Zkušenosti: Sony Ericsson T68i měsíc v kapse

Sony Ericsson T68i patří mezi nejnadupanější telefony na českém trhu. Více než měsíc mi dělal společnost a to včetně malého foťáčku, se kterým jsem strávil dovolenou. Chcete vědět, co se mi na mobilu líbilo a co ne?
Zkušenosti: Sony Ericsson T68i měsíc v kapse

Podařilo se nám na test získat mobilní telefon Ericsson T68m, kterému byla provedena úprava na model T68i. Protože jsme byli ujištěni českým zastoupením Sony Ericssonu, že po této úpravě je T68m naprosto totožný jako T68i, lze tento článek vztáhnout bez problémů i na novější model. Proto v dalším textu budu všude psát Sony Ericsson T68i.

K testu jsme rovněž dostali i malý foťáček CommuniCam, který rovněž prošel náročným testem - udělal jsem s ním více než dvě stovky obrázků v různých světelných podmínkách. Poměrně podrobný článeček jsem na MobilManii zveřejnil již začátkem měsíce.

Poznámka: Tento článek není recenzí a nenajdete v něm tedy žádné soupisy funkcí a technických parametrů. Jak o T68m tak o T68i jsme psali již tolikrát, že to zkrátka není vůbec nutné. Spíše než na suchá fakt se budu orientovat na postřehy a zkušenosti, takže článek je spíše souhrnem drobných útržků z každodenního používání - zkrátka co se mi líbilo a co ne.

Kolik za upgrade?

Za upgrade zaplatíte např. u GSMobilu 420 korun bez daně, přičemž s sebou musíte mít originální český záruční list. Pokud máte mobil koupený v zahraničí nebo nemáte originál záručního listu, bude vám upgrade odmítnut, i kdybyste za něj chtěli nakrásně zaplatit dvojnásobek. Je to politika českého zastoupení Sony Ericssonu, který takto chrání lokální trhy. Uživatelé to ale vnímají spíše jako podraz, s tím však nelze nic dělat.

Čím se liší?

Sony Ericsson T68i je posledním mobilem staré školy Ericssonu. Vzhledově i hardwarově plně vychází z modelu T68m, nemá však již magnéziový rám jako starší modely, např. R520m či T39m, ale je plně plastový. I přesto je velmi pevný a odolný proti zkrutu. Nikde nic nevrže, nikde nic neskřípe. U modelu T68m je ale lépe provedeno uchycení baterie, protože se ani nehne, zatímco u T68i má o něco větší vůli. Pokud stisknete joystick, baterii jednoduše k tělu mobilu přimáčknete. Na tento neduh si nestěžujeme sami, ale také mnozí čtenáři v diskusních fórech.

A jaké jsou vzhledové rozdíly mezi T68m a T68i? T68i má světlejší barvu předního krytu, baterie a zadní část, v níž se skrývá integrovaná anténa, je u T68i krémové bílá, zatímco u T68m černá. Kromě toho má T68m povrch zadní strany z jakési hladké gumy, zatímco T68i je kompletně plastová.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nahoře Sony Ericsson T68i, dole Ericsson T68m.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana Ericssonu T68 je pogumovaná, zatímco T68i ji má zcela
hladkou a plastovou.

Barevný displej je hezký, ale…

Mobilu T68i dominuje velký barevný displej. Ten je zatím mezi současně prodávanými mobily raritou, brzy však přijdou lépe vybavené modely on Nokie - modely 6610, 7210 a 7650 (prodej 7650 je na spadnutí). Displeje Nokie mají oproti T68i více barev (4096 oproti 256) a lepší kvalitu zobrazení, zejména co se týče kontrastu, čitelnosti na přímém slunci a rychlosti překreslování. Pravdou však je, že T68i je na trhu (resp. verze m) již od loňských Vánoc, takže Sony Ericsson má docela slušný náskok.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Na pozadí displeje si můžete dát jakýkoliv obrázek; bude-li větší než
rozměry displeje, mobil ho automaticky zmenší.

Displej zobrazí až osm řádků textu, podle toho, jak velké písmo si zvolíte. Pokud vám vadí malinká písmenka, můžete si zvětšit takřka dvojnásobně - tehdy mobil zobrazí řádků pět. Nutno poznamenat, že s většími písmeny je práce s mobilem svižnější, je to poznat trošku i při psaní textovek, ale jen tehdy, pokud vypnete slovník T9.

Joystick tak akorát

Základní menu je zobrazeno jen devíti ikonkami, popis aktuální položky vidíte vždy nahoře nad nimi. Ikony jsou uspořádány do matice třikrát tři řádky, celé hlavní menu je tak přehledně zobrazeno na jednom displeji. Další podmenu jsou už zobrazena klasicky, tedy textovými jmenovkami pod sebou. Funguje i rychlá volba, joystickem se dostanete do menu a pak stisknete sled číslic.

Ovládání mobilu je velmi pohodlné, kurzorové klávesy nahrazuje povedený joystick - je přiměřeně tuhý, má trošku ostré hrany, takže prst po něm neklouže. Celkové provedení je tedy lepší než u takového Alcatelu OT 501, kde byl joystick tuhý příliš, či než u Nokie 7650, kde je čepička joysticku tak kulatá, po ní že palec klouže. Kromě joysticku má mobil klasické klávesy pro zvednutí a položení hovoru, céčko pro mazání a kontextové tlačítko, kterým vyvoláte menu s aktuálními příkazy. Postraní jezdec pro ovládání hlasitosti nechybí rovněž - jeho další funkcí je rychle psaní textovek při vypnuté T9 a zobrazení stavových informací mobilu (doba pohotovosti, doba hovoru, aktivní budíky apod.).

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Několik detailů na T68i...

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson T68i, Son, Měsíc, Zkušenost, Slušný náskok, Originální kabel, Letní čas


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136