Zkušenosti: Siemens SL45 z pohledu ženy

Na tento telefon jsem čekala téměř čtyři měsíce a stálo to za to. Oproti S25 a S35i je bezesporu krokem vpřed. Alespoň z pohledu mého coby uživatele, který hodnotí poměr schopností, ceny, ergonomie a celkového vzhledu.
Zkušenosti: Siemens SL45 z pohledu ženy
Na tento telefon jsem čekala téměř čtyři měsíce, v podstatě od přečtení prvního článku o něm. Musím říct, že to čekání stálo za to. SL45 je již můj třetí Siemens v pořadí, po S25 a S35i je oproti uvedeným starouškům krokem vpřed. Alespoň z mého pohledu coby uživatele, který v první řadě hodnotí poměr schopností a ceny, nabídku služeb, ergonomii a také celkový vzhled.

Pro ženu typické: začnu od konce, tedy vzhledem a tvarem.

Snad kromě barvy pohled na SL45 oko opravdu potěší. Moderní a zajímavý design, drobný a v ruce dobře sedící a svou hmotností 88 g je nevtíravým společníkem, jenž nijak nezatěžuje ruku ani kapsu a bez problémů se vejde i do té od riflí. Měla jsem radost i z návratu antény, která mi na S35 dost chyběla. Nejsem natolik odborník, abych posoudila její význam na zlepšení kvality přenosu, její hlavní přínos pro mě osobně spočívá v tom, že mi tenhle telefonek zatím ještě neupadl.

Dovedu si teď představit úsměvy i ťukání na čelo, ale pokud mobil xkrát denně vytahuji z kapsy či kabelky, často jej v poslední chvíli zachytím opravdu jen díky anténě. Jediná věc, která mi optický dojem z pohledu na telefon kazí, je barva. Do očí bijící stříbrná metalíza, sice efektní v televizní reklamě nebo pro lidi, kteří si kupují telefon, aby měli co ukazovat, pro běžný denní provoz se mi zdá ale až nepříjemně nápadná. Diskrétní nevtíravá temněšedá u S35i mi byla rozhodně sympatičtější.

Technické parametry jsou všeobecně známé, jeho velikost asi potěší i velké skeptiky. Zajímavé a výrazné oranžové podsvícení, které ovšem ruší tmavá skvrnka v horní části. Myslela jsem, že mi nesvítí jedna z diodek, ale je na více mobilech, co jsem viděla a její význam znají patrně jen „pánové od Siemensů“.

     

Klávesnice malá, a pro malé prstíky stačí

Tlačítka opravdu malá, ale dobře rozložená a díky svému zaoblenému tvaru i prsty nematoucí. Děkuji výrobci za kulaté tlačítko uprostřed, umožňující rychlý pohyb v menu, ovládání přehrávače MP3 a další funkce dle nabídky. Přímou volbu jednotlivých funkcí lze přiřadit všem tlačítkům mimo jedničky a mřížky, takže při zmáčknutí např. na trojku jste v kalendáři, osmička vyvolá zmeškané hovory a podobně. Jak je vidno, lze telefon ovládat s minimálním počtem stisknutí kláves a bez zbytečného „pobíhání“ v menu, což manipulaci s mobilem dost zrychluje a zjednodušuje. Ale uživatelům mobilů Siemens asi neříkám nic nového.

Kalendář mi stačí

Organizér má plno funkcí, které příliš nepotřebuji. Zmíním se hlavně o diktafonu, který svými pěti hodinami záznamu dává telefonu další rozměr. Odpadá tak otravné hledání tužky a psaní poznámek či telefonních čísel, záznam lze uložit pod vlastním označením a kdykoliv vyvolat nebo přehrát v průběhu hovoru s kolegou. To ocení jak sekretářka a manažer, tak třeba ten, kdo si chce poslechnout vyznání své milé několikrát po sobě. Adresář má kapacitu na pět set kontaktů s několika položkami ke každému a možností uložit až tři telefonní čísla. Jen spolupráce paměti na kartě SIM a kontaktů na MultiMediaCard mohla být propracovanější.

