Zkušenosti: jaké je GPRS Paegasu

Až do loňského léta byl jedničkou v mobilních datových přenosech Eurotel. Pak ale přišel určitý zlom. Rychlé datové přenosy v podobě GPRS nabídl také druhý operátor, Paegas. Jaké je jeho GPRS, jak je spolehlivé, rychlé a jak je stabilní, to se všechno dozvíte v našem článku.
Zkušenosti: jaké je GPRS Paegasu

Něco o GPRS

Jak již bylo mnohokrát řečeno, tak u technologie GPRS neplatíte za čas připojení, nýbrž za přenesená data. Její rychlost není konstantní a může se měnit od stovek bitů do desítek kilobitů za sekundu. Oproti ní stojí hlavní zbraň Eurotelu – HSCSD, 14,4 kbit/s od vás a 43,2 kbit/s směrem k vám (například), rychlost je stálá a pokud navážete spojení, tak se nemění. Platíte ale za čas.

U GPRS se však rychlost hodně často mění a je závislá na aktuálním zatížení sítě. Nelze dokonce ani porovnat mezi sebou rychlost GPRS u Eurotelu a Paegasu, protože se v daném čase a místě prostě stále mění.
GPRS s sebou přináší ještě jednu obrovskou výhodu, WAP s ním totiž začíná mít smysl. WAPovou stránku načtete a číst si ji můžete třeba hodinu a kromě GPRS u GO za to nezaplatíte ani haléř navíc. Otázkou ovšem zůstává, jestli to živořícímu WAPu dokáže pomoci, podle mého názoru ano.

Jaké je to u Paegasu

GPRS od Paegasu jsme podrobili poměrně dlouhému testování, včetně připojování na Štědrý den a během vánočních svátků. Ani jednou za celou dobu se nestalo, že by se nešlo v dané lokalitě (ta se měnila) připojit. Spolehlivost tedy byla výborná nebo spíše řekněme – taková, jaká má při komerčním provozu být.¨

Co se rychlosti týče, tak ta byla v různých lokalitách odlišná. Výjimkou nebyly rychlosti 500 bit/s ani 50 kbit/s. Hodnoty závisely především na tom, v jaké lokalitě jsme se nacházeli. V obchodních domech či v metru, kde telefonuje obvykle více lidí najednou, byly rychlosti nižší a na sídlišti či na malém městě byly rychlosti spíše vyšší, i když občas proměnlivé (to záleželo na aktuálním počtu hovořících účastníků). V celkovém souhrnu se však rychlost pohybovala okolo přijatelných 30 kbit/s (průměrně).

Zkoušeli jsme také, jak to vypadá se stabilitou spojení. Za celou dobu testování se nestalo, že by GPRS spojení „spadlo,“ a to i když jsme byli připojeni třeba i několik hodin. Ani za jízdy se u GPRS Paegasu nevyskytly žádné potíže.

Celkový verdikt

GPRS u Paegasu je spolehlivé a relativně rychlé, i když přenosová rychlost je z pochopitelných důvodů proměnlivá. Průměrně se však pohybuje okolo výše zmiňovaných 30 kbit/s, což je více než přijatelné. Důležité také je, že spojení je stabilní a že i při pohybu nižšími či vyššími rychlostmi dochází k bezproblémovému handoveru a že se vám tak nemůže stát, že byste uprostřed stahování souboru při cestě autem ztratili spojení a museli začít znovu.

Poznámka: Bližší informace o cenách a nastavení GPRS u Paegasu naleznete v tomto článku.

 

Diskuze (13) Další článek: Šéf finské Nokie zaplatil tři a půl milionu za rychlou jízdu

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Paegas, Dlouhé testování, Zkušenost, GPRS

Určitě si přečtěte