Zkušenosti s Nokií 6310i: manažerova láska

Jeden z nejpopulárnějších mobilů na trhu nabízí vše, co průměrný český manažer využije. Velký seznam, Bluetooth, infraport, datové přenosy a nadprůměrná výdrž. To jsou hlavní atributy tohoto finského evergreenu.
Zkušenosti s Nokií 6310i: manažerova láska


Poznámka: V textu jsou použity fotografie z recenze mobilního telefonu Nokia 6310 (popisovaný telefon Nokia 6310i se totiž vzhledem liší od 6310 pouze minimálně - rozdílná je hlavně barva podsvícení)

Ačkoli nepatřím mezi příznivce mobilních telefonů značky Nokia, nedávno jsem si pořídil manažerskou klasiku od tohoto finského výrobce, Nokii 6310i. Okolnosti, které mě k tomuto rozhodnutí vedly, byly celkem jednoduché. Potřeboval jsem telefon, který je schopen spojit se přes Bluetooth (BT) s Palmem Tungsten T. Jelikož je nabídka telefonů s BT dost omezená a navíc Palm nenabízí ovladače zdaleka pro všechny telefony, neměl jsem moc na výběr. Nejprve jsem sice svůj Siemens ME45 vyměnil za Ericsson T39m, ale ten se po necelých dvou týdnech poroučel do servisu s nefunkční vysokofrekvenční jednotkou.

Závada nešla opravit, byly mi vráceny peníze a já si šel vybrat nový telefon. Jelikož jsem už T39m nechtěl ani vidět, rozhodovat jsem se mohl pouze mezi SE T68i, Siemensem S55 a právě Nokií 6310(i). Mobilní telefon používám déle než tři roky a za tu dobu jsem stihl vystřídat docela široké spektrum značek, Nokia zatím v tomto výběru chyběla. A jelikož se mi 6310i podařilo sehnat poměrně výhodně, nebylo co řešit. Tady jsou tedy mé zkušenosti s tímto telefonem, doplněné o několik poznatků o spolupráci s již zmiňovaným Palmem.

Vzhled telefonu

Nokia 6310i je na rozdíl od mnohých dnešních produktů této značky decentní a elegantní telefon. Z hlediska designu jí opravdu nelze snad nic vytknout. Vyzdvihnout také musím precizní dílenské zpracování telefonu. Ani po několika měsících používání nikde nic nevrže a neskřípe. Pravda je, že pokud telefon v ruce pořádně promačkáte, sem tam se nějaký pazvuk ozve, ale takto obyčejně s telefony nezacházíme, že? Při normálním používání je vše v nejlepším pořádku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na první pohled možná vypadá divně, zkuste se ale podívat ještě podruhé

Co mě mrzí, jsou rozměry telefonu. 6310i je na můj vkus trochu „přerostlá“. Telefon je poměrně těžký, což ale překvapivě v ruce ani v kapse nepoznáte. Kolik telefon váží opravdu zjistíte až po patnáctiminutovém hovoru, kdy vás začne trochu bolet ruka. Smůla je, že se telefon nevejde do náprsní kapsičky u košile nebo trička. Telefon z ní totiž „vyčuhuje“, což vypadá přinejmenším zvláštně. Uklidit ho do kapsy u kalhot není také zrovna dvakrát vhodné, protože pak je docela problém si sednout. Inu nezbývá nic jiného, než telefon nosit v pouzdře na opasku, což ovšem také nemusí každému vyhovovat. Mě osobně to například vadí, protože málokdy nosím pásek a mít pouzdro upevněné přímo na kalhotách je dost nepohodlné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Větší telefony mají lepší ergonomii a když k Ericssonu T39 započítáte
anténu a větší šířku, není zase o tolik menší

Také mi vadí boule pod tričkem, kterou pouzdro vytváří. Nejlepší je nosit telefon v náprsní kapse u saka, což rozhodně není pro cílovou skupinu zájemců o tento telefon problém, já jako student sako tak často nenosím. Rozměry telefonu osobně považuji za největší mínus, se kterým jsem se doposud nevyrovnal.  Ale pro někoho, kdo nemá tak hubené prsty jako já, naopak mohou být rozměry telefonu zcela vyhovující. Rovněž musím uznat, že díky velikosti telefonu se na něj vešla perfektní klávesnice, které se budu věnovat později, a také výborný displej.

Displej, okno do duše

Displej telefonu je dostatečně rozměrný a hlavně výborně podsvícený. Podsvícení má bílo-modrou barvu, je rovnoměrné a má ideální intenzitu. Co mi ovšem na displeji  docela vadí, je fakt, že v pohotovostním stavu je docela nevyužitý. Po stranách jsou tradiční ukazatele síly signálu a stavu baterie, dole pak jeden stavový řádek určující funkci ovládacích tlačítek a nahoře řádek, kde se zobrazuje aktuální čas a informace o některých spuštěných funkcích (zámek klávesnice, BT, IRDA, GPRS apod.). Pod tímto řádkem je logo s názvem operátora a pak hodně velká volná plocha.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
6210 a 6310 hezky vedle sebe

Nepochopím, proč se právě tady nemůže ukazovat čas a hlavně aktuální datum. To totiž na displeji v pohotovostním stavu nijak nedostanete. Pravdou je, že jsem právě popsal typické znaky snad všech Nokií a možná za to budu kamenován, ale myslím si, že tento telefon je hlavně o využitelnosti a tohle mi prostě vadí. V ostatních případech je displej využit celkem dobře, i když je pravda, že čtyři řádky pro čtení i psaní SMS a listování seznamem není zas tak přespříliš. Ale bohatě to stačí, tady opravdu nemá smysl si stěžovat.

Témata článku: Nokia, Ericsson T39m, Nokia 6310, Nokia 6310i, Philips Fisio 820, Siemens ME45, Láska, Aktivní zařízení, Manažer, Vyšehrad, Pryžové tlačítko, Jediná informace, Mobilní internetování, Zkušenost, Nejbližší příležitost, Man


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39