     

Na textovky bez kladiva

I přes malou klávesnici se mi píší bez problémů, mužskou rukou to je možná horší, to opravdu neposoudím. Paměť na sto zpráv mi stačí, a co se mi libí ještě víc jsou profily na odesílání (u Siemensů nová, u Nokií zcela běžná). Dřív jsem musela mít potvrzování o doručení buď vypnuté nebo naopak zaktivované pro všechny adresáty, teď je mám nastaveno jen na jednom profilu, přes který posílám SMS příteli a u ostatních adresátů si už nemusím vibrací a cinknutím zbytečně vybíjet baterku. Profilů je možné nastavit celkem pět, každý s jinými vlastnostmi, jako je platnost či typ zprávy.

Další věcí, o které je asi vhodné se zmínit, byť je opravdu spíš rozmazlující než užitečnou, je přehrávač MP3. Jeho zvuková kvalita sice není stoprocentní, ale pro ukrácení dlouhé chvíle ve vlaku či při čekání třeba u lékaře mi bohatě stačí. Ale rovnou podotýkám – bez čtečky PC karty, díky níž se doba přenosu dat mezi PC a telefonem zkrátí na minimum bych asi ztratila brzy trpělivost. Přes standardně dodávaný sériový kabel trvá nahrnutí písniček do paměti déle, než dokážete strávit.

Sluchátka jsou opravdu dobrá

K základní výbavě přístroje patří i sluchátka s mikrofonem, tzv. „bondovkou“ a kvalita zvuku mě opravdu překvapila. Dále mohu sice pochválit hlasové vytáčení až pro 20 čísel, přepočet kurzu měny, možnost přiřadit hlasovou poznámku k alarmu, hry či vytváření vlastní melodie, ale myslím, že to už je běžné u všech telefonů této třídy. Kvalitní a silné jsou konečně i vibrace, což se bohužel u S35i tvrdit nedalo a v neposlední řadě výdrž baterie. Tady SL45 docela boduje, baterie mi vydrží až na tři dny a při počtu mnou provolaných minut a textových zpráv jsem nanejvýš spokojená. I když je baterie podle ukazatele na displeji úplně vybitá, je přístroj v tomto stavu funkční ještě několik hodin.

Ke zklamáním ovšem patří hlasové ovládání, které zatím lze aplikovat jen na diktafon nebo MP3 přehrávač, což je u telefonu v této cenové kategorii hodně málo a protože máte pro obě funkce na boku mobilu tlačítka, je zbytečné.

  

Jsem spokojená

Nechci srovnávat cenu s jinými značkami, nakonec od toho tu jsou povolanější, ale jedné poznámce se přeci jen neubráním – nemyslím si, že by byla přehnaná a na rozdíl od jiných mobilů je podle mého názoru poměr funkcí s cenou u typu SL45 vyvážený.

Ve zkratce:

 • Mobilní telefon Siemens SL45
 • Cena: 19999 Kč u Oskara
 • Sítě: 900 a 1800 MHz
 • Rozměry: 105 x 47 x 17 mm
 • Hmotnost: 88 g
 • Typ baterie: Li-Ion 540 mAh
 • Pohotovostní doba: až 170 hodin
 • Doba hovoru: až 240 minut
 • Doba poslechu MP3: 4–5 hodin
 • Doba nabíjení: okolo 2 hodin
 • Paměť: 500 kontaktů, 50 záznamů v kalendáři, 100 míst pro SMS, paměťová karta 32 MB
 • Displej: 7 řádků, grafický, oranžové podsvícení
 • Zvonění: 42 melodií plus vlastní, vibrace
 • Další funkce a možnosti: datové a faxové přenosy (9,6 kb/s), WAP, infračervený port, 7 her (4 na přemýšlení), časové funkce, budík, minutka, stopky, synchronizace s PC, hlasové vytáčení a ovládání, MP3 přehrávač, diktafon na pět hodin záznamu

Témata článku: Siemens, Siemens SL45, Zkušenost