Zkušenosti: pět dní se Siemensem ST55

Nadšeně vždy očekáváme příchod nových Siemensů, ani tento nebyl výjimkou. Telefon sice není čistokrevným Siemensem, ale jméno německého giganta nese, proto na něj budeme tak nahlížet. Určitě stojí za vaši pozornost.
Zkušenosti: pět dní se Siemensem ST55

Poznámka: Tento článek není klasickou recenzí, ale zápiskem jednoho uživatele, který mobil krátkodobě používal. Vzhledem k tomu, že mobil sami na test zatím nemáme, rozhodli jsme netradičně zveřejnit zkušenosti čtenáře před vlastní recenzí, která bude, doufejme, brzy následovat. Autor článku si nepřál být jmenován.

Na první pohled je jiný

První, co vás o odlišnosti od čistokrevných Siemensů přesvědčí, je nabíječka. Není totiž použitelná pro žádnou z dosud vyrobených řad, a proto i další příslušenství bude odlišné. To bych od výrobce nečekal, protože bude muset dodat nové příslušenství. Pokud to nebude kompatibilní pro řady vyšší, šlape výrobce vedle. Uznejte, že je určitě méně nákladné vyrábět a dodávat jednotné příslušenství (alespoň co se základního týče), něž pro každý model něco jiného.

Z více patrných odlišností je to samozřejmě tvar, joystick, displej, integrovaná kamera (neboli foťáček) a vedle ní atraktivně řešené repro. Pokud budu pokračovat s rozborem nezapnutého telefonu, dovolím si ještě pokračovat v baterii a jejím zámku. Jsou více než hodně podobné těm v Sony Ericssonu T68i. Na zadní straně je také očko pro úchyt telefonu na módní šňůrky.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Telefon je docela malý, dominuje mu velký displej na úkor malé klávesnice

Budiž světlo

Po zapnutí telefonu vás ozáří precizní display s modře podsvícenou klávesnicí. Klávesy jsou rovnoměrně a silně podsvíceny a vytknout se jim na první pohled nedá nic. Po zadání PINu a jeho potvrzení se ozve znělka T-Mobilu a následně ještě krátký signál o úspěšném přihlášení do sítě. Displej září rovnoměrným podsvícením a ani jeho rastru se snad nedá nic vytknout. Kdo by chtěl šetřit energií baterie, ten si může nastavit pět stupňů posvícení včetně úplného vypnutí. Dále je také možné volit posvícení samostatného LCD, nebo LCD a klávesnice. Takže stupeň úspory už záleží hlavně na uživateli.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Mobil se ovládá joystickem --- Na zadní straně je oko foťáčku --- Baterie je součástí krytu

T-Mobile inside

Protože byl tento telefon vyroben výhradně pro operátory skupiny T-Mobile, narazíte na nabídku služeb v menu telefonu často. To je patrné už na pohotovostním displeji. Z něj zmizel řádek s datem a časem. Čas se přesunul na horní servisní řádek, přesněji řečeno do jeho středu. Na dolním řádku na vás čekají dvě nabídky. Levá reprezentuje vstup na t-zones a pravá zapnutí kamery. Na rozdíl od nabídky Kamera, funkci t-zones nelze měnit. Pokud jste zvyklí jako já z ostatních Siemensů na rychlé vyvolání funkce Nová SMS vlevo, máte smůlu. Buď si nastavte tlačítko pravé, nebo některou z numerických kláves 1-9.
Když už jsem to nakousl, tak to také dokončím. Klávesy 1 - 9 si opět můžete podle tradic Siemensů nastavit na libovolné funkce. Jejich výčet oproti Siemensu S55 je o poznání menší. Chybí mi tu např. Nastavení osvětlení, jehož umístění s ohledem na měnící se světelné podmínky, bych zde viděl jako efektivní. Ale jako spousta parametrů a funkcí je i tato otázkou názoru.

U levé klávesy se vstupem do t-zones bych se ještě zastavil. Musím tu zmínit, že je stále méně „škodlivá“ než je pohyb joysticku doleva. Tímto pohybem totiž k připojení dojde také. Nemám dlouhou zkušenost s joystickem, ale potkal jsem dost lidí, kteří si na rozviklání naříkali. No a jelikož je vstup do menu výhradně stisknutím dovnitř, může se s odstupem času stát, že se budete připojovat častěji, než budete požadovat. Ale nechme se překvapit kvalitami, které nám ukáže až čas.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Podsvícení klávesnice je modré. Klávesy jsou docela malé, po pár dnech si ale na psaní
SMS zvyknete --- V horní části se nachází reproduktor

Vizita v menu

Stiskem joysticku dovnitř se tedy dostaneme do menu. Tady je další zrádnost – položka, na které se zastavíte jako na aktivní, je opět t-zones. Na rozdíl od předchozích modelů to není ani klasický přístup na wap, ale rovnou do menu portálu T-Mobilu! Pokud byste chtěli vstoupit na jinou wapovou stránku, museli byste ji nejdříve uložit do oblíbených, které se nelogicky nalézají v menu Nastavení – Internet – Oblíbené. Tady se nachází 15 položek. 13 z nich je opět přednastavených na odkazy do t-zones a 2 z nich prázdné. Změnit zmíněných 13 je možné, takže lze nastavit vámi používané linky bez problémů. Vzhledem k jejich množství a tomu, co skutečně z wapu využívám, je počet dostačující. Položku Oblíbené je naštěstí možné si nastavit pod rychlou volbu kláves 1 - 9, takže změny struktury wapu vůbec nelituji. V nastavení prohlížeče je možné kromě případného vypnutí obrázků a zvuků také zvolit pohyb po stránkách, nebo plynulý po řádcích.

Témata článku: Siemens, Siemens ST55, Integrovaná kamera, Stavová ikona, Zkušenost


Určitě si přečtěte