Zkušenosti s mobilem Ericsson T10s

Jiří Koutný: Telefon Ericsson T10 jsem si pořídil jako svůj první mobil. Čekal jsem duální telefon, vibrační vyzvánění a mnoho dalších užitečných funkcí. T10 toto mé očekávání až na malé výjimky splnil.
Zkušenosti s mobilem Ericsson T10s
Jiří Koutný: Telefon Ericsson T10 jsem si pořídil jako svůj první mobil. Čekal jsem duální telefon, vibrační vyzvánění a mnoho dalších užitečných funkcí. T10 toto mé očekávání až na malé výjimky splnil.

Co do vzhledu

Design není nijak výstřední, ale trochu ubírá na atraktivitě. Mladým lidem, kterým by měl být vzhledem k barevným provedením určen, se nijak zvlášť nelíbí. Zato dospělí, kteří nechtějí dát přes deset tisíc za T18 a nepotřebují hlasové ovládání, by ho brali, ale třeba jen kvůli barevnosti si jej nekoupí. Hodily by prostě jiné, méně pestré kryty.

Dost podstatnou nevýhodou se mi zdál malý displej. Je však grafický, dobře čitelný a stačí i pro psaní SMS. Pokud se při psaní textovek naučíte využívat tlačítek na boku telefonu, ušetříte spoustu času. Tlačítka jsou ale dosti tuhá a je potřeba tisknout je větší silou, zpočátku mi také dost vadilo, že písmena pod klávesami nejsou prosvětlená.

Výborný je kryt tlačítek, díky němuž nemluvíte do větru a nemusíte zamykat klávesnici. Kryt však není aktivní a nelze s ním přijmout a zavěsit hovor; to je jeden z rozdílů mezi vyšším modelem Ericsson T18. Při pádu se kryt jen oddělil od telefonu, nezlomil se. A i kdyby se zlomil, jeho výměna by neměla být finančně náročná, protože je to jenom kus plastu s kanálkem, který vede zvuk k mikrofonu ukrytému někde pod nápisem T10s. Výborně se mi osvědčila kontrolka na vršku mobilu: stačí mrknout a hned víte co se děje. Mobil používám s dvěma kartami SIM, které jsou již docela ošoupané, protože je při každé výměně musíte zasunout do úzkého otvoru nad baterií.

Po půlročním používání telefon nijak nevrže, nezvětšily se ani vůle mezi jednotlivými částmi a myslím, že T10 zůstane takový i nadále.

Mnoho nevydrží

Telefon nabízí hodně funkcí, které jsou však často ukryty hluboko v menu. Na zkratky slov v menu se dá zvyknout, některé položky jsou však přeloženy dosti nesrozumitelně. Nešikovně je řešena editace telefonního seznamu, hodilo by se odpočítávání znaků při psaní textovek. Naopak se mi líbí zabudované vibrační vyzvánění, budík a možnost složit si dvě vlastní vyzváněcí melodie. Škoda, že telefon nemá WAP. Mohl by tak lépe konkurovat telefonům jako wapový Siemens C35i, který je také nabízen v předplacených sadách. Výdrž v pohotovostním stavu není silnou stránkou telefonů Ericsson a také u T10s je jen průměrná. Test výdrže Mobilit s devadesáti minutami volání skončil na 44 hodinách a to je už ve spodní polovině žebříčku. Nabíječka zato dokáže mobil nabít za necelé dvě hodiny.

Úplně nakonec

S Ericssonem T10 jsem celkem spokojený, v porovnáni ceny a výkonu je ve své kategorii stále na špici. Dnes je sice větší výběr než před půl rokem a kdybych se rozhodoval znovu, možná bych z důvodu změny zvolil jiný telefon, s Ericssonem T10 je ale stále třeba počítat a jeho pořízením neuděláte chybu.

Ve zkratce:

 • Síť: GSM 900/1800
 • Rozměry: 105 × 49 × 24 mm
 • Hmotnost: 146 g
 • Udávaná pohotovostní doba: 80–100 h
 • Udávaná doba hovoru: 2–4 h
 • Test výdrže Mobilit: 44 h při 90 minutách hovoru
 • Doba nabíjení: 1,5 h
 • Kapacita paměti: 99 čísel v paměti telefonu, další čísla na SIM, 15 míst pro SMS v telefonu
 • Počet míst v seznamu volání: 30 míst pro odchozí, příchozí i zmeškané hovory
 • Počet řádků displeje: 2 + 1 řádek ikon, 3 řádky u SMS
 • Druhy vyzvánění: normální, tiché, krokové, vibrační
 • Počet vyzváněcích melodií: 7 + 2 vlastní
 • Standardní příslušenství: dobíječka, držák za opasek
 • Vlastnosti a funkce, které přístroj podporuje nebo obsahuje: budík, časové funkce, české menu, datové služby (9,6 kb/s), EFR, kalkulačka, minutové pípání, SIM Toolkit, vnitřní paměť pro SMS
 • Vlastnosti a funkce, které přístroj nepodporuje nebo neobsahuje: hardwarový modem, hlasové ovládání, hry, IrDA, organizér, vyzváněcí profily, WAP

Tento článek byl napsán pro časopis Mobility.

Diskuze (11) Další článek: Compaq iPAQ i s Linuxem

Témata článku: Ericsson, Smartphony, Ericsson, Siemens C35i, Mobil, Zkušenost

Určitě si přečtěte