Zkušenosti: Sony Ericsson T300 vás nezklame

Sony Ericsson T300 jsem si koupil v rámci akce mobil+ společnosti Eurotel. Chtěl jsem mobil s barevným displejem a 4500 Kč za telefon včetně foťáčku mě donutilo jednat. Koupě rozhodně nelituji. T300 má své mouchy, klady však dalece přesahují zápory.
Zkušenosti: Sony Ericsson T300 vás nezklame

Když jsem T300 viděl na obrázcích, říkal jsem si, že je to příšerná placka. Když jsem ji pak držel v ruce, zase tak ošklivá mi nepřipadala. Trochu silnější tělo navíc pomáhá dobrému ovládání. Nakonec jsem si tento telefon oblíbil a design se mi líbí čím dál víc. Již jsem zmínil výborné ovládání. Tlačítka jsou skvělá a dobře reagují na stisk. Jenom mi trošku vadí miniaturní kontextová klávesa a tlačítko C, ale dá se na to zvyknout a pokud nemáte obrovské prsty, při ovládání to nevadí.

   
Na design telefonu si musíte chvíli zvykat. Mobil může připomínat nevzhlednou placku

Další věc, která mi dělá neustále problémy, je způsob zamykání a odemykání klávesnice. Zamyká se totiž stiskem kontextové klávesy a joysticku a odemyká stiskem klávesy C a joysticku. Často se mi to plete a víc by mi vyhovovalo zamykání i odemykání jednou klávesou. Jinak je ale kontextová klávesa výborným pomocníkem, vždy vám nabídne seznam aktuálně potřebných úkonů.

Přehledné menu

Menu telefonu je v první úrovni rozdělené do devíti animovaných ikon, což mi naprosto vyhovuje – je velmi přehledné. V dalších úrovních jsou to klasické textové položky pod sebou. Co mě však na struktuře menu zarazilo, je nastavování připojení k wapu. To musíte  totiž provést nadvakrát a to v sekci Připojení, kde nastavíte parametry připojení a potom v sekci Služby wap (kde se skrývá i prohlížeč), kde nastavíte jednotlivé profily. Je v tom trochu zmatek, ale pokud byste si nevěděli rady, internetové stránky výrobce nabízí radu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Menu je přehledné. -- Displej zobrazí 256 barev

Styl menu si můžete upravit pomocí schémat, která kromě barvy změní i tapetu pohotovostního displeje, podklad v první úrovni menu a graficky zpracované nadpisy v ostatních úrovních menu. Pokud by se vám přidělená tapeta nelíbila, můžete si ji samozřejmě vyměnit nezávisle na schématech.

Nyní pár slov k displeji. T300 byla jedním z prvních mobilů s barevným displejem na našem trhu a je to na ní znát. Podpora 256 barev dnes už nikoho neohromí a dosti hrubé rozlišení na kráse taky zrovna nepřidá. Fotku na pozadí bych si rozhodně nedával, protože  pomalu není poznat, co na fotce je (foťáček však fotí výborně a na počítači vypadá obrázek dobře). V mobilu je ale plno hezkých obrázků přizpůsobených displeji. Nejvíc mi však s příchodem jarního sluníčka vadí pasivita displeje. Na přímém slunečním světle opravdu nevidím vůbec nic.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
K dispozici je několik her. -- Minigolf patří k nejlepším

Kromě obrázků v mobilu najdete pár hezkých polyfonních melodií (většinu melodií, co teď používám, jsem si ale stáhnul z wapu) a několik her formátu Mophun, které si rovněž můžete stáhnout z wapu. Hry vypadají i na tomto displeji dokonale a jsou výborně propracované. Např. při hraní minigolfu se opravdu zabavíte.

Pohrajte si s MMS

S obrázky a melodiemi jsou spojeny multimediální zprávy. Editor MMS mě opravdu příjemně překvapil. Dá se v něm vytvořit malá prezentace rozdělená na stránky. Každé stránce můžete určit pozadí a dobu trvání. Melodie může buď hrát nepřerušovaně po celou dobu přehrávání zprávy, nebo můžete každé stránce přiřadit vlastní zvuk. Ale přiznám se, že editor MMS jsem použil pouze jednou, a to, když jsem měl mobil nový a zkoušel, co dovede. Jinak MMS zprávy vůbec nevyužívám, hlavně kvůli ceně.

Kromě MMS telefon samozřejmě podporuje i klasické SMS, a to včetně české T9. Někteří lidé si stěžují, že T300 je při psaní strašně pomalá, ale já si myslím, že je rychlost dostatečná. Dále v telefonu najdete e-mailový klient, který dokáže pracovat s několika e-mailovými adresami. Při stahování si můžete vybrat, jestli chcete stáhnout celý e-mail nebo jenom hlavičky a následně pouze vybrané e-maily.

Pro teenagera i manažera

T300 není jen zábavným mobilem, klidně ho může využívat i manažer. GPRS, HSCSD nebo infraport zaručují skvělé spojení s okolím. Navíc T300 jako jediný mobil, s kterým jsem se setkal, umí přes IP odeslat jakoukoliv melodii nebo obrázek ze své paměti. Třeba Nokie je nejen neumí odeslat, ale ani přijmout. Kromě toho zde najdete také organizátor, kde však chybí klasický kalendář, což je trochu škoda. Co se paměti týče, někteří tvrdí, že 1 MB je dost málo, ale já mám v paměti uloženo vše, co potřebuji (5 her, 8 melodií + původní, 2 fotografie + původní obrázky a 5 barevných schémat), a bohatě mi to stačí.

 
Datový konektor je stejný jako u starších Ericssonů

Na závěr dobrý tip. Ačkoliv má mobil výměnné kryty, nerozdělávejte jej! Já jsem si vždycky liboval, že se dovnitř vůbec nepráší. Jenže pak jsem jednou oddělal přední kryt a od té doby musím telefon pravidelně jednou za týden rozebrat a utřít v něm prach nebo bych za chvíli vůbec nic neviděl. To je asi největší chyba, kterou jsem na T300 našel.

Celkově je T300 velice vydařený mobil, který za cenu kolem 4000 – 5000 Kč, za kterou se prodává nyní, rozhodně stojí.

Diskuze (124) | MyDevice: smartphone ovládaný pohybem

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson T300, Dobré ovládání, Son, Zkušenost

Určitě si přečtěte

ČD aktualizovaly aplikaci, In karta může konečně do mobilu. Vytvoříte ji zdarma

ČD aktualizovaly aplikaci, In karta může konečně do mobilu. Vytvoříte ji zdarma

** Stojíte o In kartu, ale nikdy se vám nechtělo ji složitě vyřizovat? ** S aplikací Můj Vlak je to snadné, fyzicky už kartu potřebovat nebudete ** 25% sleva na tři roky vyjde na necelou tisícovku, pro mladé 490 Kč

16.  1.  2018 | Pospíšil Aleš | 19

Tohle bude hit roku 2018. Čtečka v displeji je pomalejší, ale stejně ji budete chtít

Tohle bude hit roku 2018. Čtečka v displeji je pomalejší, ale stejně ji budete chtít

** Vivo všem vypálilo rybník, má první smartphone se čtečkou v displeji ** Vivo začne prodávat v prvním čtvrtletí a brzy dostane řadu konkurentů ** Čtečka od Synaptics pracuje s OLED panely, IPS displeje mají smůlu

15.  1.  2018 | Chroust Martin, Kůžel Filip | 112