Zkušenosti: jak se používá T-Mobile MDA

Při pořízení nového přístroje jsem váhal mezi T-Mobile MDA a Nokií 3650. Líbíl se mi barevný displej, na kterém bude možné prohlížet web, obrázky a video. Volba nakonec padla na T-Mobile MDA.
Zkušenosti: jak se používá T-Mobile MDA
Kapitoly článku

T-Mobile MDA je spojením mobilního telefonu a PDA s operačním systémem Pocket PC 2002 Phone Edition, z čehož vyplývá, že telefonní funkce jsou přímo součástí operačního systému. Vzhledem k tomu, že se jedná o komunikátor přímo od operátora, všechna důležitá nastavení (např. pro internet, wap apod.) jsou již přednastavena. Přímo v T-Mobilu mi ještě doinstalovali program Anny Way MMS pro práci s MMS zprávami.

Rozbalujeme

Kromě samotného přístroje jsem v balení našel ještě 2 CD (Jedno právě s nastavením systému a druhé s programem ActiveSync pro synchronizaci se stolním počítačem), nabíječku se synchronizačním kabelem, náhradní stylus, sluchátka (slouží i jako hands-free) a pouzdro s klipem na opasek.

Poznámka: T-Mobile MDA vyrábí asijská firma HTC a prodává se u nás i u Eurotelu pod názvem DataPhone, liší se jen několika drobnostmi. Jelikož nemáme k dispozici živé fotografie T-Mobile MDA, využili jsme těch, které jsme nafotili při recenzi Eurotelu DataPhone.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Základní XDA od HTC --- T-Mobile MDA --- Eurotel DataPhone

Toho, kdo má rád „malé roztomilé“ mobily, MDA určitě nezaujme – to ovšem neznamená, že by se jednalo o nějak extrémně velký přístroj, a za ten luxus, který nabídne, se dá trošku větší hmotnost i neintegrovaná anténa prominout. Na horní hraně mobilu se nachází tlačítko, kterým je možno vypnout a zapnout displej a na boční hraně je pak další sloužící k přepínání mezi profily (hlasitý, vibrace, tichý). Ze všech tlačítek na předním panelu používám tři – se zeleným a červeným telefonkem pro přijetí a ukončení hovoru a čtyřsměrné kolečko pro listovaní v menu. Pro vstup do kalendáře a kontaktů jsem se naučil vytahovat stylus.

Tip: přečtěte si rozsáhlý článek o zkušenostech s přístrojem Eurotel DataPhone

XDA jako telefon

Co se týče telefonních funkcí a funkcí pro psaní sms, je třeba říct, že jsou spíše slabším článkem ve srovnání s PDA funkcemi – ovšem to neznamená, že by byly úplně špatné. Nejvíce mi vadí, že se u příchozí sms zprávy nezobrazí jméno odesilatele (přitom, pokud někdo volá, tak se volající zobrazí), to považuji u přístroje ve vyšší cenové relaci za velkou chybu. Kromě toho nelze kontaktům přiřadit různá vyzvánění (tento nedostatek mi ale až tolik nevadí, protože zvykat si na několik vyzváněcích tónů mi připadá zbytečně složité). Oba tyto nedostatky lze sice odstranit (firma Sunnysoft prodává program, který MDA tyto funkce přidá, za 525 Kč), ale přesto…Další nepříjemností je fakt, že přístroj nepodporuje Sim Toolkit, a můžete tak zapomenout na GSM Banking. Sim Toolkit lze sice do komunikátoru implementovat, jenže se zatím k tomu nikdo nemá.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Jinak je ovšem práce s tel. seznamem a zprávami výborná. Hodně se mi líbí, propracovanost adresáře, kdy ke každému kontaktu je možno přiřadit velké množství údajů jako ve „stolním“ Outlooku. Všechny zprávy (sms i e-maily) se ukládají do složky Doručená pošta (podobnost s Outlook Expresem není čistě nahodná). Pokud používáte více eemailových účtů, je možno si vytvořit další podsložky, do kterých se pak budou e-maily stahovat. V případě, že si e-mail stáhnete do MDA, nesmaže se vám na serveru, pokud jej ovšem potom stáhnete do stolního PC, pak při další synchronizaci se serverem dojde k vymazání těchto zpráv v MDA.

E-mail na každém rohu

Práce s e-mailovým klientem je naprosto jednoduchá a hlavně bezproblémová, zprávy se stahují po částech (do velikosti jakou si nastavíte - u mě do 4 kB), pokud si zprávu chcete stáhnout celou, stačí ji označit a ke stáhnutí….a je to.

