Zkušenosti s mobilem Ericsson T39m, část II.

Druhá část článku s delšími zkušenostmi se zaměřuje na wapování, využití kalendáře, komunikační a datové možnosti, práci se záznamníkem a takézmiňuje ostatní postřehy, které se nikam jinam nevešly. Pokud plánujete koupi tohoto mobilu, nesmíte si nechat ujít ani druhý díl.
Zkušenosti s mobilem Ericsson T39m, část II.

Tento článek (oba jeho díly) je posledním dílem z krátké série o mobilu Ericsson T39m. Zatímco dosud jsem se věnoval zprovoznění e-mailového klienta, práci s programy, které k mobilu dostanete na cédéčku a připojení k Internetu z počítače přes GPRS, nyní budu psát o mobilu samotném. Důvod? V naší první recenzi chyběly právě ty dlouhodobé zkušenosti, které z několika dnů, kdy máme obvykle mobil k dispozici, nemůžeme nasbírat. Snad vám tedy článek tento pomůže se rozhodnout, zda je pro vás Ericsson T39m vhodný či nikoliv.

První díl článku najdete rovněž v dnešním vydání.

Mimochodem, spousta postřehů, zejména co se funkcí týče, platí také pro modely R520m, T65 a T68. Jsou tu samozřejmě rozdíly, nejvíce se liší T68, ale i přesto vám tento článek může pomocí v případě, že chcete změnit svoji současnou oblíbenou mobilní značku právě na Ericsson.


Opravdu vynikající kalendář

Opravdu parádně je na Ericssonu T39m (a samozřejmě i ostatních Ericssonech této řady) řešen kalendář. Můžete používat jak běžné schůzky, tak úkoly. Všechny tyto události vidíte přehledně zobrazení v grafickém kalendáři, a to buď v měsíčním pohledu (čtyři řádky) nebo týdenním - co den, to sloupec. Pokud se v daný den něco děje, je zobrazen tučně; u týdenního přehledu jsou označeny hodiny, případně celé dny šedými obdélníčky. V kalendáři se můžete pohybovat jak po dnech, tak po týdnech, případně po celých měsících a letech (klávesy 1,3; 4,6 a 7,9).

Hned první položkou v menu kalendáře je možnost nechat si zobrazit dnešní úkoly a schůzky, takže k nim máte velmi rychlý přístup. Můžete si také zobrazit všechny úkoly, které jsou řazeny primárně podle priority (ty s vysokou na prvním místě apod.). Úkoly a schůzky daného dne, týdne či měsíce můžete odeslat přes infra nebo Bluetooth na jiný mobil, případně události stejným způsobem zase přijímat. Mobil umí přijmout i událost poslanou z Psionu z Agendy, jen se mi rozhodila čeština a čas; zatímco v Psionu byla schůzka nastavena na šestou, do Ericssonu se uložila v osm. Pravděpodobně mám nějak špatně nastavené časové pásmo.

Přesná velikost paměti kalendáře se nikde neuvádí (alespoň jsem ji nikde neviděl), ale podle informací mobilu mám celkem 169 událostí, což zabírá celkem 56 procent paměti, a 27 úkolů, které zase ubírají třetinu paměti vyhrazené pro úkoly. Z toho se dá usuzovat, že do paměti uložíte zhruba 300 událostí a 80 úkolů; paměť je ale pravděpodobně dynamická, takže záleží na tom, jak objemné informace ukládáte.

Při založení nové události nejprve volíte typ, kterých je celkem sedm. Událost poté pojmenujete a případně doplníte další informace - u schůzky místo, u volání číslo, u dovolené zase její cíl. Ke každé události je možné dopsat doplňující popis, např. kdo se účastnit schůzky nebo co máte s sebou vzít na dovolenou. Následuje nastavení data a času začátku a konce události, případně připomenutí v jakoukoliv dobu. Mobil samozřejmě zvládá i opakované události, lze tak uložit např. každý týden opakující se školní rozvrh apod.

