Zkušenosti s Nokií 3410: kamarád do deště

Nokii 3410 jsem si pořídil zhruba před rokem, a to hned po uvedení do prodeje. Zpočátku jsem sice tápal, dříve jsem totiž používal Alcately, ale nakonec jsem se s telefonem rychle sžil. Zde jsou mé zkušenosti.
Zkušenosti s Nokií 3410: kamarád do deště
Kapitoly článku

Nový kamarád

Nokii 3410 jsem si pořídil před rokem krátce po jejím uvedení na trh. S telefonem jsem se rychle sžil, i když zpočátku jsem tápal ve zdánlivě nepřehledném menu (dříve jsem používal Alcatel) a hledal položky úplně jinde než jsou. Velmi brzy jsem však přišel věci na kloub a užívání telefonu se pro mě stalo potěšením. Přispěla k tomu i velmi dobrá klávesnice, která je kvalitnější než vypadá a výborně se na ní píšou zprávy. S telefonem jsem se jednoduše skamarádil.

Tip: o zkušenosti se svým mobilem se můžete podělit i vy, více informací zde!

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Klasické pohledy...

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Porovnání s Nokií 3510 a platební kartou

Textujeme

V módě jsou nyní hranaté tvary a o 3410 si tedy můžeme myslet, že je "out". Je to však pěkný telefon, který vám ostudu určitě dělat nebude, přestože je trochu větší (115 x 49 x 23 mm) a těžší (114 g) než je obvyklé. Velmi se mi na něm líbí spojené klávesy, které jsem u mnoha jiných telefonů neviděl. Setkal jsem se s řadou lidí, kteří tvrdí, že to musí vadit při psaní a bude docházet k překlepům. Opak je pravdou, rozdíl vůbec nepoznáte.

S klávesnicí, o které jsem již napsal, že je velmi povedená, úzce souvisí práce s textovými zprávami. Ta je opravu pohodlná, k čemuž nemalou měrou přispívá i český slovník T9, který Nokia dovedla k naprosté dokonalosti. Při psaní také nedochází ke zpomalování ke konci zprávy, čímž trpí některé jiné telefony. Docela zamrzí absence paměti na SMS zprávy v telefonu, kterou mají i levnější přístroje, a která by se do mobilu pro textovkující mládež určitě hodila.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
První pár detailů

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Druhý pár detailů

U značky Nokia je samozřejmostí i podpora obrázkových SMS, log operátora, posílání vyzváněcích melodíí, vizitek a upomínek, souhrně nazvaná Smart Messaging. Na tomto místě musím poznamenat, že Smart Messaging je mnohem lépe standardizovaný než konkurenční EMS, kde se mohou vyskytnout problémy při posílání mezi různými typy telefonů. Nechybí ani podpora dlouhých SMS o celkové délce až 459 znaků, které se podle délky rozdělí až do tří zpráv, z nichž poslední má z neznámého důvodu pouze 139 znaků. Ty se při psaní průběžně odečítají a vidíte i do kolika zpráv se napsaný text rozdělí.

Cením si i drobností při čtení zpráv. Začátek zprávy můžete klidně ihned použít jako upomínku, jít na adresu URL nebo obsažené číslo rychle vložit do seznamu či vytočit. Různé reklamní kampaně lákají na SMS Chat, který jsem však nikdy nepoužil. Naopak obrázkový editor je užitečná funkce pro tvorbu jednoduchých obrázků, vytvořit něco hezčího je ale nadlidské úsilí.

Volání a spol.

Funkce pro telefonování netřeba dlouze rozebírat. Nokia disponuje vnitřní pamětí pro 200 čísel, což je hodnota dostačující. Záznamy bohužel nejsou vícepoložkové. Každému číslu v seznamu můžete přiřadit vlastní vyzváněcí tón, kterých přístroj zná celkem 35. Dalších 7 zvonění jej můžete naučit. Melodie je možné přijmout v SMS nebo napsat do skladatele. Užitečné jsou vyzváněcí profily, kterých je k dispozici 6 a bohužel nejsou dočasné. Na druhou stranu není velký problém je pomocí vypínacího tlačítka přehodit.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Na displeji si můžete sami vytvořit jednoduchý textový 3D-spořič.  

Trochu chybí hlasité handsfree, skupiny volajících a záznamník hovoru. To jsou však funkce které v low-endu ještě nejsou samozřejmé. Zamrzí i nepřítomnost vícehlasého vyzvánění, které je pro zábavný telefon přínosem. Pro praktické využití je však postradatelné. Telefon zvládá i hlasové vytáčení, které ale nepoužívám pro nízkou přesnost.

Témata článku: Nokia, Nokia 3410, Rozumné používání, Zkušenost, Známý had, Kamarád

Určitě si přečtěte