Přes e-mail jsem se pomalu dostal k prohlížení internetu. Záměrně říkám internetu, protože wap nepoužívám vůbec – s T-Mobile MDA je to podle mého názoru skoro zbytečnost. Jako prohlížeč je k dispozici Internet Explorer. Kvůli snížení objemu přenášených dat (pochopitelně přes GPRS) mám většinou vypnuté zobrazovaní obrázků. Internetové stránky se na velkém displeji prohlížejí výborně (samozřejmě s přihlédnutém k faktu, že se jedná o mobilní zařízení) – žádné rolování menu po každých 2-3 přečtených řádcích. Některé stránky (T-Mobile, T-zones, iDnes, Seznam, Atlas) jsou dokonce optimalizovány pro kapesní počítače a obzvlášť stránky iDnes navštěvuji docela často.

Možnosti softwaru

 Co se týče programového vybavení přístroje, myslím si, že mezi obdobnými zařízeními nemá konkurenci, alespoň já bych po několikaměsíčním používání MDA už neměnil. Vím, že v dnešní době lze do mobilních telefonů doinstalovat programy např. pomocí Javy, ale vždy se jedná o kompromis – program je funkční, ale jeho grafika i ovládání na malém displeji není tak příjemné, jako když používáte programové vybavení známé z klasických stolních PC. Hodně oceňuji možnost pracovat s dokumenty ve Wordu, Excelu, vytvářet krátké poznámky (textové či zvukové), nebo na cestách číst e-books pomocí Acrobat Readeru.

Texty je možno nejen číst, ale (na rozdíl třeba od Ericssonu P800) také vytvářet. Samozřejmě se asi nebude jednat o nějak dlouhé texty, protože vyťukávání písmen na softwarové klávesnici či zadávání znaků formou rozpoznávání písma je přece jen náročné.

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Eurotel Dataphone III

38 komentářů

Nejnovější komentáře

 • milos 12. 2. 2004 18:55:56

  Koukni na to ! Když to koupíš, poděl se o...

 • martin 11. 2. 2004 23:19:44

  Cao všici

  Právě jsem si koupil MDA. Ne že bych byl nějaký...

 • Michal 21. 11. 2003 23:23:44
  Když to tady tak čtu, nevíte někdo o kvalitním MDA za dobrou cenu? Díky (-...
Určitě si přečtěte

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

** Internet věcí už není prázdná fráze ** Čekali byste chytrou elektroniku ve vinohradu na jihu Moravy? ** Čerstvé informace každých 30 minut umožní šetrně pracovat s chemií

17.  8.  2017 | časopis Computer, Michlovský Jakub

V srpnovém ceníku T-Mobilu najdeme Xperii L1 a Samsungy J3 a J5 (2017)

V srpnovém ceníku T-Mobilu najdeme Xperii L1 a Samsungy J3 a J5 (2017)

** V druhé půlce letních prázdnin bodují telefony střední třídy ** Pokud fandíte výhodným nákupům, zaostřete na Huawei ** Za dvouletý úpis vám operátor sleví až 4 000 Kč z ceny

3.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

** V červnu jsme nejvíc kupovali modely s cenovkou do 7 tisíc ** Ze značek převládá Samsung a Huawei ** Nejoblíbenějším smartphonem od Applu je iPhone SE

21.  7.  2017 | Láska Jan | 8

Aukce skončila. Pásmo 3,7 GHz si rozdělí dva stávající a dva noví operátoři

Aukce skončila. Pásmo 3,7 GHz si rozdělí dva stávající a dva noví operátoři

** Frekvence pro „městské“ LTE vydražili O2, Vodafone a dva nováčci ** Jmenovitě Poda a Nordic Telecom, který má největší kus spektra ** Cena za frekvence se nelíbila T-Mobilu, a tak se z aukce stáhl

11.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 73

Srovnali jsme tarify a odhalili tři zlatá pravidla našich operátorů. Která to jsou?

Srovnali jsme tarify a odhalili tři zlatá pravidla našich operátorů. Která to jsou?

** Tři zlatá operátorská pravidla: komplikovaně, draze, připlať ** Operátoři letos změnili nabídku tarifů, ušetřit vás ale nenechají ** Ceny už sice nemají úplně stejné, ale rozdíly jsou minimální

10.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 56


komerční sdělení

Komerční sdělení