I úkoly můžete ukládat různé, např. že máte někomu zavolat (rovnou vyberete číslo ze seznamu), nebo že máte někomu poslat vzkaz (e-mail, SMS). Každému úkolu lze nastavit připomenutí, datum, kdy má být hotov, prioritu a stav - nezahájeno, probíhá, dokončeno. Pokud si pak necháte zobrazit nedokončený úkol, můžete mu přiřadit příznak probíhá a jakmile bude hotov, nastavíte mu, že je dokončen a on poté zmizí ze seznamu probíhajících nebo nezahájených úkolů. Zde bych rád poznamenal, že práci s úkoly má Ericsson T39m (a další modely se stejným kalendářem) řešenu zatím nejlépe ze všech mobilů, které jsem kdy používal.

Poznámka: Pokud nejste rádi rušeni, můžete si nastavit, aby vás kalendář v případě, že máte vypnutý mobil, neupozorňoval, což je bezesporu výborný nápad.

Kalendář je stručně řečeno použitelný a co víc, dokáže podle mého názoru zastat i funkci dobře vybaveného elektronického diáře (na kapesní počítač zatím nemá). Kalendář i úkoly můžete synchronizovat se stolním počítačem pomocí program XTNDConnect, který najdete na dodávaném cédéčku. Přesný popis práce s tímto a dalšími programy najdete ve starším díle tohoto seriálu

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Anténa je opravdu masivní a celému mobilu naprosto dominuje.

Hlasové ovládání i bez hlasitého handsfree

Hlasové ovládání je u mobilů Ericsson (od R520m nahoru) propracováno téměř k dokonalosti. Můžete vytáčet čísla z kontaktů, a to i tak, že řeknete např. Petr Broža a poté dodáte které z čísel, např. mobil. Hlasem lze ovládat také volbu profilů a spouštět či zastavovat záznamník. Stačí stisknout tlačítko Yes a po zaznění tónu telefonu a vyslovit některý příkaz; je jedno, zda jde o hlasové vytáčení čísla nebo třeba přepnutí vyzváněcího profilu. Pokud je telefon připojen k pevné handsfree v sadě nebo k bondovce, nemusíte navíc nic mačkat. Předem si navolíte tzv. kouzelné slovo, které hlasové ovládání aktivuje. Je to opravdu velmi pohodlné a nikdo jiný nic podobného nenabízí. S handsfree je dokonce možné příchozí hovory také hlasem přijímat a odmítat.

Mimochodem, pokud máte k nějakému kontaktu uloženu hlasovou poznámku, můžete si ji nechat říct tehdy, když bude vám bude dotyčný volat. V praxi to vypadá takto: namluvíte si ke kontaktu Marek Lutonský hlasovou jmenovku „Marek“. Když vám bude Marek Lutonský volat, dříve, než začne mobil zvonit, se ozve jeho jméno. Hodí se to zejména tehdy, pokud máte mobil v handsfree v autě a nedíváte se na displej.

Hlasový záznamník: jen jedna strana

Vestavěný diktafon dokáže nahrát 92 s záznamu (nebo 36 s při větší kvalitě). V menu Nastavení si ale musíte si zvolit, zda budete chtít při hovoru nahrávat sebe nebo druhou stranu, zaznamenat obě strany zaráz není možné. Je také škoda, že mobil nemá zvláštní tlačítko pro ovládání záznamníku. Příkaz pro spuštění je umístěn docela hluboko v menu (Doplňky - Hlasový záznam - Nahrát), proto je vhodné přesunout ho do vlastního menu, případně je dobré nastavit si na spuštění záznamníku hlasové ovládání. Nahrávat nemusíte jen hovor, ale klidně si můžete dělat hlasové poznámky. Záznamů může být několik, každý je označen datem a hodinou, kdy byl pořízen.

Poznámka: Máte-li uložen alespoň jeden hlasový záznam, ukáže na displeji v pohotovostním stavu ikona s kolečkem a trojúhelníčkem.

Data a komunikace s okolním světem

Ericsson T39m podporuje všechny typy datových přenosů, jak klasická data 9,6 kb/s, tak rychlejší CSD (14,4 kb/s), HSCSD (jen 28,8 kb/s, Nokia umí 43,2 kb/s) a GPRS (3+1 timeslot). To, jaký způsob komunikace použijete, je jen na vás a operátorovi, který ho musí podporovat. GPRS dnes umí Eurotel a Paegas, HSCSD a CSD pouze Eurotel, a běžné datové přenosy všichni.

