Zkušenosti s mobilem Motorola P7389

Jan Matura: Přísloví říká, že stará láska nerezaví, a když jsem před prázdninami přemýšlel, jakým novým telefonem si udělám radost, volba padla na Motorolu Timeport, a to na wapovou verzi P7389.
Zkušenosti s mobilem Motorola P7389 | wikipedia
Jan Matura:Přísloví říká, že stará láska nerezaví, a když jsem před prázdninami přemýšlel, jakým novým telefonem si udělám radost, volba padla na Motorolu Timeport, a to na wapovou verzi P7389.

Jaký vlastně je?

Timeport patří do stejné kategorie telefonů jako Nokia 7110, Ericsson R320 nebo Siemens S35i. Na první pohled přesvědčí svojí velikostí a váhou, vše je přesně takové, aby byla zachována ergonomie a snadné ovládání. Stříbrošedá v kombinaci s černou je ideální barevné řešení, aby telefon ladil s vytříbenou elegancí manažera a dělal mu rovnocenného partnera. Za zmínku také určitě stojí velký grafický displej, který díky holografické fólii zajišťuje luxusní čitelnost.

„Motorolu nikdy!“ To je běžná reakce mého okolí na telefony této značky s odůvodněním na nezvyklé ovládání. Já si ovšem vůbec nemohu stěžovat, devět položek v tzv. rychlém menu s ikonkami, které lze nastavit dle libosti, naprosto postačuje pro běžné ovládání telefonu a do samotného hlavního menu není potřeba vůbec zabrousit.

Na hlas!

Vytočení telefonního čísla je zjednodušeno na zmáčknutí bočního „chytrého“ tlačítka a zadání hlasového povelu. Timeport umí hlasem vytáčet až pětadvacet jmen z telefonního seznamu telefonu a k tomu umí pomocí hlasových povelů ovládat devět položek rychlého menu. Telefon na rozdíl od jiných značek, které též umožňují hlasové vytáčení, používá paměť telefonu a nikoli karty SIM. To je určitě výhoda, při výměně karty se nic nezmění nebo neztratí a vytáčet můžeme o sto šest. Je tu ale zádrhel: zatímco ovládání položek rychlého menu funguje naprosto spolehlivě, vytáčení jmen není moc přesné. Pokoušel jsem se dopídit příčiny a zdá se, že tímto neduhem netrpí jen můj konkrétní telefon, ale jedná se zřejmě o konstrukční vadu. Pro špióny-amatéry má telefon záznamník na tři minuty hovoru či externího záznamu a kvalita je vynikající.

Reprodukce hovoru byla vždy silnou stránkou telefonů značky Motorola a ani Timeport není výjimkou. Hudební skladatelé si u nové Motoroly také přijdou na své, telefon mimo obligátních zvuků nabízí i editor vlastní melodie. Také je již možné změnit tón příchozí textovky, ale pozor, stejně jako při zvonění doporučuji snížit hlasitost, protože hluk startujícího letounu je proti síle zvoněni Motoroly ticho lesního zátiší. Pak nezbývá, než přepnout na vibrace, které jsou inteligentní, takže napřed vibrují a až následně zapojí zvuk.

Kdo pak nám to píše?

Genetickou zátěží telefonů Motorola je nezobrazování jména u příchozí SMS a rovněž u Timeportu se Motorola zřejmě rozhodla cvičit paměť uživatelů na telefonní čísla. Jinak je práce s SMS vcelku příjemná, na displeji se zobrazuje pět řádků, pro angličtinu je zde slovník i-Tap umožňující rychlé zadávání textu a již lze vybírat adresáta ze seznamu podle jména nebo pozice. Telefon disponuje wapovým prohlížečem, o kterém si více můžete přečíst v úvodním článku Mobilit.

Ale jsme u omezení: Timeport nemá profily a skupiny volajících známé z jiných telefonů, nemá vestavěný plánovač, organizér. Poslední dvě funkce sice zastane wapový portál MyMotorola.com, to je ale mnohdy nepraktické a navíc dost drahé řešení.

Ano, či ne?

Dnes jsem na rozpacích, jestli bych Motorolu Timeport pořídil znovu. Má své přednosti, protože to, co umí, dělá velice spolehlivě. Timeport je třípásmový, což je relativní výhoda, ale na druhou stranu by telefon této kategorie měl zvládat mnohem víc. Absence budíku, plánovače a profilů je na pováženou a zřejmě rozumným řešením je počkat na nástupce Timeport P7789, který by měl většinu neduhů vyřešit.

Pár tipů na závěr

 • Při psaní SMS se z textového do numerického módu a obráceně přepnete stisknutím tlačítka Menu.
 • Když nechcete hned přijmout příchozí hovor, stačí zmáčknout boční šipku dolů a tím se vypne jeho vyzvánění či vibrace. Funkce žel nepracuje při zablokované klávesnici.
 • Pokud máte na displeji rozečtenou SMS, nebo je zde nějaké telefonní číslo, stačí přes rychlou volbu zadat přidání do paměti a hned je možné jej uložit.
 • Melodie jsou na stránce gsm.motorola.cz, překladač z melodií pro Ericssony je na stránce www.patol.com/timeport.
 • Synchronizační web najdete na adrese www.mytimeport.com.

Ve zkratce

 • Síť: GSM 900/1800/1900
 • Rozměry: 130 × 45 × 21 mm
 • Hmotnost: 108 g
 • Udávaná pohotovostní doba: 150 h
 • Udávaná doba hovoru: 250 min
 • Test výdrže Mobilit: 96 h při 90 min hovoru
 • Doba nabíjení: asi 90 min
 • Kapacita paměti: 100 čísel v paměti telefonu, max. 255 čísel na kartě SIM
 • Počet míst v seznamu volání: 10 odchozích, 10 příchozích a zmeškaných hovorů
 • Počet řádků displeje: 3 + 1 řádek symbolů, pro SMS 5 řádků, pro WAP 4 řádky
 • Druhy vyzvánění: normální, tiché, vibrační, i tzv. inteligentní
 • Počet vyzváněcích melodií: 10 + 1 vlastní melodie
 • Standardní příslušenství: cestovní nabíječka, držák za opasek, software TrueSync
 • Funkce, které přístroj podporuje nebo obsahuje: časové funkce, české menu, datové služby (14,4 kb/s), EFR, hardwarový modem, hlasové ovládání, IrDA, minutové pípání, SIM Toolkit, WAP
 • Funkce, které přístroj nepodporuje nebo neobsahuje: budík, hry, kalkulačka, organizér, vnitřní paměť pro SMS, vyzváněcí profily

Tento článek byl napsán pro časopis Mobility.

Diskuze (9) Další článek: Vibrační přívěsky pro mobilní telefony

Témata článku: Motorola, Siemens S35i, Motor, MyMotorola, Mobil m, Zkušenost, Mobil, Barevné řešení


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39