 kb/s pro download, 14,4 kb/s pro upload.

Pokud si tedy na Internetu chcete co nejdřív najít informace a musíte kvůli tomu projít hodně stránek, hodí se jednoznačně HSCSD. To se vyplatí i tehdy, pokud stahujete soubory, posíláte či přijímáte e-maily s velkými přílohami. Chcete-li si však v klidu vyřizovat korespondenci nebo číst zajímavé články bez ohledu na to, jaký čas strávíte připojením, je vhodnější GPRS.

Stále si ale myslím, že je levnější, když použijete HSCSD, protože stránky dnešních webů mají okolo 200 kB – stačí, když si natáhnete titulku MobilManie, přečtete dva články a jednu diskusi, jste o 30 Kč chudší. Pro reálné využití GPRS by musely klesnout ceny. A to nehrozí dřív, než se objeví konkurence, která by mohla ceny lehce stlačit dolů.

Tip: Prohlížíte-li weby přes GPRS, vypněte si stahování obrázků. Ušetříte.

Poznámka: Podle našich neoficiálních informací GPRS zatím mnoho zákazníků nevyužívá. Důvodem budiž nedostatek dobrých mobilů a vysoké ceny za stahovaná data. Ty ale konkurence určitě pomůže srazit dolů.

Diskuze (38) Další článek: Mr. X: informace, co chodí zdarma textovkou

Témata článku: Operátoři, O2, Ostatní, Motorola Timeport 260, Nokia 6310, GPRS, Smysl, TimePort P

Určitě si přečtěte