Pro práci s daty slouží tzv. datové účty, které si nastavujete v menu Nastavení - Datová komunikace. U každého účtu si volíte typ (GPRS, GSM data), IP adresu (většinou je dynamická), DNS server a jméno a heslo. Konkrétní nastavení záleží na tom, pro co chcete účet využít, např. pro připojení k Internetu bude jiné než pro wapování. Datové účty využívá také e-mailový klient, o kterém jsem velmi podrobně psal již dříve. O nastavení pro připojení k Internetu zase píšu v dalším díle seriálu.

S okolím může T39m komunikovat pomocí datového kabelu, který ovšem není součást standardního balení, přes infračervený port a Bluetooth. Bluetooth můžete také využít pro připojení různého příslušenství, zatím je v nabídce několik typů bezdrátových sluchátek; o HBH-20 jsem již krátce na MobilManii psal, starší typ HBH-10 jsme dokonce testovali v redakci.

Klepněte pro větší obrázek

Mobil je velice tenký, zvláště s baterií Li-Pol. I přesto vydrží docela dlouho.

WAP na čtyřech

Protože mobil podporuje rychlé datové přenosy GPRS, je wapování velmi pohodlné (nedíváte se neustále na hodinky) a hlavně svižné. Dobrý dojem z prohlížeče trošku kazí malý menší displej, který zobrazí jen čtyři řádky, pátý je určen pro záhlaví stránky. Trošku zvláštní je rovněž dělení slov, které Ericsson používá; místo aby dal slovo na další řádek, pokusí se ho rozdělit; naštěstí ne vždycky. Klidně se tam může stát, že je slovo rozděleno špatně, což mi ale nijak nevadilo. Prohlížeč umí zobrazit kurzívu i tučné písmo.

Listování wapovou stránkou není příliš svižné, takže občas můžete při rychlém mačkání kurzorové šipky přejet odkaz, na který jste chtěli kliknout. Klávesa No funguje pro návrat zpět, klávesa Yes pro pohyb vpřed. Pokud ji podržíte déle, objeví se menu prohlížeče. Pokud podržíte déle klávesou No, ukončíte wapový prohlížeč, nemusíte ale ukončovat připojení. Pokud ho přece jen zrušíte, zobrazí se informační okénko s počtem stažených a odeslaných bajtů a délkou relace.

Nastavení wapového prohlížeče je opravdu bohaté. Do záložek můžete uložit i aktuální stránku, kromě toho každý profil, kterých je pět, může mít záložky vlastní; naopak, záložky mohou být i společné pro všechny profily. Velmi povedené je rovněž přímé zadání adresy; mobil si totiž pamatuje deset naposledy použitých adres, což tak trošku nahrazuje záložky. Domácí adresu najdete na prvním místě v menu prohlížeče, takže se můžete ihned připojit a nemusíte nic hledat.

Abyste mohli WAP používat, musíte si nejprve nastavit datový účet. Správu datových účtů najdete v menu Nastavení - Datová komunikace. U GPRS účtu bohatě stačí nastavit APN (wap u Eurotelu a Oskara, případně wap.click.cz u Paegasu), zbytek (jméno, heslo, IP adresa) se už nastavuje přímo v prohlížeči. Připojit se samozřejmě můžete i přes klasické vytáčené spojení, ovšem to jsem neudělal ani nepamatuji.

Celkově hodnotím WAP na T39m kladně, minus si zaslouží snad jen pomalé listování stránkou a pouze čtyři řádky pro čtení (ten pátý se totiž dal klidně využít rovněž).

Klepněte pro větší obrázek

Při wapování jsou dispozici jen čtyři řádky.

Tři dny i s voláním

Kromě výčtu funkcí je také u mobilu bezesporu důležitá výdrž baterie na jedno nabití. Ericsson T39m má baterii typu Li-Pol, která je sice drahá, na druhou stranu je velmi malá a zadní strana mobilu je díky ní úplně plochá. Při častém používání mi T39m vydrží v pohotovosti okolo tří dní se zhruba hodinovým voláním a datováním. Pokud budete v tahu datovat (což se mi při testování podařilo), vybije se mobil zhruba za necelé čtyři hodiny (datování není tak náročné na baterii jako volání).

Dobrá vlastnost, kterou T39m zdědil po starších modelech, je zobrazení zbývající pohotovostní doby a doby hovoru v hodinách. Pokud v pohotovostním stavu pohnete jezdcem po straně, zobrazí se datum, aktuální profil, údaje o baterii, další budíček a případně stav GPRS (nepřístupné, zakázané apod.). Není-li stav GPRS vypsán, je GPRS v síti povoleno.

Bohužel, tento ukazatel stavu baterie je značně nespolehlivý. Jednou ukazuje pohotovostní dobu 180 a dobu volání 2 hodiny, jindy zase 150 hodin a 8 hodin volání. Ukazatel navíc neklesá lineárně, pokud tedy máte 180 hodin pohotovosti a nebudete s mobilem půl dne nic dělat, neklesne pohotovost o šest hodin, ale třeba o třicet, aby se pak po vypnutí a zapnutí mobilu třeba vrátil na původní úroveň nebo těsně pod ni. Spíše se tedy orientujte podle ukazatele stavu baterie v pohotovostním stavu, je to, řekl bych, přesnější. Po nabití baterie se většinou ukáže doba pohotovosti 195 hodin a 150 minut volání, během několika hodin ale doba pohotovosti klesá někam ke 150 hodinám; je tedy celkem jasné, jak přesný ukazatel je.

Klepněte pro větší obrázek

Další důkaz, že mobil je extrémně tenký.

Zajímavé drobnosti:

Následující útržky se nikam nevešly. Ani jsem si nedal práci s jejich logickým řazením, proto po sobě následují tak, jak mě postupně napadaly.

 • Rozšířené menu vyvoláte postupným stiskem těchto kláves: >*<<*<*. V tomto menu najdete kromě jiného také verzi firmwaru mobilu.
 • E-mailovému klientu, jeho možnostem, nastavení a používání jsem se podrobně věnoval v první části seriálu. Nastavení datových účtů pro připojení k Internetu jsem se pak věnoval v díle třetím. 
 • Mobil kromě počítání dat stažených a poslaných přes GPRS má v menu Údaje o volání také počítadlo textových zpráv. Najdete ho trošku nelogicky v podmenu Cena hovoru. Čítač SMS můžete rovněž vynulovat, např. každý měsíc.
 • Kromě klasického budíku má T39m i budík opakovaný. Oba budíky mohou být aktivní zároveň, můžete si tak nastavit stejné buzení po celý týden a k tomu třeba přidat i budíček, který vás vzbudí po obědě, aniž byste o ten opakovaný přišli. U opakovaného budíku nastavujete, ve které dny má být aktivní. Nastavení obou budíku vidíte ve stručných informacích, které vyvoláte šoupátkem v pohotovostním stavu. Budík funguje i při vypnutém mobilu.
 • Velmi užitečnou funkcí je záznam kódů. Do paměti mobilu si můžete uložit PINy ke kreditním kartám, různá hesla nebo čísla účtů, přičemž všechny tyto kódy jsou chráněny hlavním heslem; pokud jej zapomenete, máte ještě možnost kontrolní slovo, např. vaši přezdívku aj. 
 • Mobil je triální, tj. podporuje i americkou GSM síť pracující na frekvenci 1900 MHz. T39m jsem shodou okolností v Americe používal, síť našel bez jakéhokoliv přepínání na 1900 MHz v menu jako u Motorol. Testované sítě: VoiceStream (New York, Houston) a Cingular (Las Vegas a okolí). 
 • Protože Ericsson počítal s tím, že s T39m bude jeho majitel často cestovat, můžete si v mobilu měnit velmi pohodlně časová pásma; nemusíte pak při jeho překročení ručně nastavovat čas. To se mi při cestě do USA opravdu hodilo - čas jsem během jednoho týdne měnil asi desetkrát. Kromě toho nechybí ani možnost přepínat mezi zimním a letním časem.
 • Kalkulačka má dokonce paměť na jedno číslo. To do paměti uložíte posunutím šoupátka směrem nahoru (nahoře na displeji se objeví M: číslo) a vyvoláte ho posunutím šoupátka dolů.
 • Stejně jako všechny Ericssony i tento má malý šroubeček, kterým lze pověsit mobil za sponu u kalhot. Šroubeček i spona je ve standardním balení v krabici.
 • Ericsson T39m má dvě hry Tennis a Erix. Tennis jde hrát dokonce i přes Bluetooth, což jsem zkoušel v kooperaci s R520. Je to docela fajn zábava, důležité je, že nemusíte mít mobily na sebe namířené jako u infra. T39m má v sobě i Hada. Stačí, když spustíte Erix a napíšete 123. Škoda, že Had není standardně v menu, stejně tak Tetris...

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Poslední fotečky hezkého Ericssonu, který mě jednoduše dostal a asi dlouho nepustí.

Problémy s GSM bankingem

Na závěr jsem si nenechal příliš pozitivní vlastnost mobilu, ba naopak, jde o docela nepříjemnou chybu, kterou, naštěstí, spousta uživatelů nepocítí, protože je poměrně specifická - týká se GSM bankingu.

Problém číslo jedna: Pokud vám dojde zpráva banky, zobrazí se v malém okénku, ve které roluje. Pokud např. u eBanky, kterou sám používám, požádám o autentizaci platby, roluje pětiřádková zpráva na třech řádcích neustále dokola, takže autentizační kód vidíte vždy jen na chvíli; podaří se mi ji opsat na třikrát.

Problém číslo dvě: Pokud si nechám poslat zprávu banky (autentizace, zůstatek apod.) a je zavřený kryt, výzva k přečtení zprávy a zadání BPINu ihned zmizí. Poté už ale není možné dostat se do menu GSM bankingu, mobil mě tam prostě nepustí. Abych se do něj dostal, musím mobil vypnout a zapnout. Pokud je ale při příjmu zprávy kryt otevřený, je vše v pořádku. Mohu ihned zadat BPIN a zprávu banky si přečíst.

Máte-li s GSM bankingem lepší nebo naopak horší zkušenosti, napište nám do diskuse; veškeré postřehy vítáme.

Jaký tedy je Ericsson T39m?

Podle mého názoru je Ericsson T39m jedním z nejlepších mobilů na trhu a mobilem s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Je to malý a lehký stylový telefon, který kromě hlasitého handsfree má snad všechny funkce, které si uživatel může přát, i když některé funkce (např. e-mailový klient) nepracují optimálně. Jeho cena se pohybuje okolo jedenácti tisíc s daní a díky ní sčesává hřebínek nejedné konkurenci. Pokud vám vyhovuje poněkud zastaralá koncepce a masivní anténa, je T39m téměř ideální mobil. Tento mobil používám nepřetržitě více než měsíc (předtím jsem si hrál se Siemensem S45, o kterém jsem napsal podobný článek) a zatím jsem maximálně spokojen.

Plusy:

 • malá velikost a nízká hmotnost
 • kvalitní provedení
 • postranní šoupátko, které informuje o stavu mobilu
 • baterie Li-Pol s docela dobrou výdrží
 • bohaté funkční vybavení
 • nízká cena vzhledem k možnostem

Minusy:

 • nepříliš fungující e-mailový klient
 • absence hlasitého handsfree
 • fyzické rozměry displeje a jeho slabší podsvícení
 • chybějící česká T9
 • pomalý editor na textové zprávy

Podrobné parametry mobilu najdete v naší databázi

Pro případné zvědavce: Určitě se mne budete ptát, zda bych místo T39m používal raději T68. Odpověď zní jednoduše: ne a důvod není jen cenový.

První díl článku najdete rovněž v dnešním vydání.

 

Diskuze (219) Další článek: Zkušenosti s mobilem Ericsson T39m, část I.

Témata článku: Ericsson, Smartphony, Ericsson, Ericsson T39m, Zaznění, Přesný popis, Letní čas, Mobil, Masivní anténa, Zkušenost


Určitě si přečtěte

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15